Kategorie

Cyberzłodzieje budzą coraz większy strach

wirus
wirus
Według badań Instytutu Ponemon, przeprowadzonych wśród specjalistów branży IT, cyberprszestępczość stanowi obecnie największe zagrożenie dla miłośników Internetu. O zagrożeniach, na jakie narażeni są Internauci w związku z przejęciem danych osobowych, rozmawiamy z Anną Zbroją z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Tomaszem Zamarlik z G Data Software.

W przeciągu ostatniego miesiąca wiele kontrowersji wzbudziła głośna kradzież danych użytkowników portalu Wykop. Jak obecnie wygląda struktura systemów służących do zabezpieczania danych wśród użytkowników Internetu?

Tomasz Zamarlik z G Data Software: Sprawa Wykopu zainicjowała dyskusję zarówno na temat właściwego zabezpieczenia danych użytkowników portali internetowych oraz braku odpowiednich regulacji prawnych, które precyzowałyby zasady ochrony danych osobowych i praw autorskich wśród Internautów. Kradzież danych dostępnych online równi się bowiem zasadniczo od przywłaszczenia sobie cudzej tożsamości w świecie realnym. Cybepszestępcy, posiadając prywatne loginy i hasła, w przeciwieństwie to zwykłych złodziei, mogą na koszt ofiary zrobić zakupy w wirtualnej rzeczywistości, lub co gorsze doszczętnie opróżnić konto bankowe. Kwestie takie jak wysyłanie SPAM – u czy obraźliwych maili, a także przeprowadzanie ataków DDoS to chyba „najmniej” szkodliwe z działań, na jakie jesteśmy narażeni.

Administratorzy są jednak zobowiązani do dodatkowego zabezpieczania danych osobowych.

Tomasz Zamarlik z G Data Software: Tak, ale w praktyce nie ma systemu, który w 100 procentach chroniłby dane Internautów. Nawet jeżeli hasła są dodatkowo hashowane – szyfrowane za pomocą algorytmów - to jednak nadal dość łatwo mogą zostać wydobyte. Istnieje wiele programów, które z powodzeniem umożliwią odczytanie zakodowanej informacji. Co więcej hakerzy bazują również na ludzkim zaufaniu i naiwności. Wielu Internautów używa tych samych loginów oraz haseł do rejestrowania się na różnych portalach i serwisach. Dlatego kradzież danych z Wykopu odbiła się głośnym echem wśród użytkowników Allegro.

Jak Policja radzi sobie z problemem cyberprzestępstw? W społeczeństwie pokutuje opinia, że tego wykroczenia są trudne do udowodnienia o ofiara często pozostaje bezradna.

Anna Zbroja z KWP w Krakowie: Obecnie w każdej Komendzie Wojewódzkiej Policji, w ramach wydziału do walki z przestępczością gospodarczą znajdują się sekcje , które zajmują się przestępstwami popełnionymi w wirtualnym świecie. Zgłaszając o przestępstwie należy zachować wszelką korespondencję na ten temat ( nie kasować plików). Nie ma osobnej statystyki dotyczącej cyberprzestępczości. Co do wykrywalności to rzeczywiście śledztwa w tych sprawach są trudne , długotrwałe i żmudne , ich wykrywalność zależy od wielu okoliczności jakie w tego typu sprawach pojawiają się. Niemniej jednak nasz wydział do walki z przestępstwami gospodarczymi kilkakrotnie poradził sobie z tego typu przestępstwami, co skutkowała zatrzymywaniem podejrzanych.

Jak ocenia Pan kondycje systemów zabezpieczeń stosowanych w większości popularnych serwisów www?

Tomasz Zamarlik z G Data Software: Nienajlepiej. O słabości standardowo stosowanych w przypadku serwisów www systemów zabezpieczeń może świadczyć kilka faktów. Jak wskazują raporty twórców profesjonalnych systemów zabezpieczeń, między innymi prowadzącej stały monitoring Sieci - firmy G Data Software, w ostatnim czasie stale rosła liczba ataków dokonywanych przez hakerów, między innymi przy wykorzystaniu takiej techniki jak phishing. Na forum światowym głośno było również o szajce przestępców, którzy wyspecjalizowali się w przejmowaniu kont użytkowników na portalu Facebook. Taka działalność kosztowała poszukiwaczy nowej tożsamości tylko 100 dolarów. Co bardziej zatrważające – coraz młodsi Internauci potrafią obejść bariery chroniące dostęp do rejestrów i baz danych. W przypadku Wykopu, kradzieży dokonała 3 nastolatków, z których najstarszy miał 18 najmłodszy zaś 15 lat.

Jakie obowiązki w świetle prawa ciążą na osobach odpowiedzialnych za przetwarzanie danych osobowych? Za co ponoszą odpowiedzialność administratorzy serwisów, z których wyciekły dane?

Tomasz Zamarlik z G Data Software: Przetwarzanie danych osobowych obejmuje nie tylko zbieranie czy rozpowszechnianie informacji personalnych o danej osobie, ale także ich utrwalanie, przechowywanie oraz usuwanie. Regulacje te mają szczególne zastosowanie w przypadku systemów informatycznych, nakładając w art. 34 na administratorów baz danych obowiązek ochrony takich informacji. W związku z tym, za kradzież danych pochodzących z rejestrów online odpowiada nie tylko cyberprzestępca, ale także administrator serwisu, z którego takie dane wyciekły. Szczegółowe postanowienia w tej sprawie zawiera art. 52 Ustawy o ochronie danych osobowych. Przetwarzanie danych osobowych bez wyrażania na to zgody przez ich właściciela jest zagrożone karą maksymalnie do 2 lat pozbawienia wolności. Nieco wyższy pułap zastosowano w przypadku wspomnianych już wcześniej danych wrażliwych. Tu jednak przepisy wspominają tylko o możliwości ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

Jak ocenia Pan taki system regulacji prawnych?

Tomasz Zamarlik z G Data Software: Z punktu widzenia Internautów bulwersujące są przepisy karne, regulujące kwestie związane z kradzieżą danych. W ustawie nadal brak rozporządzeń związanych między innymi ze stosowaniem e-podpisu. Wątek ten aktywnie śledzę na forach internetowych, gdzie prowadzonych jest wiele dyskusji właśnie na ten temat. Łatwo więc dość do wniosku, że taka kara jest śmiesznie niska w porównaniu z konsekwencjami, jakie taka kradzież może pociągnąć dla poszkodowanego.

Na jakie kary mogą liczyć hakerzy, którzy przejmują kontrole nad domowymi komputerami?

Tomasz Zamarlik z G Data Software: Nie większe sankcje niż w poprzednim przypadku, nałożono na hakerów, którzy obecnie wyspecjalizowali się o obsłudze programów typu spyware czy pobieraniu plików z dysków w komputerze ofiary. Takie działania podlegają regulacji ustawy o prawach autorskich. W świetle jej przepisów, kradzież autorskich plików (prezentacji, prac naukowych itd.) podlega karze do 3 lat pozbawienia wolności. Myślę, że warto również dodać, że tak naprawdę działania większości użytkowników potwierdza przysłowie „Mądry Polak po szkodzie”. Dopiero, kiedy komputer przestanie działać stabilnie, kursor bez naszej ingerencji sam będzie poruszał się po pulpicie lub zorientujemy się, że z konta zniknęły pieniążki, a nasze fotografie ujrzały światło dzienne podejmujemy decyzję o zainstalowaniu skutecznego programu antywirusowego. Myśl wielu użytkowników „Jestem ekspertem” lub „Mnie na pewno nie zaatakują” jest błędna. Wirusy po zadomowieniu się na komputerze bez naszej wiedzy automatycznie komunikują się z hackerem. Jedynie program antywirusowy może rozpoznać działanie szkodliwych programów grasujących w naszym systemie.

W jaki sposób można się bronić przed cyberprzestępcami? Jakie formy prewencji zaleca Policja?

Anna Zbroja z KWP w Krakowie: By nie paść ofiarą cyberzłodziei należy poznać mechanizm ich działania. Popularnym sposobem działania cyberprzestępców, jest wykorzystywanie złośliwego oprogramowania, zwanego w zależności od swojej formy: robakami, koniami trojańskimi (trojanami) lub wirusami. Przestępcy posługują się najczęściej "najprostszymi metodami", które polegają na wysłaniu maila z prośbą, czasem wręcz żądaniem wpisania danych służących do logowania na konto i podania danych do jego autoryzacji. Bezpieczeństwo naszych danych w głównej mierze zależy od nas samych. Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości bankowej radzą aby:

 • logując się na internetowe konto banku korzystać ze sprawdzonych komputerów, do których tylko my mamy dostęp,
 • posiadać zainstalowaną najnowszą dostępną wersję przeglądarki internetowej oraz oprogramowanie zabezpieczające: program antywirusowy, oprogramowanie antyszpiegowskie i osobisty firewall (należy pamiętać o bieżącej aktualizacji tych programów),
 • przeglądarka internetowa powinna zostać w odpowiedni sposób skonfigurowana (między innymi: wyłączona obsługa wyskakujących okienek pop-up, jeśli to możliwe - wyłączenie wirtualnej maszyny Javy, wyłączenie obsługi skryptów ActiveX, wyłączenie opcji auto-play dla plików multimedialnych, włączenie kontroli cookies, zabezpieczenie przed automatycznym uruchamianiem pobranych plików wykonywalnych). Dla zaufanych stron możemy ustawić wyjątki, aby umożliwić im uruchamianie wybranych funkcji niezbędnych do ich działania,
 • oprogramowanie antywirusowe spełnia należycie swoje funkcje, jeśli działa w trybie permanentnej aktywności i kontroluje wszystkie pliki kopiowane i otwierane, nie tylko z nośników takich jak dyskietki, dyski twarde, płyty cd/dvd, pamięci flash itp., ale także poprzez interfejs sieciowy komputera,
 • ważne jest, aby system operacyjny posiadał wszystkie zalecane przez producenta poprawki do wykrytych podatności na ataki, w praktyce wymóg ten jest realizowany przez bieżącą instalację aktualizacji, w miarę jak te udostępniane są przez producenta systemu operacyjnego,

Każdy internauta powinien mieć świadomość zagrożeń jakie wiążą się z pobieraniem z sieci oprogramowania z niepewnych serwerów, czy odpowiadania na podejrzaną pocztę elektroniczną. Trzeba także zapamiętać, że każde podejrzenia co do sfingowanych witryn należy jak najszybciej przekazać policjantom lub pracownikom danego banku odpowiedzialnych za jego funkcjonowanie w sieci.

Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
VAT zmiany od 1 lipca 2021 r.
VAT zmiany od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  26 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Mój Prąd 3.0 - kończy się budżet, trzeba się spieszyć ze składaniem wniosku

  Mój Prąd 3.0. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że kończy się budżet tegorocznej, trzeciej już edycji programu „Mój Prąd”, który wynosi 534 mln zł. Ta kwota alokacji wystarczy na dofinansowanie maksymalnie 178 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych, a zostało już złożonych ponad 162 tys. wniosków. Osoby chcące skorzystać z dotacji powinny spieszyć się ze złożeniem dokumentów. Już pod koniec września br. nabór może zostać zamknięty z powodu braku środków.

  Gaz SF6 tysiące razy bardziej szkodliwy niż CO2 wciąż stosowany w przemyśle

  Gaz fluorowy (sześciofluorek siarki, SF6) znajduje się na szczycie listy najbardziej szkodliwych gazów o globalnym potencjale cieplarnianym, z wynikiem 23,5 tys. razy wyższym niż CO2. Siedem lat temu Unia Europejska zakazała jego stosowania w produkcji m.in. butów sportowych czy opon samochodowych. Wciąż jednak jest wykorzystywany na dużą skalę w przemyśle. W efekcie jego stężenie w atmosferze w ciągu ostatnich dwudziestu lat wzrosło ponad dwukrotnie (w tym samym czasie ilość CO2 wzrosła o 11%). Komisja Europejska dokonuje obecnie przeglądu rozporządzenia – decyzję o całkowitym zakazie stosowania SF6 odroczyła do września br. Eksperci Eaton ostrzegają, że UE nie osiągnie neutralności klimatycznej bez rozwiązania tego problemu.

