REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rola Pierwszej Damy

dr Irena Kamińska - Radomska
Rola Pierwszej Damy to nie tylko funkcje reprezentacyjne.
Rola Pierwszej Damy to nie tylko funkcje reprezentacyjne.

REKLAMA

REKLAMA

Czy żona głowy państwa powinna stać w cieniu swego męża? To ostatnio często zadawane pytanie. Nasuwa się automatycznie myśl, dlaczego ostatnio rozgorzała na ten temat dyskusja, dlaczego pojawił się taki problem. I czy jest to problem. Zagadnienie warto rozpatrzyć z kilku perspektyw: różnic kulturowych, protokołu, sytuacji politycznej i osobowości pierwszych dam.

Pierwsza Dama w kulturze męskiej

W kulturze męskiej, tradycyjnie patriarchalnej (konstytucyjne równouprawnienie nie zmienia typu kultury, unika się raczej samego sformułowania „patriarchat”), której ekstremalną wersją jest tzw. "machoizm" nie ma nawet mowy o jakimkolwiek eksponowaniu się żon prezydentów czy premierów. Żona głowy państwa, która próbowałaby zagrać pierwsze skrzypce, raczej pomniejszyłaby wartość polityka w oczach społeczeństwa. Dlatego nie znamy z mediów żony prezydenta Rosji Miedwiediewa czy żony premiera Putina. Wyjątkiem była Raisa Gorbaczow w czasach „pieriestrojki”, krytykowana przez swoich, akceptowana i podziwiana przez Zachód, spełniająca ważną w tym czasie rolę polityczną - para Garbaczowów realizowała politykę zmian i otwarcia bloku wschodniego na świat. Rola została spełniona i pierwsze damy Federacji Rosyjskiej pozostają w cieniu.

REKLAMA

Polecamy: Zasady pierwszeństwa w polityce i biznesie

Osobowość Pierwszej Damy

W obrębie tej samej kultury jedna żona prezydenta stoi skromnie u jego boku jak Laura Bush, inna nie schodzi z ekranów telewizyjnych jak Michelle Obama, wyznaczając trendy mody, jak powiedzą zwolennicy, czy łamiąc zasady oficjalnego stroju First Lady, jak powiedzą przeciwnicy.
Protokół wyznacza odpowiedzialną rolę żonie głowy państwa. Co prawda Pierwsza Dama nawet nie pojawia się na głównej liście precedencji, jednak podczas funkcji reprezentacyjnych, towarzysząc mężowi przyjmuje niejako jego pozycję i podczas przyjęć obok niej będzie zajmować miejsce najważniejszy gość. Pierwsze damy oficjalnie podejmują działalność charytatywną, obejmują patronatem ciekawe i doniosłe wydarzenia kulturalne i naukowe. Natomiast nieopisana może być też rola Pierwszej Damy poprzez mniej oficjalne działania dyplomatyczne. Najważniejszą jednak rolą Pierwszej Damy jest wspierać i popierać męża. Bez względu na wszystko. No właśnie, czy na pewno bez względu na wszystko? Czy skandale premiera Włoch Silvio Berlusconiego nie dają jego żonie prawa powiedzieć „basta”, czy też powinna trwać przy mężu z podniesioną głową jak Pani Clinton? To już jest kwestia natury moralnej. 

Zobacz więcej o Autorze i The Protocol School of Poland

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA