REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Załączniki do pism można złożyć później

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Organy administracji publicznej nie mogą odmówić przyjęcia od przedsiębiorcy niekompletnych pism i wniosków.

REKLAMA

Od 20 września 2008 r. przedsiębiorcy mają więcej uprawnień przy załatwianiu spraw w organach administracji publicznej. Przepisy ustawy z 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 141, poz. 888) nałożyły na te organy zakaz odmawiania przedsiębiorcom przyjmowania niekompletnych pism i wniosków oraz żądania od nich jakichkolwiek dokumentów, których konieczność przedstawienia lub złożenia nie wynika wprost z przepisów prawa. Oznacza to, że organ musi takie niekompletne pismo lub wniosek przyjąć, a następnie domagać się uzupełnienia braków oraz wskazać termin i sposób uzupełnienia ich. Dopiero gdy przedsiębiorca nie uzupełni braków w terminie pismo, zostanie zwrócone.

REKLAMA

Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorca uniknie przedawnienia roszczenia, a także zachowa wszelkie wymagane terminy, gdy pismo lub wniosek składał w ostatniej chwili. Uzupełnienie braków może mu zająć kilka dni nawet z przyczyn od niego niezależnych. W praktyce mogłoby się więc zdarzyć, że gdyby urzędnik odmówił przyjęcia niekompletnego pisma, to uzupełnienie braków byłoby możliwe dopiero po upływie przedawnienia.

Artykuł 11, ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że organy administracji publicznej mają obowiązek załatwiania spraw przedsiębiorców bez zbędnej zwłoki. Nie oznacza to, że sprawa musi być załatwiona natychmiast, ale tak szybko, jak to jest tylko możliwe. Pracownik organu nie może więc odłożyć sprawy do dnia upływu ustawowego terminu do załatwienia jej, ale musi to zrobić jak najszybciej.

REKLAMA

Urzędnicy niezwłocznie muszą załatwiać sprawy, które mogą zostać rozpatrzone na podstawie dowodów przedstawionych przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania lub na podstawie faktów i dowodów powszechnie znanych. Taki sam obowiązek ciąży na organie wówczas, gdy fakty i dowody są znane organowi z urzędu lub są możliwe do ustalenia na podstawie danych, którymi on rozporządza.

Gdyby jednak załatwienie sprawy przedsiębiorcy wymagało przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, to powinno to nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, zaś sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od wszczęcia postępowania, a w postępowaniu odwoławczym - w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wszystkie terminy biegną jednak dopiero od momentu uzupełnienia niekompletnego pisma lub wniosku, a nie od momentu złożenia go z brakami. Nie wlicza się do nich terminów przewidzianych do uzupełnienia pisma lub wniosku oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy przedsiębiorcy albo z przyczyn niezależnych od organu.

Gdyby jednak organ nie podjął w ustalonym terminie czynności w sprawie, lub wprawdzie prowadził postępowanie, ale w terminie nie wydał decyzji, postanowienia albo nie podjął wymaganej czynności i nie wyznaczył nowego terminu załatwienia sprawy, to wówczas przedsiębiorca może wystąpić wobec niego z zarzutem bezczynności.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA