REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekty wodorowe. W 2022 r. NFOŚiGW chce inwestować w projekty wodorowe

Projekty wodorowe
Projekty wodorowe
Materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

W 2022 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie chciał, jako inwestor, wchodzić w inicjatywy wodorowe - poinformował prezes Funduszu Maciej Chorowski. Dodał, że na takie projekty NFOŚiGW będzie też dawać firmom pożyczki - jak podkreślił "z dużym umorzeniem".

Polska Strategia Wodorowa

Szef Narodowego Funduszu podkreślił, że w 2022 roku w ramach przyjętej przez rząd Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do roku 2040, NFOŚiGW będzie aktywnie działać na rzecz inicjowania projektów, inwestycji wodorowych w kraju.

REKLAMA

"Jako NFOŚiGW mamy możliwości, by 2022 r. zacząć realizację Strategii Wodorowej. To dokument kierunkowy, ale wymaga on operacjonalizacji, czyli uruchamiania konkretnych inwestycji m.in. w moce wytwórcze. Narodowy Fundusz będzie inicjatorem takich przedsięwzięć" - zapowiedział Chorowski.

Stacje do tankowania wodorem

REKLAMA

Zgodnie ze Strategią w 2030 r. w Polsce ma istnieć GW mocy instalacji do produkcji wodoru i jego pochodnych z niskoemisyjnych źródeł, procesów i technologii, w tym w szczególności instalacji elektrolizerów. Strategia zakłada też budowę stacji do tankowania i bunkrowania wodorem.

"W przyszłym roku chcemy bardzo ściśle współpracować z gospodarką m.in. w ramach programu "Nowa Energia" i wprowadzać na rynek nowe rozwiązania, które są jednak dojrzałe technologicznie. Program wypełni lukę, o której zawsze mówiono, że nawet jeśli jakaś technologia jest dostępna, to nie ma nią rynku. My jako NFOŚiGW chcemy niejako zagwarantować, by ten rynek zbytu był. Będziemy to podejście realizować m.in. przez udzielanie pożyczek z bardzo wysokim umorzeniem, które dadzą inwestorowi możliwość wejścia na rynek, budowy nowych mocy wytwórczych, instalacji, które wykorzystują wodór" - wyjaśnił prezes.

Biogazownie elementem wodoryzacji gospodarki

REKLAMA

Chorowski zwrócił uwagę, że wodoryzacja gospodarki, którą wspierać finansowo będzie fundusz, ma opierać się na paliwie pochodzącym z OZE. "Aby do tego dojść można wykorzystać dwie ścieżki. Po pierwsze do zielonego wodoru można dojść poprzez zasilenie elektrolizy wody energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł. Drugą opcją jest wykorzystanie zielonego gazu - biometanu. Dlatego też, traktując biometan jako element wodoryzacji gospodarki, chcemy wejść silniej w sektor biogazowni" - przekazał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prezes wskazał ponadto, że zadaniem NFOŚiGW w 2022 r. będzie nie tylko upowszechnienie wykorzystania paliwa wodorowego np. poprzez programy skierowane dla samorządów na zeroemisyjne autobusy czy poprzez dofinansowanie budowy stacji tankowania tym gazem. Podkreślił, że wodoryzacja gospodarki wymagać będzie zbudowania praktycznie od zera całego przemysłu związanego m.in. z elektrolizerami czy ogniwami paliwowymi.

"Chcemy, aby tego typu instalacje były budowane w Polsce. W instytucjach podległych resortowi klimatu dokonaliśmy już przeglądu technologii, które są na zaawansowanym poziomie rozwoju, bądź są gotowe do komercjalizacji. Mamy wskazanych kilka takich technologii i uważamy, że jeśli zostaną one odpowiednio wsparte finansowo mają one szanse na rynku" - poinformował.

Chorowski wyjaśnił, że Fundusz we współpracy z przedsiębiorcami chce poszukiwać potencjalnych zewnętrznych inwestorów dla takich technologii bądź wejść w nie bezpośrednio, czyli że to Fundusz stałby się takim inwestorem.

"Dzięki temu możemy doprowadzić do powstania w Polsce silnego sektora wytwórczego elementów, które są potrzebne do wodoryzacji gospodarki. Chcemy uniknąć sytuacji, w której, co prawda w Polsce wodór pojawi się jako paliwo, ale jednocześnie będzie bardzo mało polskiego komponentu w łańcuchu dostaw urządzeń służących pozyskiwaniu zielonego wodoru, czy jego konsumpcji. W kraju mamy bardzo duże doświadczenie posługiwania się wodorem choć jest on wytwarzany przede wszystkim z gazu. My chcemy wykorzystać te kompetencje do zbudowania silnego sektora gospodarczego opartego o wodór bezemisyjny" - zadeklarował prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

REKLAMA

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA