REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w zamówieniach publicznych

Sławomir Biliński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących zamówień publicznych przedsiębiorcy stracą możliwość wnoszenia protestu. Przedsiębiorca będzie od razu wnosił odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Takie zmiany wprowadzają dwie ustawy nowelizujące ustawę – Prawo zamówień publicznych (dalej: PZP). Zasadnicza część zmian wprowadzonych przez te ustawy weszła w życie 22 grudnia 2009 r. Kolejne zaczną obowiązywać od 29 stycznia 2010 r.

Wyjaśnienia dotyczące SIWZ

REKLAMA

REKLAMA

Dotychczas zamawiający był zobowiązany niezwłocznie udzielić wyjaśnień co do treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia - SIWZ (art. 38 PZP). Wyjątek stanowiła sytuacja, w której prośba o wyjaśnienie treści specyfikacji wpłynęła do zamawiającego na mniej niż sześć dni przed terminem składania ofert, a w przypadku przetargu ograniczonego oraz negocjacji z ogłoszeniem, jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia - na mniej niż cztery dni przed terminem składania ofert (art. 38 ust. 1 PZP). Od 7 grudnia 2009 r. przedsiębiorcy mają ograniczony czas na zapytanie zamawiającego o sporne sformułowanie w specyfikacji. Termin na składanie przez przedsiębiorców wniosków o wyjaśnienia mija do końca dnia, w którym upływa połowa wyznaczonego terminu składania ofert (znowelizowany art. 38 PZP).

W przypadku złożenia przez wykonawcę wniosku po nowo określonym ustawowo terminie zamawiający będzie mógł odpowiedzieć na wniosek albo zostawić go bez rozpoznania (art. 38 ust. 1 PZP). Sam termin udzielenia odpowiedzi nie uległ zmianie. Nadal zamawiający odpowiada niezwłocznie. Obecnie jest to nie później niż:

1) na 6 dni przed upływem terminu składania ofert,

2) na 4 dni przed upływem terminu składania ofert - w przetargu ograniczonym oraz negocjacjach z ogłoszeniem, jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3) na 2 dni przed upływem terminu składania ofert - jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 PZP.

Ułatwienia dla przedsiębiorców zatrudniających niepełnosprawnych

Zamawiający będą mieli możliwość zastrzeżenia w ogłoszeniu, że o udzielane zamówienie będą się mogli ubiegać wyłącznie wykonawcy, których ponad 50% zatrudnionych pracowników stanowią osoby niepełnosprawne (art. 22 ust. 2 PZP). Wprowadzenie tego przepisu ma wyrównać szanse wykonawców zatrudniających osoby niepełnosprawne w ubieganiu się o zamówienia publiczne w celu integracji lub reintegracji osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Zmiana obowiązuje od 22 grudnia 2009 r.

Opłata sądowa

Od 22 grudnia 2009 r. podniesiono opłatę sądową od skarg na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych. Wynosi ona 5% wartości zamówienia, z górną granicą 5 mln zł (znowelizowany art. 34 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).

Wcześniejsze zwalnianie wadiów

Zamawiający będzie musiał zwrócić niezwłocznie wadium wykonawcy, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza. Zwrotu wadium powinien dokonać po zawarciu umowy w sprawie zamówienia publicznego oraz wniesieniu zabezpieczenia należytego wykonania umowy, jeżeli jego wniesienia żądano (art. 46 ust. 1a PZP). Dodatkowo wykonawca nie ma obowiązku zabezpieczania należytego wykonania umowy w okresie gwarancji (art. 147 PZP). Ponadto wykonawcy będą mieli prawo uzyskania zaliczki na realizację zamówienia publicznego (nowy art. 151a PZP). Wprowadzone zmiany mają na celu zwiększenie płynności finansowej wykonawców. Zmiana obowiązuje od 22 grudnia 2009 r.

Usługi priorytetowe

Nowością jest wprowadzenie kategorii tzw. usług priorytetowych i niepriorytetowych (art. 2a PZP). Wykaz tych usług określi rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów (do dnia oddania tego numeru Mk do druku nie zostało jeszcze ogłoszone w Dz.U.). Jeżeli zamówienie dotyczy usług o charakterze niepriorytetowym, zamawiający może nie stosować przepisów ustawy dotyczących:

• terminów składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub terminów składania ofert,

• obowiązku żądania wadium,

• obowiązku żądania dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu,

• zakazu ustalania kryteriów oceny ofert na podstawie właściwości wykonawcy oraz przesłanek wyboru trybu negocjacji z ogłoszeniem,

• dialogu konkurencyjnego oraz

• licytacji elektronicznej (art. 5 PZP).

Zmiana wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia ustawy nowelizującej z 2 grudnia 2009 r. Ustawa nowelizująca została opublikowana 29 grudnia 2009 r. Zmiany wprowadzone tą ustawą zaczną więc obowiązywać 29 stycznia 2010 r.

Standstill

Zmieniony został minimalny termin, w trakcie którego niedopuszczalne jest zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego (tzw. standstill). Zamawiający będzie mógł taką umowę zawrzeć w terminie:

• 10 dni od przesłania zawiadomienia o wyborze oferty najkorzystniejszej - jeżeli zawiadomienie zostało przesłane za pomocą faksu lub drogą elektroniczną, albo

• 15 dni od przesłania tego zawiadomienia w inny sposób (np. pocztą) - w przypadku zamówień powyżej wartości progów unijnych, oraz

• odpowiednio 7 albo 10 dni - w przypadku zamówień poniżej tych progów (art. 94 ust. 1 PZP). Zmiana wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia ustawy nowelizującej z 2 grudnia 2009 r., czyli 29 stycznia 2010 r.

Likwidacja protestu

Nowelizacja z 2 grudnia 2009 r. likwiduje instytucję protestu wnoszonego przez wykonawcę do zamawiającego. Pierwszym środkiem ochrony prawnej stosowanym w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego będzie odwołanie wnoszone bezpośrednio do Krajowej Izby Odwoławczej. Skraca to czas rozstrzygania tych spraw z 45 dni do około 20-25 dni (10 dni na wniesienie odwołania powyżej progów unijnych oraz do 15 dni na jego rozstrzygnięcie przez KIO). Od wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie przed Izbą przysługiwać będzie skarga do sądu okręgowego (art. 198a PZP). Skarga ta nie wstrzymuje jednak uprawnienia zamawiającego i wybranego wykonawcy do zawarcia umowy o zamówienie publiczne. Zmiany wejdą w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia ustawy nowelizującej z 2 grudnia 2009 r., czyli 29 stycznia 2010 r.

• ustawa z 5 listopada 2009 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - Dz.U. Nr 206, poz. 1591

• ustawa z 2 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. Nr 223, poz. 1778

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

REKLAMA

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

REKLAMA

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

Każda podwyżka najniższej krajowej to nowa fala bankructw. Teraz wypadają z rynku te, dla których ciężarem były ubiegłoroczne. Ile upadnie przez wzrost płacy minimalnej 2025 przekonamy się za rok

Przedsiębiorcy uważają, że tak dynamiczne podwyżki płacy minimalnej są na dłuższą metę zabójcze dla gospodarki. Tempa nie wytrzymują mikro i małe firmy, które przez trzy dekady były motorem napędowym polskiej gospodarki. Upadają i lada moment pociągną za sobą te większe i całe branże.

REKLAMA