Jakich kodeków użyć do kompresji materiałów wideo na strony WWW?
REKLAMA
REKLAMA
Najważniejszą kwestią przy przygotowywaniu wideo do dystrybucji za pomocą WWW jest kompresja. W takiej sytuacji niewielki rozmiar pliku po kompresji to najważniejszy cel. Dzięki temu plik zostanie szybko wczytany i odtworzony na komputerze niecierpliwego użytkownika.
REKLAMA
Zanim zdecydujemy się na konkretny kodek, musimy zapoznać się z dostępnymi odtwarzaczami wideo działającymi na stronach WWW. Najpopularniejszym odtwarzaczem jest niewątpliwie Adobe Flash Player. Obecnie występuje on w wersji 10, ale wielu użytkowników ciągle używa wersji 9. Główna różnica między nimi jest taka, że wersja 10 obsługuje kodeki H.264 oraz V-6, natomiast poprzednia wersja tylko ten ostatni.
Zobacz również: Komputer - Samouczek
REKLAMA
Ponieważ Flash jest zainstalowany w większości komputerów, warto zastanowić się nad użyciem kodeka H.264 lub VP-6. Oba te kodeki zapewniają całkiem dobry stopień kompresji w stosunku do utraty jakości. Użycie H.264 dostosuje też film do wymagań użytkowników iPod, iPhone czy Playstation Portable.
Wadą H.264 jest stosunkowo wysokie zapotrzebowanie na moc procesora, co powoduje, że w przypadku starszych komputerów mogą wystąpić trudności z zapewnieniem płynnego odtwarzania filmu. Filmy przeznaczone do zamieszczenia w serwisie YouTube warto kodować za pomocą Sorenson Spark, niestety w znaczący sposób obniża on jakość materiału.
Zobacz również: Komputer - Poradnik zakupowy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.