Dzień Bezpiecznego Internetu 2009 wg Kaspersky Lab
REKLAMA
REKLAMA
Czasy beztroskiego surfowania po Internecie minęły bezpowrotnie. Internetowi gangsterzy przeprowadzają coraz więcej ukierunkowanych ataków na użytkowników końcowych i firmy dowolnego rozmiaru. Interesuje ich tylko jedno: zarobienie pieniędzy. "Epoka dzieciaków zajmujących się wirusami i robakami dla zabawy odeszła w przeszłość. W ich miejsce rozwinął się cały przemysł wysoce zorganizowanych grup cyberprzestępczych" - wyjaśnia Piotr Kupczyk, dyrektor działu prasowego Kaspersky Lab Polska.
REKLAMA
Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Forsa Institute dla stowarzyszenia BITKOM w Niemczech, w 2008 roku ofiarą cyberprzestępstw padło prawie 4 miliony Niemców, a 7% wszystkich użytkowników komputerów w wieku powyżej 14 lat poniosło straty finansowe, które miały związek ze szkodliwymi programami, korzystaniem z aukcji oraz bankowości online. "Edukacja dotycząca obecnego poziomu przestępczości w Internecie jest niezwykle istotna dla użytkowników w każdym wieku" - dodaje Piotr Kupczyk. "Dlatego w Kaspersky Lab uważamy, że Dzień Bezpiecznego Internetu to wspaniała inicjatywa".
Bezpieczeństwo to zachowanie
REKLAMA
Profesjonalny poziom cyberprzestępców to nie jedyny czynnik powodujący zagrożenie danych osobowych. Również my sami, poprzez nasze zachowanie, możemy narazić się na niebezpieczeństwo. Przykładem są portale społecznościowe: szukanie nowych przyjaciół online może być doskonałą zabawą, istnieje jednak druga strona medalu. Jeżeli coś zyskuje coraz większą popularność, tak jak w przypadku socjotechniki czy smartfonów, wkrótce trafia na listę cyberprzestępców.
"Zagrożenia związane z portalami społecznościowymi stały się ostatnio poważnym zagrożeniem" - mówi Piotr Kupczyk. "Zasada jest prosta: cyberprzestępcy kradną, na przykład, tożsamość znajomego online i podszywają się pod niego w celu zaatakowania większej grupy osób w sieci, które ufają znanym kontaktom. Jest to socjotechnika w czystej postaci. Aby zabezpieczyć się przed tym i wieloma innymi zagrożeniami, nie wystarczy już regularnie instalować na komputerze najnowsze aktualizacje bezpieczeństwa - niezbędny jest wszechstronny system ochrony, który może zapewnić jedynie regularnie uaktualniane rozwiązanie typu Internet Security".
Aby dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa online i przystąpić do "Ruchu na rzecz Bezpieczniejszego Internetu", zapoznaj się z szerokim wachlarzem akcji prowadzonych w Polsce w związku z Dniem Bezpiecznego Internetu na stronie www.saferinternet.pl.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.