REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oznacza obowiązek zapłaty opłaty produktowej

Sławomir Biliński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Firma dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - olejów samochodowych (silnikowych, hamulcowych itp.) w beczkach plastikowych (30 l) i stalowych (2 l). Czy konkretnie te opakowania podlegają opłacie produktowej? W jakich terminach wnosi się opłatę produktową i jakie dokumenty są konieczne?

RADA

REKLAMA

Importerzy oraz podmioty dokonujące wewnątrzwspólnotowego nabycia produktów w opakowaniach plastikowych oraz beczkach stalowych zobowiązani są do uiszczania opłaty produktowej. Ustawie o opłacie produktowej mogą podlegać także nabywane przez firmę Czytelnika oleje, jeśli nie znajdą zastosowania wyjątki wskazanie w uzasadnieniu. Pozostałe odpowiedzi - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

REKLAMA

Zagadnienia związane z opłatą produktową reguluje ustawa o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej. Ustawie tej podlegają przedsiębiorcy, w tym importerzy lub dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, związanego z wprowadzeniem na terytorium kraju produktów w opakowaniach. Rodzaje opakowań, których sprowadzanie pociąga za sobą skutki określone w ustawie, wymienia załącznik nr 1 do ustawy. W pozycji 1 załącznika zostały wymienione opakowania z tworzyw sztucznych, bez względu na symbol PKWiU. W pozycji 3 załącznika zostały natomiast wymienione opakowania ze stali, w tym z blachy stalowej, bez względu na symbol PKWiU. Państwa działalność podlega zatem regulacjom wynikającym z ustawy o opłacie produktowej.

Powstanie obowiązków w zakresie opłaty produktowej dotyczy również wewnątrzwspólnotowego nabycia niektórych produktów. Produkty, których wprowadzanie na rynek krajowy oznacza powstanie obowiązków wynikających z ustawy, zostały określone w załączniku nr 3 do ustawy. W pozycji 1 tego załącznika wymieniono oleje smarowe (PKWiU 23.20.18-50). Ustawie nie podlegają jednak:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• oleje smarowe do przeprowadzania przemian chemicznych innych niż proces specyficzny (PKWiU 23.20.18-50.10),

• oleje białe, parafina ciekła (PKWiU 23.20.18--50.40),

• mieszanki olejowe do obróbki metali, oleje zapobiegające przyleganiu do form, oleje antykorozyjne (PKWiU 23.20.18-50.60),

• oleje smarowe pozostałe oraz pozostałe oleje (PKWiU 23.20.18.50-80),

• oleje odpadowe (PKWiU 23.20.40).

Ponieważ nie podali Państwo numeru PKWiU nabywanych olejów, powinni Państwo na podstawie opisanej części załącznika nr 3 do ustawy ustalić, czy w firmie powstaną obowiązki wynikające z ustawy.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów a ustawa produktowa

Warto przedstawić, jak na potrzeby ustawy definiowane jest wewnątrzwspólnotowe nabycie produktów lub produktów w opakowaniach. Jest to przemieszczanie produktów lub produktów w opakowaniach z terytorium innego państwa członkowskiego w celu wprowadzenia na terytorium kraju (art. 2 ust. 11f ustawy o opłacie produktowej). Wewnątrzwspólnotowi nabywcy to w znaczeniu ustawy także przedsiębiorcy dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia produktów lub produktów w opakowaniach na potrzeby własne. Nie są nimi przedsiębiorcy dokonujący eksportu lub wewnątrzwspólnotowej dostawy uprzednio wewnątrzwspólnotowo nabytych produktów lub produktów w opakowaniach.

WAŻNE!

Wewnątrzwspólnotowym nabywcą nie jest przedsiębiorca, który dokonuje eksportu lub wewnątrzwspólnotowej dostawy uprzednio wewnątrzwspólnotowo nabytych produktów lub produktów w opakowaniach (art. 1 ust. 3a ustawy o opłacie produktowej).

W przypadku Czytelnika mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabywcą sprowadzającym na terytorium kraju produkty w opakowaniach objętych obowiązkami wynikającymi z ustawy. W tej sytuacji obowiązki te nie powstaną tylko wtedy, gdy Czytelnik będzie dokonywać eksportu lub dostawy wewnątrzwspólnotowej produktów w nabytych beczkach stalowych i opakowaniach.

Jak płacić opłatę produktową

REKLAMA

Ponieważ rozpoczynają Państwo działalność podlegającą ustawie o opłacie produktowej, to należy bez wezwania złożyć zawiadomienie o tym fakcie marszałkowi województwa w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności (art. 9 ust. 1 ustawy o opłacie produktowej). Przy czym za dzień rozpoczęcia działalności należy uznać datę pierwszego wprowadzenia na terytorium kraju lub powstania pierwszego długu celnego dla produktu w opakowaniu wymienionym w załączniku nr 1 do ustawy albo produktu wymienionego w załącznikach nr 2 lub 3 do ustawy.

Jako firma podlegająca obowiązkom wynikającym z ustawy o opłacie produktowej mają Państwo obowiązek składania rocznych sprawozdań oraz samodzielnego obliczania i wpłacania należnej opłaty produktowej. Za 2007 r. obowiązek ten powinni Państwo wykonać do 31 marca 2008 r.

WAŻNE!

Opłatę produktową należy wpłacać na odrębny rachunek bankowy urzędu marszałkowskiego do 31 marca roku kalendarzowego następującego po roku, którego opłata dotyczy.

Sprawozdanie składa się marszałkowi województwa na formularzu OŚ-OP1, stanowiącym załącznik do rozporządzenia w sprawie wzoru rocznego sprawozdania o wysokości należnej opłaty produktowej (aktywny formularz OŚ-OP1 znajdą Państwo na stronie www.mk.infor.pl).

Warto dodać, że wcale nie muszą Państwo radzić sobie samodzielnie z tym problemem. Można się z nim uporać także za pośrednictwem tzw. organizacji odzysku (art. 4 ust. 1 ustawy o opłacie produktowej). Listę organizacji odzysku działających na podstawie ustawy można znaleźć w internetowym serwisie Ministerstwa Środowiska (www.mos.gov.pl/).

• art. 1, art. 2 pkt 11f, 11g, art. 4, 9, 10, 16 i załączniki nr 1 i 3 do ustawy z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 90, poz. 607

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

REKLAMA

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

REKLAMA

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

REKLAMA