Rodzaje pamięci komputerowych
REKLAMA
REKLAMA
Pamięć RAM - jest to podstawowy rodzaj pamięci o dostępie swobodnym, nieodzowna w każdym komputerze, przechowująca całość lub część bieżąco wykonywanego programu. Pamięć operacyjna pozostaje w stałym kontakcie z procesorem, dla którego przedstawia logicznie uporządkowany ciąg komórek.
REKLAMA
Podział pamięci RAM ze względu na budowę:
SRAM (static RAM)- pamięć statyczna, cechuje ją bardzo krótki czas dostępu do poszczególnej komórki i nieulotność. Wadą pamięci SRAM jest ich wysoka cena.
DRAM (dynamic RAM)- pamięć dynamiczna, jest wolniejsza niż pamięć SRAM, a w dodatku jest ulotna. Aby pamięć ta nie traciła danych trzeba ją odświeżać z częstotliwością co najmniej kilkuset Hz. Odświeżanie polega na zwykłym odczycie zawartości komórki.
SDRAM (synchro dynamic RAM)- pamięć dynamiczna, synchroniczna. Podobna do pamięci DRAM z tym, że dostęp do pamięci jest zsynchronizowany z zewnętrznym zegarem taktującym procesora.
DDR SDRAM (double data rate RAM)- nowy rodzaj pamięci SDRAM cechujący się dwukrotnie większą szybkością działania niż tradycyjne moduły. Pamięć typu DDR RAM wykonuje dwa cykle pracy w ciągu jednego impulsu zegara.
Podział pamięci RAM ze względu na dostęp:
FPM RAM (fast page mode RAM)- pamięć ta zorganizowana jest w strony, przy czym najszybciej realizowany jest dostęp do kolejnych komórek w obrębie strony.
EDO RAM (extended data output RAM)- jest to pamięć, w przypadku której w czasie odczytu danej komórki może zostać pobrany adres następnej komórki.
BEDO RAM (burst EDO RAM)- w przypadku tej pamięci zamiast jednego adresu pobierane są cztery adresy, przy czym na magistralę wystawiany jest tylko pierwszy, co znacznie zwiększa szybkość dostępu.
REKLAMA
REKLAMA