REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firma w chmurze. Dlaczego brak wiedzy oznacza wzrost kosztów?

Subskrybuj nas na Youtube
Pośpieszna adaptacja chmury może utrudnić działanie krytycznych dla biznesu aplikacji
Pośpieszna adaptacja chmury może utrudnić działanie krytycznych dla biznesu aplikacji
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nigdy nie inwestuj pieniędzy w coś, czego nie rozumiesz, mawiał Warren Buffet. Tę przestrogę warto przypomnieć wszystkim firmom chcącym zainwestować dziś w technologię chmurową.

Coraz więcej firm w chmurze

Popyt na chmurę wystrzelił. Według Eurostatu, w Polsce 24% przedsiębiorstw korzysta z cloud computingu. To wciąż niewiele w zestawieniu z rozwiniętymi gospodarkami, ale uwaga: w ciągu 6 ostatnich lat wynik poprawiliśmy 4-krotnie. Co więcej, po gwałtownym przyspieszeniu gospodarki cyfrowej w ubiegłym roku, w zależności od szacunków, rynek cloud computing może rosnąć w tempie 20-30% rocznie.

REKLAMA

Korzyści z chmury

REKLAMA

Czy jest się z czego cieszyć? Z jednej strony tak. Chmura niesie ze sobą wiele korzyści, choćby brak konieczności zamrażania pieniędzy w infrastrukturze IT i możliwość rozliczania się z dostawcą w zależności od zużycia zasobów. To też korzyści dla gospodarki. Szacuje się, że organizacje przekształcone cyfrowo do 2023 r. przyczynią się do wytworzenia ponad połowy globalnego PKB, generując 53,3 biliona dolarów.

- Chmura mimo swoich zalet jest dla niektórych potrzeb rozwiązaniem stosunkowo drogim. Dodatkowo część firm ze względu na standardy, bezpieczeństwo czy regulacje nie może przenieść do chmury wszystkich swoich zasobów. Często w związku z tym dochodzimy do wniosku, że hybrydowy model utrzymania infrastruktury łączący zalety chmury i tradycyjnych rozwiązań jest optymalny – zwraca uwagę Wojciech Stramski, CEO Beyond.pl.

Kiedy korzyści zamieniają się w koszty

REKLAMA

Niestety wiele firm wdraża nowe technologie tylko po to, aby nie “odstawać od reszty”. Na usprawiedliwienie trzeba jasno powiedzieć: chmura obliczeniowa, która przez ponad dekadę była tylko koncepcją, dziś przedstawiana jest jako panaceum na problemy, z którymi mierzą się przedsiębiorstwa. Tymczasem eksperci mówią jasno: - chmura nie jest miejscem, w którym można powielać wcześniejsze błędy, ale taniej niż wcześniej. To robienie wielu rzeczy inaczej, chmura to świat możliwości pod warunkiem, że wiemy, po co i dlaczego do niej migrujemy. W innym przypadku korzyści mogą zamienić się w koszty.

- Wiele organizacji chce przejść do chmury, nie radząc sobie ze starą technologią. Wdrożenia systemów on premise były niesamowicie zasobochłonne, później przegapiono moment, aby w porę ograniczyć straty. Dzisiaj istnieje realne ryzyko, że doświadczymy tych samych problemów, ale tym razem w chmurze. Firmy mogą powielić problemy, od których starały się uciec — od spirali kosztów, po wdrażanie środowisk IT bez wcześniejszego przemyślenia — zwraca uwagę Arkadiusz Sikora, Country Manager z VMware.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiele chmur, wiele problemów

Firmy powinny budować strategie IT na podstawie tego, jak będzie wyglądał krajobraz cyfrowo-aplikacyjny w perspektywie 3-5 lat. To bardzo ważne, bo w ostatnich latach liczba aplikacji wzrosła sześciokrotnie, a do 2024 roku powstanie ich ponad 750 milionów. Dane będą wszędzie — ich liczba ma się podwoić w ciągu najbliższych 3 lat. Wpłynie to na sposób komunikacji z otoczeniem. Chmurę należy więc postrzegać jako platformę deweloperską, zabezpieczenie i narzędzie — bez przemyślanej strategii planowania i zarządzania, firmy napotkają trudności związane z kosztami, licencjami, zgodnością, zasobami i bezpieczeństwem.

- Pośpieszna adaptacja chmury może utrudnić działanie krytycznych dla biznesu aplikacji, które w przyszłości będą korzystały z rozproszonych danych. Tak więc "app-first", a nie "cloud-first" powinno być myślą przewodnią wśród dygitalizujących się organizacji — mówi Arkadiusz Sikora, Country Manager VMware Polska.

Problemem dla firm jest też coraz większa złożoność środowisk chmurowych. Przewiduje się, że liczba chmur (prywatnych, publicznych i brzegowych) wzrośnie o 53% w ciągu najbliższych trzech lat. To oznacza większą złożoność — w badaniu VMware zauważono, że 63% organizacji podaje „niespójności między chmurami” jako jedno z głównych wyzwań związanych z obsługą wielu chmur.

Chmura - o czym należy pamiętać przed wdrożeniem?

Myśląc o migracji do chmury, warto pamiętać o tym, że to cele biznesowe powinny być zawsze punktem wyjścia dla każdego projektu. Dopiero wtedy należy ocenić, w jaki sposób strategia cyfrowa pozwoli je zrealizować. W migracji nie chodzi o zbudowanie wszystkiego od nowa, ale w innym niż dotychczas środowisku. Chodzi o nową jakość, ale aby ją uzyskać potrzeba solidnych fundamentów.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polskie sklepy internetowe nie wykorzystują możliwości sprzedaży produktów w innych krajach - do zyskania jest wiele

43% sklepów internetowych nie prowadzi sprzedaży zagranicznej, a 40% posiada wyłącznie polską wersję językową. Tracą przez to ogromną możliwość rozwoju, bo w przypadku firm e-handlowych stawiających na globalizację z obrotów poza krajem zyskuje się średnio o 25% wyższe przychody.

Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

REKLAMA

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

REKLAMA

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA