REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Filmy, gry, muzyka czyli niebezpieczne pliki

Kaspersky LAB

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli nie jesteś zaawansowanym internautą, w Sieci będziesz szukał przede wszystkim filmów, muzyki, programów telewizyjnych oraz gier komputerowych. Oprócz prawnych aspektów pobierania takich danych - które zostały wyszczególnione przez innych autorów - należy rozważyć jeszcze inne kwestie.

Jeżeli szukasz takich danych, możesz dojść do wniosku, że najszybszym sposobem są tak zwane sieci P2P. Dlatego pobierzesz program, który pomoże Ci uzyskać dostęp do takiej sieci, a następnie będziesz mógł wybierać sobie wszystko, co Ci się tylko podoba. Nawet jeżeli gdzieś przeczytałeś, że do takich plików mogą być dołączone szkodliwe programy, po prostu zignorujesz je. Robisz to jednak na własne ryzyko.

REKLAMA

REKLAMA

Gry, które możesz pobrać w Internecie, często zawierają tzw. cracki, które mogą być wykorzystywane do obchodzenia zabezpieczeń przed kopiowaniem. Narzędzia te są dostarczane przez hakerów, którzy albo uważają, że cała zawartość powinna być dostępna za darmo, albo chcą po prostu zaistnieć w świecie hakerów.

Pobierając plik, możesz pobrać wraz z nim szkodliwe oprogramowanie;cyberprzestępcy dobrze wiedzą, że istnieje duże zapotrzebowanie na darmowe materiały, dlatego maskując swoje szkodniki pod postacią popularnych plików lub dodając je do popularnych plików, zwiększają liczbę potencjalnych ofiar. Wraz z grą możesz pobrać bonus w postaci tzw. trojana "bankowego". Chociaż młodzi ludzie rzadko korzystają z bankowości online, komputer, na który pobierają plik, może należeć do ich rodziców, którzy regularnie sprawdzają swoje konto online. W ten sposób na jednym ogniu zostają upieczone co najmniej dwie pieczenie.

Niebezpieczne P2P

Niebezpieczeństwo pobrania szkodliwego oprogramowania za pośrednictwem sieci P2P jest stosunkowo duże. Pobierając nielegalnie grę lub film możesz, mimo łamania prawa, zaoszczędzić pieniądze, jeśli jednak ściągniesz przy okazji również trojana stworzonego w celu kradzieży danych bankowych, możesz stracić dużo pieniędzy, a wtedy oszczędności będą niewielkie w stosunku do strat, jakie poniesiesz. Dlatego w tym przypadku uczciwość.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wieczna ewolucja

REKLAMA

Cyberprzestępcy są niezwykle twórczy i ciągle dostosowują swoje oszustwa do nieustannie ewoluujących technologii internetowych i aplikacji. W większości przypadków modyfikują stare oszustwa w taki sposób, aby mogły być wykorzystywane z nowymi mediami. Najlepszym przykładem jest klasyczna wiadomość spamowa zawierająca odsyłacz do zainfekowanej strony internetowej. Wiele osób nauczyło się, że nigdy nie należy klikać odsyłaczy zawartych w wiadomościach e-mail pochodzących od nieznanego nadawcy. Gdy jednak metoda ta została zaadaptowana do wiadomości wysyłanych za pośrednictwem portali społecznościowych, znacznie wzrosła liczba osób, które klikały odsyłacze.

Kilka lat temu wygląd strony mógł łatwo zdradzić, czy jest ona fałszywa czy prawdziwa: literówki, słabe rozmieszczenie itd. Dzisiaj cyberprzestępcy są o wiele bardziej wyrafinowani. Jeżeli podejrzewasz, że masz do czynienia z oszustwem, spróbuj poszukać dodatkowych informacji przy użyciu wyszukiwarki; jeżeli rzeczywiście jest to oszustwo, inne ofiary prawdopodobnie już o nim pisały. W przypadku podejrzanych stron, szukaj informacji kontaktowych, a potem zweryfikuj je z innymi źródłami.

Na koniec, nie zapominaj, aby zawsze kierować się zdrowym rozsądkiem. Jak już pisałem, jeśli coś brzmi zbyt pięknie, żeby było prawdziwe, prawdopodobnie prawdziwe nie jest. Jeżeli coś spowoduje, że zapalą się światełka ostrzegawcze, zaufaj swoim przeczuciom dotyczącym Internetu. Zdrowa dawka sceptycyzmu pomoże Ci ochronić się przed oszustwami: resztę zrobi dobre rozwiązanie bezpieczeństwa i uaktualnione oprogramowanie. 

Źródło: Kaspersky LAB

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA