Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Radosław Gawlik (EKO-UNIA): Politycy są uwięzieni w mentalnej twierdzy Turów [PODCAST]

Agnieszka Gorczyca
redaktor
Radosław Gawlik: Sprawa Turowa to konsekwencja nieudolnego podejścia polskiego rządu do sprawiedliwej transformacji energetycznej
Radosław Gawlik: Sprawa Turowa to konsekwencja nieudolnego podejścia polskiego rządu do sprawiedliwej transformacji energetycznej
Sprawa Turowa to konsekwencja nieudolnego podejścia polskiego rządu do sprawiedliwej transformacji energetycznej - mówi Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Radosław Gawlik EKO-UNIA w rozmowie z Agnieszką Gorczycą (Infor.pl) podkreśla, że opracowanie polityki odejścia od węgla i podanie realnej daty zakończenia wydobycia węgla w Turowie może rozwiązać problemy.

Jakie są źródła polsko-czeskiego sporu o Kopalnię Turów?

Od 2019 roku rozpoczął się w państwie czeskim bardzo solidarny nacisk na Polskę: na polski rząd, na Turów i na PGE. Skończyło się tak, że w postępowaniu, w którym uczestniczyli Czesi i Niemcy, dotyczącym decyzji środowiskowej i koncesji, nagle nieoczekiwanie nasz rząd, wykorzystując przepisy innej ustawy, przedłużył koncesję o 6 lat.

To był taki impuls, Czesi powiedzieli, że poczuli się oszukiwani i zagrozili wystąpieniem do Komisji Europejskiej. Przyjechali za komisją pojednawczą do Polski w lutym tego roku. Ale kiedy rząd polski nie podjął negocjacji, wystąpili do TSUE, mając już częściowo pozytywną decyzję i opinię Komisji Europejskiej, która zwróciła uwagę na naruszenie co najmniej dwóch dyrektyw unijnych – mówi Gawlik.

Dlaczego Czesi dążą do zamknięcia Kopalni Turów?

Czesi sygnalizują, że w ciągu ostatnich 40 lat następuje stały spadek poziomu wód, nawet do 40-50 metrów. W ubiegłym roku powiedzieli, że poziom wód obniżył się w studniach w Uchelnej o 10 metrów, mimo stosunkowo deszczowego roku.

Problem stanowią właśnie te wody wgłębne, które nie są tak łatwo zasilane. Nie są to warstwy przepuszczalne, więc te wody się tam gromadzą przez dziesiątki czy setki lat. Z wód wgłębnych, tzw. artezyjskich, jest czerpana woda do zasilania mieszkańców tych regionów przygranicznych w Czechach.

Oprócz spadku poziomu wód, tam są też inne elementy negatywnego wpływu na środowisko, takie jak: pylenie czy problemy z hałasem – wyjaśnia Gawlik.

Jakie rozwiązanie sporu o Turów proponuje EKO-UNIA?

My jako stowarzyszenie, ale też inne organizacje, powtarzamy, że warto wykorzystać tę sytuację, aby rzeczywiście planowo odejść od węgla. Nie tylko zapłacić Czechom te stosunkowo duże pieniądze, ale: spróbować zaplanować odejście od węgla, skorzystać z funduszu UE na sprawiedliwą transformację. Tam na ten region jest przewidziane w tej chwili około 260 milionów Euro, których Turów nie dostanie ze względu na to, że planuje do 2044 roku kopać węgiel. Musi być zaplanowane odejście w ciągu 7-10 lat i wówczas możemy zarówno zadbać o kwestie i ekologiczne, nasze i czeskie, ale też zadbać o niebagatelne kwestie gospodarcze. Ponieważ ta elektrownia nie ma przyszłości. – podsumowuje Gawlik.

Radosław Gawlik - prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA,w ramach którego realizuje projekty z obszaru: ekologii, zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, współpracy międzynarodowej oraz promocji zielonej polityki.

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego wywiadu z serii „Z PIERWSZEJ STRONY"

Spotify http://prawna.pl/spotify

iTunes Podcast http://prawna.pl/itunes

Google Podcast http://prawna.pl/google

Strona DGPtalk https://podcast.gazetaprawna.pl

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Olo
    2021-06-21 21:58:36
    Czesi czerpią wodę z czwartorzędu a nie z wód artezyjskich. Oni nie mają tam takich ujęć. Panie Gawlik, dość kłamania na prawo i lewo. Jaki masz interes, żeby wspierać Czechów ? Skąd data 2030 jako odejście od węgla. Pan był kiedyś ministrem, to z pewnością potrafi pan czytać i PEP2040 pan zna. Gdzie tam jest 2030 rok? Jest pan specjalistą w niedomówieniach, wyrwanych z kontekstu zdaniach i półprawdach. Nawet na komisji sejmowej pan kłamał. Turów pokrywał zapotrzebowanie na energię el. w wysokości 3% w 2020r. bo wszystko co możliwe było wycięte, a nowy blok jeszcze nie oddany, wcześniej i teraz też to już jest 8%. Turów był w pierwszej dziesiątce trunicieli w latach osiemmdziesiątych a teraz jest najczystszą elektrownią węglową
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Elektrownie atomowe. Czy powstaną w Polsce?
Pięć ośrodków będzie uczestniczyć w procesie licencjonowania i kontroli elektrowni jądrowej. Prezes Państwowej Agencji Atomistyki zdecydował o przyznaniu autoryzacji dla ośrodków naukowo-badawczych.
Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce
Mimo zawirowań geopolitycznych i gospodarczych ostatnich miesięcy, polski rynek nieruchomości komercyjnych zakończył pierwsze półrocze niezłym wynikiem. Należy jednak pamiętać, że echa tych zawirowań nie widać jeszcze w wynikach drugiego kwartału 2022 roku.
Spółdzielnie mieszkaniowe podwyższają czynsze. Winne ceny energii
Czy po wakacjach kredytowych pojawi się postulat wakacji czynszowych? Opłaty rosną a zarządcy tłumaczą, że nie oni są winni. Znaczną część czynszu stanowi energia – ogrzanie wody i mieszkań oraz prąd w częściach wspólnych. Dodatkowo inflacja wpływa na ceny usług niezwiązanych bezpośrednio z energią. Niestety nic nie wskazuje, żeby najnowsze podwyżki miały być ostatnimi.
Dopłaty do innych niż węgiel źródeł ciepła - projekt
W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt ustawy regulujący m.in. jednorazowe dodatki dla ogrzewających swoje domy paliwem innym niż węgiel.
Zaostrzanie nadzoru rejestrowania sprzedaży
Resort finansów pracuje nad zmianami prawa, które zabezpieczą źródła wpływów podatkowych państwa. Proponowane zmiany dotyczą głównie fiskalizacji sprzedaży przy użyciu kas w urządzeniach do automatycznego świadczenia usług i sprzedaży towarów. Do nowych przepisów będą musiały dostosować się kolejne grupy przedsiębiorców.
Niskie ceny przyciągają Czechów na zakupy do Polski
Czesi wciąż chętnie przyjeżdżają do Polski na zakupy. Szczególnie atrakcyjne są ceny benzyny oraz artykułów spożywczych. Każda wizyta to oszczędność
Co może od 2023 r. zastąpić opakowania plastikowe? [KOMENTARZ]
Przepisy systematycznie będą ograniczać produkcję plastikowych opakowań. Czy jest alternatywa dla tworzyw sztucznych?
Kryzys w związku z wojną w Ukrainie - wsparcie dla przedsiębiorców
Pomoc będzie mogła być udzielana w formie pożyczek, zarówno mikro, małym, średnim, jak i dużym przedsiębiorcom. Do kiedy będzie można otrzymać wsparcie?
Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej
Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej? Dziś zastanowimy się nad tym czy jest możliwy, a jak tak to ile wynosi. Co mówią przepisy?
Procenty z lokat przegrywają z inflacją w Polsce i UE
Inflacja dwucyfrowa jednak odsetki w bankach niewiele wyższe niż przed wojną. To realia nie tylko polskie
Ile jest fotoradarów w Polsce? A ile w Europie?
Ile jest fotoradarów w Polsce? Dokładnie 587. Jak jednak ta liczba wypada na tle innych krajów Europy? W Wielkiej Brytanii jest ich 10-krotnie więcej.
Polacy przenoszą się z mieszkań do domów
