REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wadliwe wykonywanie dzieła uprawnia do odstąpienia od umowy

Adam Malinowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spółka jawna podpisała 12 września 2007 r. umowę o dzieło, której przedmiotem było wykonanie fontanny w siedzibie spółki, wraz z wymianą instalacji i przebudową ścian wewnętrznych. Prace miały rozpocząć się 14 września i potrwać do 30 listopada. Tymczasem podczas kontroli 15 października okazało się, że prace są na początkowym etapie, a ponadto przebudowa odbiega od poczynionych ustaleń i jest wadliwa technologicznie. Czy w takiej sytuacji możliwe jest niezwłoczne odstąpienie od umowy?


CO WYNIKA Z PRZEPISÓW

REKLAMA


W opisanej sytuacji jest możliwe odstąpienie od umowy o dzieło. Jak stanowi art. 635 kodeksu cywilnego - jeżeli przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym, zamawiający może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła. Uzupełnieniem wskazanej regulacji w zakresie wad dzieła jest art. 636 k.c., zgodnie z którym jeżeli przyjmujący zamówienie wykonuje dzieło w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, zamawiający może wezwać go do zmiany sposobu wykonania i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu zamawiający może od umowy odstąpić albo powierzyć poprawienie lub dalsze wykonanie dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie. Ponadto jeżeli zamawiający sam dostarczył materiału, może w razie odstąpienia od umowy lub powierzenia wykonania dzieła innej osobie żądać zwrotu materiału i wydania rozpoczętego dzieła. Odstąpienie to nic innego jak prawnokształtujące oświadczenie woli, na mocy którego umowa jest traktowana tak jakby nigdy nie była zawarta. Powinno ono być też dokonane w stosownej formie. Jak stanowi art. 77 par. 2 k.c. - jeżeli umowa została zawarta w formie pisemnej, jej rozwiązanie za zgodą obu stron, jak również odstąpienie od niej albo jej wypowiedzenie powinno być stwierdzone pismem.


OPINIA


W kontekście odstąpienia od umowy rozważenia wymaga przede wszystkim stosunek art. 635 k.c. do art. 491 k.c., które to przepisy regulują odpowiednio odstąpienie od umowy o dzieło i odstąpienie od umów wzajemnych. Ich stosunek opiera się na zasadzie lex specialis, a zatem art. 635 k.c. uchyla w regulowanym przez siebie zakresie normy art. 491 k.c., co znacznie upraszcza tryb odstąpienia od umowy i pozwala na uniknięcie - niekiedy dość znacznie rozciągniętych w czasie - czynności zachowawczych. Przechodząc do szczegółów - odstąpienie od umowy w analizowanym wypadku nie wymaga, aby opóźnienie w wykonaniu lub przewidywanym wykonaniu dzieła było kwalifikowane w kategoriach zwłoki (zawinionego opóźnienia). Zamawiający może zatem od umowy odstąpić, nawet jeśli wykonawcy nie da się postawić zarzutu braku należytej staranności, a do opóźnienia doszło z przyczyn od niego niezależnych. Stawia to zamawiającego na bardzo silnej pozycji. Poza tym nie ma konieczności wyznaczenia dodatkowego terminu do odstąpienia zgodnie z art. 491 k.c. Jedynym warunkiem przy opóźnieniu jest ten, by było ono na tyle istotne, by uzasadnić pogląd o braku prawdopodobieństwa ukończenia prac w terminie. Nie wystarczy zatem samo opóźnienie, ale jego kwalifikowana postać, która czyni realną hipotezę o spóźnieniu.


W analizowanej sytuacji można jednak z powodzeniem skorzystać również z art. 636 k.c., który mówi o skutkach wadliwego czy też sprzecznego z ustaleniami wykonywania dzieła. W takiej sytuacji konieczne jest dodatkowe wezwanie zamawiającego do zmiany sposobu wykonywania umowy. Jeśli nie przyniesie ono skutku, zamawiający może postąpić dwojako - może odstąpić od umowy albo powierzyć dalsze prace innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego. W tym celu może zażądać wydania materiałów i niewykończonego dzieła. Na wypadek oporu wykonawcy może jednak okazać się konieczne przeprowadzenie procesu w sądzie (np. o wydanie rzeczy w trybie art. 222 par. 1 k.c.). Jak widzimy ten sposób odstąpienia jest jednak trudniejszy i obwarowany dodatkowymi warunkami. Jeśli zatem zamawiającemu zależy na szybkim rozwiązaniu kontraktu, powinien skorzystać z drogi przewidzianej w art. 635 k.c.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Przechodząc do skutków odstąpienia należy wskazać, że strona, która odstępuje od umowy wzajemnej, obowiązana jest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na mocy umowy. Może żądać nie tylko zwrotu tego, co świadczyła, lecz również naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania. Kontrowersyjne są skutki odstąpienia od umowy o dzieło. Przeważające są poglądy przyznające mu skutek ex nunc. W tym wypadku zatem nie traktuje się takiej umowy jako niezawartej, ale tylko rozwiązanej na przyszłość - w mocy pozostają zatem dotychczasowe postanowienia. Podobnie obowiązek rozliczenia między stronami również działa na przyszłość. Wydaje się, że takie ujęcie problemu jest najbliższe pragmatyce. Nie byłoby przecież zasadne zniszczenie częściowo już wykonanego dzieła. Warto jednak wskazać na odmienny pogląd - w wyroku SA w Poznaniu z 27 lutego 2001 r. (sygn. akt I ACa 981/00, Pr.Gosp. z 2002 r. nr 6, poz. 54) czytamy: przepisy umowy o dzieło (...) regulują możliwość odstąpienia od umowy, czyli złożenia oświadczenia woli, na skutek którego stosunek prawny wygasa od momentu zawarcia umowy (ex tunc). W tym wypadku strony nie są zobowiązane do spełnienia swoich świadczeń, a świadczenia już spełnione podlegają zwrotowi.


NA CO TRZEBA ZWRÓCIĆ UWAGĘ

• W sytuacji opóźnienia w pracach i dodatkowo wadliwego ich wykonywania zamawiający może odstąpić od umowy w trybie art. 635 kodeksu cywilnego, stwierdzając, że opóźnienie w wykonaniu dzieła jest na tyle istotne, że nie jest prawdopodobne, by zamawiający zmieścił się w terminie.

• Zamawiający może też odstąpić od umowy w wypadku wadliwego lub niezgodnego z umową działania wykonawcy. Wówczas powinien jednak wyznaczyć wykonawcy odpowiedni termin do poprawy.

Adam Malinowski

radca prawny

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 77 par. 2, art. 491 oraz art. 635-636 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA