reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Jak przedsiębiorca ma prawidłowo uzupełnić dokumentację przetargową

Jak przedsiębiorca ma prawidłowo uzupełnić dokumentację przetargową

Jakiego rodzaju omyłki w ofercie może obecnie poprawić zamawiający?


Zmiany - zgodnie ze znowelizowanym art. 87 ust. 2 p.z.p. - mogą dotyczyć trzech kategorii omyłek: oczywistych omyłek pisarskich, oczywistych omyłek rachunkowych, z uwzględnieniem ich konsekwencji rachunkowych oraz innych omyłek polegających na niezgodności oferty ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia, niepowodujących istotnych zmian w treści oferty. W pierwszym i drugim przypadku mamy do czynienia z zamkniętym katalogiem omyłek, które mają charakter oczywisty, czyli pozwalają szybko ustalić, jaka była rzeczywista intencja wykonawcy. Natomiast w trzecim przypadku będzie obowiązywać katalog otwarty, w którym sam zamawiający oceni omyłki niepowodujące istotnych zmian w treści oferty

Oczywista omyłka pisarska to taki zapis w ofercie, z którego jasno wynika, że wystąpił niewłaściwy dobór słów, niezamierzona błędna pisownia, błąd językowy lub pominięcie jakiegoś wyrazu. Zdarzają się także sytuacje, gdy w kilku miejscach oferty podawane są dane dotyczące ilości wymaganych przez zamawiającego referencji i wykonawca zamiast trzech wpisze, że posiada dwie. Tymczasem do formularza ofertowego w rzeczywistości zostaną załączone trzy egzemplarze referencji. Wówczas również możemy mówić o omyłce pisarskiej.

Z kolei oczywistą omyłką rachunkową jest taki błąd, który polega na dokonaniu nieprawidłowego działania arytmetycznego. Z sytuacją taką mamy do czynienia, gdy wykonawca np. zamiast wskazać 50 sztuk dostarczonego towaru (jak chciał zamawiający w specyfikacji) wpisał 500 sztuk, ale przy obliczaniu ceny wziął pod uwagę wymagane 50 sztuk, co wynika z dalszej kalkulacji. Często zdarzają się także błędy przy obliczaniu ceny brutto uwzględniającej VAT, związanej z błędnym przemnożeniem ceny netto i właściwej stawki VAT. Taka omyłka może także zostać przez zamawiającego poprawiona. Do kategorii oczywistych omyłek rachunkowych nie możemy natomiast zaliczyć zastosowania przez wykonawcę innej stawki podatku VAT, niż wymagana przez zamawiającego. Taki błąd nie może być naprawiony na podstawie przepisów art. 87 p.z.p.

Czy wykonawca będzie mógł uzupełnić pełnomocnictwo do złożenia oferty?

Nowa wersja art. 26 ust. 3 p.z.p. przewiduje możliwość uzupełniania pełnomocnictw w przypadku ich niezłożenia lub złożenia wadliwego dokumentu pełnomocnictwa. Dotyczy to również pełnomocnictw do podpisania oferty, jeśli zamawiający takiego pełnomocnictwa zażądał. Jedynym ograniczeniem jest w tym przypadku obowiązek leżący po stronie wykonawcy, by uzupełniane pełnomocnictwa uwzględniało stan prawny i faktyczny obowiązujący najpóźniej na ostatni dzień terminu składania ofert lub ostatni dzień terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Data wystawienia dokumentu pełnomocnictwa powinna być datą sprzed terminu dokonania czynności i zakres udzielonego pełnomocnictwa powinien być zgodny z wolą mocodawcy i obejmować dokonane na jego podstawie czynności. Przykładowo, gdy wykonawcą jest konsorcjum, wezwanie do uzupełnienia pełnomocnictwa należy kierować do każdego z wykonawców występujących wspólnie. Termin, w jakim dokument taki wykonawca powinien uzupełnić, wyznaczał będzie zamawiający.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Malinowski

Mateusz Malinowski – Młodszy Prawnik w Dziale Prawa dla Biznesu w Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp. p.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama