REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak kobiety w branży fotowoltaicznej walczą ze stereotypami?

Stereotypy są największą przeszkodą rozwoju kobiet w branży OZE
Stereotypy są największą przeszkodą rozwoju kobiet w branży OZE
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kobiety w branży fotowoltaicznej nadal walczą ze stereotypami, chociaż z roku na rok coraz rzadziej. Mimo wszystko to właśnie kobiety w rodzinie bardzo często podejmują decyzję co do instalacji fotowoltaicznych.

Kobiety w branży fotowoltaicznej

Stereotypy, zwłaszcza przekonanie o mniejszych zdolnościach kobiet w zakresie techniki i nauk ścisłych, są największą przeszkodą rozwoju kobiet w branży OZE. Dużo jednak zależy od pracodawcy.

REKLAMA

Wraz z rozwojem rynku fotowoltaiki w Polsce — jego wartość w 2020 roku zbliżyła się do 5 mld zł, a większość ekspertów prognozuje utrzymanie dwucyfrowej dynamiki wzrostu — pracuje na nim coraz więcej kobiet. Przyznają, że w tej wymagającej branży wciąż stykają się z dyskryminacją w relacjach z klientem, lecz zdecydowanie rzadziej, niż jeszcze parę lat temu. Mówią, że obecność kobiet w fotowoltaice — nareszcie — nikogo już nie dziwi.

Katarzyna Rybińska, specjalistka zespołu wsparcia sprzedaży w firmie N Energia, na co dzień decyduje o tym, który doradca ruszy na spotkanie do tego lub innego klienta.

REKLAMA

— Tylko kilka razy w ciągu ostatnich miesięcy zdarzyło mi się usłyszeć, że klient z kobietą rozmawiać nie będzie, że kobieta nie ma wiedzy w tej kwestii. Najdziwniejsze, że byli to akurat mężczyźni wykształceni technicznie — architekt i inżynier - mówi Rybińska.

— Wcześniej, już na samym etapie umawiania spotkania, słyszałam — ale jak to, pani przyjedzie, nie będzie z panią żadnego technika? — opowiada Kamila Halikowska, doradczyni klienta z zespołu N Energia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

— Przecież na dach to pani chyba nie wejdzie? Potem, już na tym dachu, razem śmiejemy się z tego - dodaje Halikowska.

Kobiety lepsze w sprzedaży

REKLAMA

W trakcie codziennej pracy kobiety uczą się radzić sobie z obiekcjami, napięcie rozładowywać uśmiechem. Nie uważają siebie za mniej kompetentne od  mężczyzn. Sytuacje czasem są śmieszne, czasem smutne, ale wraz z rozwojem rynku jest na nim coraz więcej kobiet, więc percepcja klientów również zmienia się.

— Jeśli chodzi o sprzedaż instalacji fotowoltaicznych, kobiety sprawdzają się tu nawet lepiej — uważa Ewa Adasiak, managerka okręgu w firmie N Energia, założycielka strony Fotowoltaika na szpilkach dedykowanej kobietom zainteresowanym pracą w odnawialnych źródłach energii. Łatwiej nawiązują kontakt, co bardzo jest przydatne w obecnych czasach.

— Ludzie są zmęczeni trwałą izolacją i chcą po prostu rozmawiać, niekoniecznie o rzeczach związanych z fotowoltaiką. Kobiety są bardziej otwarte na takie rozmowy - dodaje Adasiak.

Kształcenie i wsparcie pracodawcy

Zgodnie z wynikami badań Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA), globalnie branża energetyki odnawialnej zatrudnia około 32% kobiet, co i tak jest lepszym wskaźnikiem w porównaniu z całym sektorem energetycznym (około 22% kobiet). Najważniejszą przeszkodą w wejściu kobiet do branży OZE są stereotypy uwarunkowane przez normy kulturowe i społeczne. W tym pokutujące przekonanie o mniejszych zdolnościach kobiet w zakresie techniki i nauk ścisłych.

Stereotypy na temat ról płciowych przekładają się również na brak dostępu do kształcenia zawodowego. Niskie wskaźniki zapisów na kursy związane z nauką i techniką swoją drogą skutkują niższą reprezentacją kobiet na stanowiskach technicznych w branży energii odnawialnej.

Według raportu “Kobiety na politechnikach” opublikowanego w 2020 roku przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, wśród studentów kierunku “Ekoenergetyka” w Polsce kobiety stanowią tylko 21%. Na kierunku “Elektrotechnika” — zaledwie 7%.

Decyduje kobieta

Co ciekawe, sytuacja w przeciętnej polskiej rodzinie, jeśli chodzi o decyzyjność i podział obowiązków, wydaje się być nieco inna. Kobiety rzadko biorą udział w spotkaniach, a jeśli uczestniczą to są zazwyczaj mało aktywne. Wszystko się zmienia, gdy rozmowy schodzą na kwestie związane z finansowaniem inwestycji. Jak wynika z relacji doradców OZE, te decyzje zawsze są akceptowane przez kobiety.

— Jeśli chodzi o instalację fotowoltaiczna dla rodziny, to w 90% ostateczna decyzję podejmuje żona. Potrafi też zablokować każdą decyzję, powiedzieć “nie i koniec” — dodaje Ewa Adasiak.

— Kobieta jak dobry dyrektor finansowy rodziny zachowuje ostrożność i powściągliwość w wydawaniu pieniędzy — reasumuje Anna Pers.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA