Obowiązki wynikające z ustawy o bateriach i akumulatorach
REKLAMA
REKLAMA
Przypominamy regulacje ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach, które zaczęły obowiązywać z końcem września i początkiem października br.
REKLAMA
Informacja o pojemności
Od 26 września 2009 r. wprowadzane do obrotu baterie przenośne i akumulatory przenośne oraz baterie samochodowe i akumulatory samochodowe powinny być zaopatrzone w informację o ich pojemności (art. 9 ust. 4 ustawy). Jest to niezwykle ważne, ponieważ wprowadzający baterie lub akumulatory może wprowadzać do obrotu tylko baterie i akumulatory oznakowane w sposób określony w ustawie (art. 29 ustawy).
Rejestr
Od 1 października 2009 r. GIOŚ prowadzi rejestr przedsiębiorców:
1) wprowadzających baterie lub akumulatory,
2) prowadzących zakłady przetwarzania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów (art. 17 ustawy).
Wniosek o wpis do rejestru. Przedsiębiorca, który wykonuje działalność gospodarczą w zakresie określonym w punktach 1 i 2, jest obowiązany do złożenia wniosku o wpis do rejestru, w terminie do 30 listopada 2009 r. (art. 115 ustawy). Wniosek należy złożyć do GIOŚ.
WAŻNE!
REKLAMA
Przedsiębiorca, który wykonuje działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu baterii lub akumulatorów na terytorium kraju oraz przetwarzania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów, jest obowiązany do złożenia wniosku o wpis do rejestru prowadzonego przez GIOŚ, w terminie do 30 listopada 2009 r.
Także przedsiębiorcy rozpoczynający działalność w tym zakresie są obowiązani do złożenia do GIOŚ wniosku o wpis do rejestru. Numer rejestrowy należy uzyskać przed dokonaniem pierwszego wprowadzenia do obrotu baterii lub akumulatorów na terytorium kraju lub pierwszego przetwarzania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów (art. 18 ust. 1 ustawy).
Wniosek o wpis do rejestru zawiera następujące dane w odniesieniu do:
1) wprowadzającego baterie lub akumulatory:
• firmę przedsiębiorcy oraz oznaczenie jego siedziby i adres,
• numer identyfikacji podatkowej (NIP) przedsiębiorcy - jeżeli został nadany,
• europejski numer identyfikacji podatkowej - jeżeli został nadany,
• informację o rodzaju wprowadzanych baterii i akumulatorów,
• informację o sposobie realizowania obowiązków wynikających z ustawy,
2) prowadzącego zakład przetwarzania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów:
• firmę przedsiębiorcy oraz oznaczenie jego siedziby i adres,
• datę i oznaczenie miejsca wpisu przedsiębiorcy do ewidencji działalności gospodarczej albo do Krajowego Rejestru Sądowego,
• numer identyfikacji podatkowej (NIP) przedsiębiorcy - jeżeli został nadany,
• numer REGON przedsiębiorcy - jeżeli został nadany,
• informację o:
- rodzajach przetwarzanych baterii i akumulatorów oraz o prowadzonych procesach przetwarzania i recyklingu,
- decyzjach związanych z gospodarką odpadami, zawierających datę wydania, czas obowiązywania, dane dotyczące mocy przetwórczych, oznaczenie organu wydającego decyzję oraz numer wydanej decyzji.
Wzór wniosku zawiera rozporządzenie Ministra Środowiska z 20 sierpnia 2009 r. (Dz.U. Nr 141, poz. 1155).
REKLAMA
Wprowadzający baterie lub akumulatory mają obowiązek dołączyć do wniosku uwierzytelnioną kopię dowodu uiszczenia opłaty rejestrowej. Przedsiębiorca zagraniczny będący wprowadzającym baterie lub akumulatory wykonuje obowiązki wynikające z rejestracji za pośrednictwem osoby upoważnionej do jego reprezentowania zgodnie z art. 87 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Opłata rejestrowa. Wpis do rejestru wprowadzającego baterie lub akumulatory podlega opłacie rejestrowej (w kolejnych latach przedsiębiorca wisany do rejestru uiszcza opłatę roczną). Górne stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej wynoszą 1000 zł, przy czym dla mikroprzedsiębiorców górna stawka tych opłat wynosi 200 zł (art. 20 ustawy) - patrz str. 8. Opłaty rejestrowej nie uiszcza wprowadzający baterie lub akumulatory wpisany do rejestru, o którym mowa w ustawie z 12 marca 2004 r. o krajowym systemie ekozarządzania i audytu (EMAS) (Dz.U. Nr 70, poz. 631 ze zm.), który składając wniosek o wpis do rejestru, przedłoży informację potwierdzającą dobrowolny udział w systemie ekozarządzania i audytu (EMAS).
Kara grzywny za brak wpisu. Niezłożenie wniosku o wpis do rejestru, wniosku o zmianę wpisu do rejestru lub wniosku o wykreślenie z rejestru podlega karze grzywny (art. 79 ustawy).
• ustawa z 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach - Dz.U. Nr 79, poz. 666
• rozporządzenie Ministra Środowiska z 20 sierpnia 2009 r. w sprawie wzoru wniosku o wpis do rejestru, wzoru wniosku o zmianę wpisu do rejestru oraz wzoru wniosku o wykreślenie z rejestru - Dz.U. Nr 141, poz. 1155
Sławomir Biliński
konsultant podatkowy
REKLAMA
REKLAMA