Domy szybko zyskują na wartości oraz popularności wśród Polaków. Podobnie jak mieszkania są one dobrą inwestycją w dobie galopującej inflacji i potrafią ochronić oszczędności, a nawet je pomnożyć. Nic więc dziwnego, że przeznaczone pod nie grunty, sprzedają się dziś jak ciepłe bułeczki.
PIE: w sierpniu indeks koniunktury spadł do 98,6 pkt
Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego spadł w sierpniu o 3,8 pkt, do poziomu 98,6 pkt - przekazał PIE. Po raz pierwszy od lutego odczyt MIK jest poniżej poziomu neutralnego, co oznacza przewagę nastrojów negatywnych - dodano.
50 mln zł rocznie na wykup byłych mieszkań pracowniczych
50 mln rocznie przekaże polski rząd samorządom, które zdecydują się wykupić od podmiotów prywatnych dawne mieszkania pracownicze, aby ich lokatorom nie groziły podwyżki czynszu - powiedział PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w Zgierzu (woj. łódzkie), gdzie jest ok. 40 takich mieszkań.
Przyczyny zużycia opon? Oto główni zabójcy ogumienia
Przyczyny zużycia opon? Lista jest dość długa. Warto ją jednak poznać. W ten sposób kierujący może przedłużyć czas życia ogumienia w swoim aucie.
Strefy czystego transportu w Polsce. Kto będzie pionierem?
Strefy czystego transportu w Polsce. Co oznaczają? Czemu kierowcy ich nie chcą? I które miasto utworzy pierwszą? Sprawdźmy.
E-commerce: zmiana zawartości maila po wysyłce? To możliwe!
Zawartość wysłanego już maila można zmienić dzięki technologii real time content management (RTCM). Korzystanie z tego rozwiązania staje się coraz powszechniejszym trendem na polskim rynku e-commerce.
Internet Rzeczy. Rewolucja, która w Polsce jest nowością
Przedmioty połączone cyfrowo. Internet Rzeczy to technologia, od której w biznesie nie ma już odwrotu. Skoro tak, to dlaczego zaledwie 29 proc. firm w UE wykorzystuje IoT? Polska nie zaskakuje — znajdujemy się w ogonie wspólnoty. Nowe dane Eurostatu pokazują, jak wygląda wykorzystanie tej technologii w UE.
Ceny luksusowych nieruchomości na świecie rosną wolniej, ale spadków nie widać.
Na koniec drugiego kwartału 2022 roku firma Knight Frank opublikowała Prime Global Cities Index, czyli indeks śledzący ceny luksusowych nieruchomości na świecie w 45 miastach. Po dwóch latach, w trakcie których obserwowaliśmy historycznie najwyższą dynamikę wzrostu cen nieruchomości luksusowych widoczny jest spadek.
Zakup mieszkania na osiedlu. Gdzie można kupić?
W jakich inwestycjach deweloperzy mają ukończone mieszkania lub z bliskim terminem oddania? Jakie lokale są jeszcze w sprzedaży? W jakich cenach?
Ile zostało już złożonych wniosków o wakacje kredytowe?
Około 850 tys. wniosków o wakacje kredytowe złożono we wszystkich bankach - poinformował w środę prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.
Mandaty w wakacje 2022. Mamy rekordzistę. To OPP z Lublina
Mandaty w wakacje 2022 nie będą niskie? Tylko w lipcu przekonało się o tym prawie 114 tys. kierowców. Tyle złapały rejestratory systemu CANARD ITD.
Opłata za odholowanie pojazdu 2023. Nowe stawki!
Opłata za odholowanie pojazdu 2023 jest już znana. Po 1 stycznia kierowcy mogą się spodziewać... podwyżek. Sprawdźmy jak duże będą.
Szansa Polski na miękkie lądowanie w obliczu globalnego spowolnienia gospodarczego
Silny rynek pracy w Polsce daje szansę na miękkie lądowanie naszej gospodarki w obliczu globalnego spowolnienia - wynika z wtorkowego komentarza gospodarczego głównego ekonomisty PZU Dawida Pachuckiego. Stopniowo zaczyna u nas spadać presja inflacyjna - dodał.
Inteligentne systemy w ochronie przed cyberprzestępczością - hakerzy też mają słabe punkty
Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa zrobią wszystko, co w ich mocy, aby zapobiec skutecznemu włamaniu, ale wiedzą też, że ograniczanie dostępu do zasobów organizacji jest zupełnie niepraktyczne. Największym przełomem ostatnich lat jest wykorzystanie uczenia maszynowego do wykrywania, kiedy próba naruszenia zabezpieczeń zakończyła się sukcesem.