| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Rola Pierwszej Damy

Czy żona głowy państwa powinna stać w cieniu swego męża? To ostatnio często zadawane pytanie. Nasuwa się automatycznie myśl, dlaczego ostatnio rozgorzała na ten temat dyskusja, dlaczego pojawił się taki problem. I czy jest to problem. Zagadnienie warto rozpatrzyć z kilku perspektyw: różnic kulturowych, protokołu, sytuacji politycznej i osobowości pierwszych dam.

Pierwsza Dama w kulturze męskiej

W kulturze męskiej, tradycyjnie patriarchalnej (konstytucyjne równouprawnienie nie zmienia typu kultury, unika się raczej samego sformułowania „patriarchat”), której ekstremalną wersją jest tzw. "machoizm" nie ma nawet mowy o jakimkolwiek eksponowaniu się żon prezydentów czy premierów. Żona głowy państwa, która próbowałaby zagrać pierwsze skrzypce, raczej pomniejszyłaby wartość polityka w oczach społeczeństwa. Dlatego nie znamy z mediów żony prezydenta Rosji Miedwiediewa czy żony premiera Putina. Wyjątkiem była Raisa Gorbaczow w czasach „pieriestrojki”, krytykowana przez swoich, akceptowana i podziwiana przez Zachód, spełniająca ważną w tym czasie rolę polityczną - para Garbaczowów realizowała politykę zmian i otwarcia bloku wschodniego na świat. Rola została spełniona i pierwsze damy Federacji Rosyjskiej pozostają w cieniu.

Polecamy: Zasady pierwszeństwa w polityce i biznesie

Osobowość Pierwszej Damy

W obrębie tej samej kultury jedna żona prezydenta stoi skromnie u jego boku jak Laura Bush, inna nie schodzi z ekranów telewizyjnych jak Michelle Obama, wyznaczając trendy mody, jak powiedzą zwolennicy, czy łamiąc zasady oficjalnego stroju First Lady, jak powiedzą przeciwnicy.
Protokół wyznacza odpowiedzialną rolę żonie głowy państwa. Co prawda Pierwsza Dama nawet nie pojawia się na głównej liście precedencji, jednak podczas funkcji reprezentacyjnych, towarzysząc mężowi przyjmuje niejako jego pozycję i podczas przyjęć obok niej będzie zajmować miejsce najważniejszy gość. Pierwsze damy oficjalnie podejmują działalność charytatywną, obejmują patronatem ciekawe i doniosłe wydarzenia kulturalne i naukowe. Natomiast nieopisana może być też rola Pierwszej Damy poprzez mniej oficjalne działania dyplomatyczne. Najważniejszą jednak rolą Pierwszej Damy jest wspierać i popierać męża. Bez względu na wszystko. No właśnie, czy na pewno bez względu na wszystko? Czy skandale premiera Włoch Silvio Berlusconiego nie dają jego żonie prawa powiedzieć „basta”, czy też powinna trwać przy mężu z podniesioną głową jak Pani Clinton? To już jest kwestia natury moralnej. 

Zobacz więcej o Autorze i The Protocol School of Poland

Czytaj także

Autor:

www.protocol.pl

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rola Pierwszej Damy to nie tylko funkcje reprezentacyjne.
Rola Pierwszej Damy to nie tylko funkcje reprezentacyjne.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »