reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Oszczędzamy energię - usypiać czy hibernować?

Oszczędzamy energię - usypiać czy hibernować?

Dzisiejsze systemy operacyjne pozwalają nam oszczędzać baterie naszych laptopów na wiele różnych sposobów, pozwalając na coraz dłuższą pracę bez ładowania. Nasz przenośny komputer potrafi jednak pobierać prąd nawet wówczas, gdy nie pracuje. W jakim stanie powinniśmy zostawiać komputer, gdy robimy sobie przerwę?

Taka sytuacja zdarza się często. Notebook miał pracować trzy godziny, tymczasem gaśnie już po półtorej. Denerwujemy się na sprzęt, producenta i cały świat, tymczasem okazuje się, że może być w tym nasza wina; że laptop marnuje energię, bo go do tego zmuszamy. Jednym ze sposobów na jej zaoszczędzenie jest tymczasowe wyłączanie komputera podczas przerwy w pracy, a robić to możemy na dwa sposoby.

Funkcja usypiania („sleep”) wygasza ekran oraz zatrzymuje wszystkie procesy, którymi zajmował się laptop, ale zachowuje też to, nad czym pracowaliśmy w pamięci, do czego potrzebuje niewielkiej porcji energii. Uśpienie notebooka gwarantuje więc dużą oszczędność, jednak pewną część prądu wykorzystuje.

Zaletą usypiania jest z pewnością fakt, że do pracy powrócić można niemal natychmiast. Dzięki temu, że pamięć zachowuje to, co przerwaliśmy, reakcja laptopa jest niemal natychmiastowa.

Jeśli więc wychodzimy zrobić sobie herbatę i planujemy za chwilę wrócić do pracy, uśpienie komputera jest dobrym pomysłem.

Polecamy: Jak wyróżnić laptopa z tłumu

Jeszcze większą oszczędność energii zapewnia nam przełączenie laptopa w stan hibernacji. Efekty naszej pracy zapisywane są wtedy na dysku twardym, po czym komputer właściwie zaprzestaje pobierania prądu. Skutkuje to jednak nieco dłuższym „wybudzaniem”, jako że maszyna musi najpierw załadować dane z dysku z powrotem do pamięci.

Ta chwila, którą zajmuje laptopowi wyjście ze stanu hibernacji, może być denerwująca, gdy chcemy szybko wrócić do pracy. Dlatego funkcję tę możemy uznać za przydatną w sytuacji, gdy wiemy, że nasza przerwa potrwa dłużej.

Pamiętajmy, że jeśli odejdziemy na długo od zahibernowanego laptopa, po powrocie nie będzie problemu z jego obudzeniem. Jeśli na podobnie długi okres czasu zostawilibyśmy komputer uśpiony, prawdopodobnie nie obudzimy go już inaczej, jak tylko podłączając do niego ładowarkę.

Polecamy: Notebook do biura

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama