REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zarejestrować domenę przed założeniem firmy

Beata Masór
NetArt
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Domena, która posiada słowa bezpośrednio kojarzące się z firmą lub jej nazwą jest bardzo atrakcyjna nie tylko dla firmy. W Sieci coraz częściej dochodzi do przestępstw związanych z przechwytywaniem oraz wykorzystywaniem ich przez osoby trzecie, najczęściej w celu osiągnięcia korzyści materialnych.

Jednym z najważniejszych zagrożeń jest cybersquatting. Jest to praktyka rejestracji domen znanych marek w celu późniejszego odsprzedania ich po zawyżonej cenie osobom, firmom, które mogłyby chcieć je zarejestrować. Wchodząca na rynek firma lub nowy produkt znanej marki to idealna pożywka dla działań cybersquatterów. Jeśli przedsiębiorstwo nie zarejestruje domen przed rozpoczęciem działalności, nazwy zawierające słowa bezpośrednio kojarzące się z firmą bardzo szybko mogą paść łupem internetowych przestępców.

REKLAMA

REKLAMA

Sytuacja ta odnosi się nie tylko do adresów w najpopularniejszych rozszerzeniach, takich jak .pl, .com czy .eu. Cybersquaterzy często rejestrują wszelkie możliwe kombinacje nazw przedsiębiorstwa, produktu z różnego rodzaju końcówkami, np. regionalnymi i funkcjonalnymi. Najbardziej zagrożone są w tym przypadku firmy, które zakupiły tylko jedną domenę, a następnie rozpoczęły jej promocję, bez zabezpieczenia pozostałych wariantów.

Takim przykładem może być serwis Allegro.pl. Domena alegro.pl została zarejestrowana przez inny podmiot i jest zaparkowana jest w systemie reklamowym, a jej właściciele korzystają na popularności serwisu aukcyjnego.

Porównaj: Nie zapominaj o przedłużeniu firmowej domeny

Rejestracja w fazie projektu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego należy pamiętać, aby wprowadzając na rynek nowy produkt lub zakładając firmę, już w fazie projektu zarejestrować pakiet domen z nową nazwą. To bardzo rozsądny zabieg, który zabezpiecza adres firmowej strony WWW.

REKLAMA

Planując rozpoczęcie nowych działań należy upewnić się, czy wybrana nazwa dla firmowej domeny jest wolna oraz niezwłocznie ją zarejestrować. Jest to niezwykle istotne, ponieważ rejestracja dokonywana jest na zasadzie pierwszeństwa i po zakończeniu projektu może okazać się, że domena jest już zajęta.

Obecnie znalezienie domeny zarówno chwytliwej, atrakcyjnej dla odbiorcy, jak i dopasowanej do działalności, nie jest proste. Dlatego, jeśli wybrana nazwa firmy lub produktu jest wolna, należy niezwłocznie ją zarejestrować. Konsekwencje związane z utratą domeny mogą być dla przedsiębiorstwa bardzo uciążliwe, a także wpłynąć na wyniki sprzedażowe. Wśród polskich firm zwiększa się świadomość tego, jak ważna jest dla przedsiębiorstwa domena. Świadczy o tym fakt, że coraz częściej dokonują one rejestracji domeny z dużym wyprzedzeniem. Tendencja ta widoczna jest szczególnie jeśli chodzi o media.

Telewizja TVN rejestruje domeny z nazwami swoich projektów (najczęściej seriali) z kilku- lub kilkunastomiesięcznym wyprzedzeniem. Domena związana z serialem „39 i pół” (www.39ipol.pl) została zakupiona niemal 6 miesięcy wcześniej, a stacją TVN Warszawa (www.tvnwarszawa.pl) aż 16 miesięcy przed rozpoczęciem projektu. Jest to doskonałe zabezpieczenie adresów internetowych przed działaniami cybersquatterów.

Polecamy serwis Zakładam firmę

Przedsiębiorstwo powinno zarejestrować najbardziej popularne wśród Internautów rozszerzenia (.pl, .com, .com.pl, .eu), a także wszystkie, kojarzące się bezpośrednio z działalnością firmy. Dokonując wyboru adresów, które powinny znaleźć się w firmowym portfolio warto zainwestować w domeny z rozszerzeniami związanymi z lokalizacją przedsiębiorstwa oraz zasięgiem jej działań. Jeśli nazwa firmy składa się z kilku członów należy zarejestrować domeny, z wszystkimi wariantami kolejności. Nie należy również zapominać o adresach WWW zawierających literówki nazwy głównej. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA