| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Blog firmowy > Czy serwisy niszowe to dobra recepta na pierwszy e-biznes?

Czy serwisy niszowe to dobra recepta na pierwszy e-biznes?

W Polsce mamy kilka serwisów, które opanowały rynek. To ogromni gracze, którzy ani myślą ustąpić pola nowej firmie wkraczającej na rynek. Jeśli chcemy osiągnąć taką pozycję jak największe serwisy internetowe, musimy uzbroić się w cierpliwość i ogromną gotówkę. Jeśli jednak nie mamy tak wysokich ambicji, możemy spróbować uderzyć w rynek niszowy, który nie jest opanowany przez stado konkurencji.

Zasoby Internetu są tak ogromne, że powoli pojawiają się serwisy specjalistyczne, uderzające w konkretną grupę docelową. Jest to świetny wybór na początek, choć musimy liczyć się z tym, że ilość użytkowników nie będzie imponująca. Jeśli jednak pomysł wypali, dorobimy się dość licznej i wiernej grupy odwiedzających, a co za tym idzie obroty ze sponsoringu mogą być dość poważne.

Celując w niszę rynkową trzeba wziąć pod uwagę nie tylko to, co obecnie jest popularne, ale również to, co może cieszyć się popularnością za jakiś czas. Nawet pora roku może odgrywać tu sporą rolę. Strona internetowa traktująca np. o rowerach, w pełni sezonu może cieszyć się popularnością, a na jesień czy zimę liczba odwiedzających może drastycznie spaść.

Zobacz również: Pomysł na E-biznes – czy to się w ogóle opłaca?

Niszowe tematy to takie, których nie porusza się na każdym forum internetowym czy stronie. Może to być strona o muzyce rock, strona o poradach zdrowotnych, strona o opiece nad dziećmi, o samochodach czy sprzęcie audio. Najważniejsze, żeby stworzyć rzetelną stronę z profesjonalną treścią i odpowiednio dobranymi reklamami. Z biegiem czasu, po uzbieraniu wiernej rzeszy użytkowników, stronę internetową można połączyć ze sklepem oferującym usługi czy asortyment związany z tematyką całości.

Jeśli pomysł z serwisem niszowym wypali, można go również rozwinąć o kolejne tematy pokrewne. Jeśli zdecydowaliśmy się na stronę traktującą o rowerach, możemy otworzyć serwis towarzyszący o kolarstwie szosowym, górskim, torowym, serwis o częściach i nowościach na rynku rowerowym etc. Strona o samochodach może posiadać podstrony o sportach samochodowych, strony poradnicze o naprawach etc. Wbrew pozorom, niszowy rynek nie jest ograniczony – wystarczy głowa pełna pomysłów, aby z niewielkiej strony powstał ogromny serwis, być może na najwyższej pozycji w kraju. 

Sprawdź też: Bezpieczne oprogramowanie – fakt czy mit?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Zawadzka-Siesicka, MarokoArt.com

MarokoArt.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »