Maszyna czasu czy zwykły zderzacz hadronów ?
REKLAMA
REKLAMA
W Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych (CERN) w Szwajcarii powstał Wielki Zderzacz Hadronów (LHC, Large Hadron Colidger) – największy na świecie akcelerator, który może się stać pierwszą w historii realną maszyną czasu.
REKLAMA
REKLAMA
Nie zagłębiając się specjalnie w naukowe szczegóły, opublikowane przez rosyjskich badaczy wyniki zakładają możliwość zakrzywienia czasoprzestrzeni w sposób teoretycznie umożliwiający podróże w czasie. Nie znaczy to, że już jutro będziemy mogli odwiedzić przodków, to wszystko są tylko hipotezy naukowe, choć nie pozbawione prawdopodobieństwa. Ale nawet jeśli nie umożliwi podróży w czasie, to i tak LHC jest przełomowym urządzeniem, które pomoże odkryć wiele dotąd skrywanych tajemnic natury.
Zresztą nawet gdyby nie pomógł, to rozmach i zasięg przedsięwzięcia na jakie porwał się CERN sprawia, że nie można przejść obok obojętnie. Przez łącznie 20 lat pracował nad nim zespół ponad 7 tys. fizyków z 80 krajów. Akcelerator ma średnicę 8 km i obwód ok. 27 kilometrów. Znajduje się 175 m pod ziemią, pod terytorium Szwajcarii i Francji, a do tunelu spokojnie mógłby zmieścić się pociąg.
A wynalezienie internetu to też nie bajka: w 1989 roku pracujący właśnie w CERN Tim Berners-Lee stworzył podwaliny dzisiejszego WWW i języka HTML.
REKLAMA
REKLAMA