  Prototypy samochodów PRL: rewolucyjne i nieodżałowane

  Prototypy samochodów PRL, czyli historia opowiadająca o tym, jak kreatywni byli inżynierowie w czasach Polsku Ludowej. Oto 5 ciekawych konstrukcji.

  Wypłata zaliczek płatności bezpośrednich i niektórych działań obszarowych PROW

  Wypłata zaliczek płatności bezpośrednich i niektórych działań obszarowych PROW. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, rolnicy mogą liczyć na wcześniejsze otrzymanie środków w ramach zaliczek na poczet corocznych dopłat bezpośrednich oraz działań obszarowych PROW - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

  Cyfrowa odporność firmy - skąd wziąć szczepionkę?

  Cyfrowa odporność firmy - jak ją uzyskać? Skąd wziąć "szczepionkę"? Oto 7 najważniejszych warunków odporności cyfrowej firmy.

  Jak przygotować firmę na rewolucyjną transformację ZUS? [Webinarium 29 września]

  29 września 2021 r. odbędzie się bezpłatne webinarium „Jak przygotować firmę na rewolucyjną transformację ZUS?”, podczas którego eksperci Fiabilis Consulting Group kompleksowo przedstawią nowe regulacje dotyczące ubezpieczeń społecznych i rozliczeń z ZUS. W trakcie webinarium omówione zostaną m.in. obecne i nadchodzące regulacje w kwestiach takich jak: nowe istotne terminy rozliczeń dla płatników składek, zasiłek chorobowy, składka wypadkowa czy postępowania kontrolne prowadzone przez ZUS. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in: test Outlandera coupe na prąd

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in pożycza świetnie znany napęd hybrydowy w Outlandera i łączy go z dużo ciekawszą stylizacją. Co z tego wyszło?

  Ładowarka USB-C standardem w całej UE

  Ładowarka USB-C standardem w UE. 23 września 2021 r. Komisja Europejska zaproponowała przepisy, które mają ustalić jeden standard portu ładowania i technologii szybkiego ładowania. USB-C ma być standardowym portem wszystkich smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych, słuchawek, przenośnych głośników i konsoli do gier wideo. Ponadto Komisja proponuje rozdzielenie sprzedaży ładowarek od sprzedaży urządzeń elektronicznych.

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy?

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy? To jedna z wątpliwości, którą mogą mieć kierowcy na drogach wielopasmowych. Rozwiejmy ją.

  Używane pickupy do 50 tys. Oto nasza lista

  Używane pickupy do 50 tys. zł? Na naszej liście pojawia się trzech mocnych graczy. I co ciekawe, jeden z nich nie pochodzi ze Stanów!

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu?

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu? To pytanie, które często zadają sobie nie tylko kursanci... Właśnie dlatego warto poznać odpowiedź na nie.

  Kredyty mieszkaniowe - ponad 8 mld udzielonych kredytów w sierpniu

  Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w sierpniu była rekordowa, przekroczyła 8,1 mld zł, a miesiąc przyniósł kontynuację hossy w kredytach wysokokwotowych. Jakość portfela kredytów mieszkaniowych w pandemii poprawiła się - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej przekazanej PAP Biznes.

  Finansowanie programów mieszkaniowych - projekt zmian

  Finansowanie programów mieszkaniowych. Ułatwienie procesu wydatkowania środków publicznych i planowania inwestycji – to tylko niektóre zmiany, które zakłada projekt skierowany 16 września 2021 r. do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Wśród proponowanych zmian jest także likwidacja barier dotyczących angażowania wkładu własnego przez inwestora oraz wymogu całościowego udziału gminy w TBS lub SIM w przypadku remontu pustostanów w rządowym programie wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego, finansowanego z Funduszu Dopłat.

  Jakie auto używane kupić? Te sprzedają się najszybciej i najdłużej

  Jakie auto używane kupić? To ważne pytanie. Dziś przygotowaliśmy listę tych modeli, które najdłużej i najkrócej czekają na nowego właściciela.

  Nowy SUV Lexusa, czyli marka sklonuje Yarisa Cross

  Nowy SUV Lexusa? Tak, wszystko wskazuje na to, że Japończycy rozbudują gamę aut ze zwiększonym prześwitem. Auto ma bazować na Yarisie Cross.

  Z jakim zyskiem można zainwestować 1 mln zł na rynku nieruchomości

  Rynek nieruchomości. Inwestowanie w działki pod budowę mieszkań daje wyższą stopę zwrotu z inwestycji niż kupowanie mieszkania na wynajem.

  Projekty domów do 70 m2 - konkurs architektoniczny (wnioski do 29 września)

  Projekty domów do 70 m2. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego zapraszają do wzięcia udziału w konkursie architektonicznym na projekty domów do 70 m2 (powierzchni zabudowy), które będą udostępnione wszystkim zainteresowanym do wykorzystania przy zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać 29 września 2021 r. 17 września 2021 r. Sejm uchwalił ustawę nowelizującą Prawo budowlane i ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadzającą ułatwienia administracyjne w budowaniu małych domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2.

  Gdzie nie wolno budować domów?

  Gdzie nie wolno budować domów? Polacy chcą budować domy. Jednym przepisy to umożliwiają, a innym utrudniają.

  Audi e-tron GT RS: Batman ma nowe auto. Przetestowałem je i ja!

  Audi e-tron GT RS wygląda jak samochód Batmana, jest szybki jak myśliwiec i lubi ciasne zakręty jak francuski pociąg TGV. Coś tu jednak nie pasuje.

  Konwent Ochrony Danych i Informacji – 6-7 października. RODO – naruszenia, decyzje, kary

  W tym roku czeka nas jubileuszowa 10. edycja Konwentu Ochrony Danych i Informacji. Obejmie aż dwa dni spotkań: 6 i 7 października. Jak co roku uczestnicy wydarzenia spotkają się z ekspertami ze świata nauki, administracji i biznesu, którzy są specjalistami w dziedzinie ochrony danych i bezpieczeństwa informacji. Tegoroczna edycja Konwentu skupiona będzie wokół tematu naruszeń ochrony danych osobowych, decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych i kar. Poza prelekcjami i znanymi już warsztatami #DataProtectionMixer, uczestnicy wydarzenia będą świadkami debaty komentatorskiej, w której wezmą udział zaproszeni eksperci. Portal infor.pl objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.

  Kara za brak OC 2022 rok. Od stycznia nawet 6020 zł!

  Kara za brak OC 2022 rok, czyli od stycznia kierujący, który nie wykupi polisy zapłaci aż o 420 zł więcej. Skąd taka kwota? Winne rosnące wynagrodzenia.

  O ile wzrosną ceny energii?

  Ceny energii. Nie możemy nie widzieć rzeczywistości; trzeba liczyć się ze wzrostami cen energii – przyznała 21 września 2021 r. szefowa departamentu rozwoju rynków i spraw konsumenckich URE Małgorzata Kozak. Oceniła przy tym, iż „podgrzewanie atmosfery” perspektywą wzrostu cen np. o 40 proc. jest obecnie niezasadne.

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku. Ile będą wynosić?

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku po raz kolejny wzrosną. Ile będą wynosić? Za odholowanie auta osobowego zapłacimy... 588 zł!

  Kupowanie opon samochodowych: o czym pamiętać?

  Kupowanie opon samochodowych to zadanie odpowiedzialne. Ogumienie gwarantuje bowiem bezpieczeństwo. O czym pamiętać w czasie wyboru opon?

  Kredyt hipoteczny a spadek wartości mieszkania

  Kredyt hipoteczny a spadek wartości mieszkania. Czym grozi sytuacja, kiedy po wzięciu kredytu mieszkaniowego (hipotecznego) wartość rynkowa mieszkania spadnie? Czy można się zabezpieczyć przed nieprzewidzianymi sytuacjami, które mogą utrudnić spłatę rat kredytu? Wyjaśnia Prezes UOKiK w ramach kampanii „Policz i nie przelicz się”.