REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Filmy, gry, muzyka czyli niebezpieczne pliki

Kaspersky LAB

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli nie jesteś zaawansowanym internautą, w Sieci będziesz szukał przede wszystkim filmów, muzyki, programów telewizyjnych oraz gier komputerowych. Oprócz prawnych aspektów pobierania takich danych - które zostały wyszczególnione przez innych autorów - należy rozważyć jeszcze inne kwestie.

Jeżeli szukasz takich danych, możesz dojść do wniosku, że najszybszym sposobem są tak zwane sieci P2P. Dlatego pobierzesz program, który pomoże Ci uzyskać dostęp do takiej sieci, a następnie będziesz mógł wybierać sobie wszystko, co Ci się tylko podoba. Nawet jeżeli gdzieś przeczytałeś, że do takich plików mogą być dołączone szkodliwe programy, po prostu zignorujesz je. Robisz to jednak na własne ryzyko.

REKLAMA

REKLAMA

Gry, które możesz pobrać w Internecie, często zawierają tzw. cracki, które mogą być wykorzystywane do obchodzenia zabezpieczeń przed kopiowaniem. Narzędzia te są dostarczane przez hakerów, którzy albo uważają, że cała zawartość powinna być dostępna za darmo, albo chcą po prostu zaistnieć w świecie hakerów.

Pobierając plik, możesz pobrać wraz z nim szkodliwe oprogramowanie;cyberprzestępcy dobrze wiedzą, że istnieje duże zapotrzebowanie na darmowe materiały, dlatego maskując swoje szkodniki pod postacią popularnych plików lub dodając je do popularnych plików, zwiększają liczbę potencjalnych ofiar. Wraz z grą możesz pobrać bonus w postaci tzw. trojana "bankowego". Chociaż młodzi ludzie rzadko korzystają z bankowości online, komputer, na który pobierają plik, może należeć do ich rodziców, którzy regularnie sprawdzają swoje konto online. W ten sposób na jednym ogniu zostają upieczone co najmniej dwie pieczenie.

Niebezpieczne P2P

Niebezpieczeństwo pobrania szkodliwego oprogramowania za pośrednictwem sieci P2P jest stosunkowo duże. Pobierając nielegalnie grę lub film możesz, mimo łamania prawa, zaoszczędzić pieniądze, jeśli jednak ściągniesz przy okazji również trojana stworzonego w celu kradzieży danych bankowych, możesz stracić dużo pieniędzy, a wtedy oszczędności będą niewielkie w stosunku do strat, jakie poniesiesz. Dlatego w tym przypadku uczciwość.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wieczna ewolucja

REKLAMA

Cyberprzestępcy są niezwykle twórczy i ciągle dostosowują swoje oszustwa do nieustannie ewoluujących technologii internetowych i aplikacji. W większości przypadków modyfikują stare oszustwa w taki sposób, aby mogły być wykorzystywane z nowymi mediami. Najlepszym przykładem jest klasyczna wiadomość spamowa zawierająca odsyłacz do zainfekowanej strony internetowej. Wiele osób nauczyło się, że nigdy nie należy klikać odsyłaczy zawartych w wiadomościach e-mail pochodzących od nieznanego nadawcy. Gdy jednak metoda ta została zaadaptowana do wiadomości wysyłanych za pośrednictwem portali społecznościowych, znacznie wzrosła liczba osób, które klikały odsyłacze.

Kilka lat temu wygląd strony mógł łatwo zdradzić, czy jest ona fałszywa czy prawdziwa: literówki, słabe rozmieszczenie itd. Dzisiaj cyberprzestępcy są o wiele bardziej wyrafinowani. Jeżeli podejrzewasz, że masz do czynienia z oszustwem, spróbuj poszukać dodatkowych informacji przy użyciu wyszukiwarki; jeżeli rzeczywiście jest to oszustwo, inne ofiary prawdopodobnie już o nim pisały. W przypadku podejrzanych stron, szukaj informacji kontaktowych, a potem zweryfikuj je z innymi źródłami.

Na koniec, nie zapominaj, aby zawsze kierować się zdrowym rozsądkiem. Jak już pisałem, jeśli coś brzmi zbyt pięknie, żeby było prawdziwe, prawdopodobnie prawdziwe nie jest. Jeżeli coś spowoduje, że zapalą się światełka ostrzegawcze, zaufaj swoim przeczuciom dotyczącym Internetu. Zdrowa dawka sceptycyzmu pomoże Ci ochronić się przed oszustwami: resztę zrobi dobre rozwiązanie bezpieczeństwa i uaktualnione oprogramowanie. 

Źródło: Kaspersky LAB

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA