Kategorie

Pomysł na własny biznes - solarium

Zbigniew Żukowski
inforCMS
Solaria mimo wielu słów krytyki są wciąż w modzie. Trudno policzyć, ile tego rodzaju gabinetów funkcjonuje, gdyż wciąż powstają nowe, a inne są zamykane. Często są to dodatki do salonów fryzjerskich czy kosmetycznych.


W tym biznesie najważniejsza jest lokalizacja. Ale tak naprawdę na solarium nadaje się prawie każde pomieszczenie: suterena, wolno stojący pawilon, lokal w pasażu handlowym, biurowcu czy nawet mieszkanie, które trzeba jednak przystosować do działalności gospodarczej. W pobliżu musi też być parking dla samochodów klientów.


Ważne bezpieczeństwo


Pani Lusia, właścicielka niewielkiego solarium pod Warszawą, twierdzi, że miesięczny koszt najmu lokalu nie powinien przekraczać kwoty 500 zł x liczba urządzeń opalających. Czyli jedno urządzenie - koszt najmu 500 zł, dwa urządzenia - koszt do 1 tys. zł, bo inaczej grozi plajta - ostrzega.


- Lokal musi też mieć odpowiednie przyłącza elektryczne, dostęp do prądu trójfazowego, (400 woltów), dobrą wentylację i spełniać ostre wymogi sanitarne oraz wyróżniać się oryginalną aranżacją wnętrza. Bo to tworzy atmosferę i przyciąga klientów. No i musi być dobra reklama w okolicy, np. przez ulotki - dodaje.


Ponieważ maszyny opalające odprowadzają duże masy ciepłego powietrza, konieczna jest jak największa liczba punktów wentylacyjnych. Każde solarium musi być osobno podłączone do prądu i zabezpieczone.


Zabezpieczenia, czyli bezpieczniki, nie mogą znajdować się w boksach, w których są kabiny. Każde urządzenie oprócz zabezpieczenia czasowego, trójfazowego, musi mieć zabezpieczenie F1, przeciwporażeniowe oraz dokonany pomiar zerowania i spisany protokół. Dlatego konieczny jest wniosek o wydanie warunków przyłączenia do sieci w rejonowym zakładzie energetycznym.


Średnie zużycie prądu przez nowoczesne i profesjonalne solarium wynosi od 12 do 20 kW/h. Przy kilku urządzeniach trzeba tę moc zsumować. Czyli np. trzy solaria o mocy 12 kW zużywają już 36 kW/h. Takie obciążenia musi wytrzymać instalacja, i to też należy sprawdzić. Pamiętajmy, że energia elektryczna nie będzie tanieć, wręcz odwrotnie. Dlatego tak ważny jest dobór urządzeń, lepszych niż u potencjalnej konkurencji, a przy tym oszczędniejszych. Urządzenia opalające, wentylacje i sterowanie można też wyleasingować.


Jak to robią w Poznaniu


- Jeżeli biznes ma przynieść powodzenie, to u nas, w Poznaniu, muszą być to co najmniej dwa łóżka, klimatyzowane pomieszczenie oraz kabina prysznicowa. Dlatego rozpoczynając działalność, należy liczyć się z kosztami ok. 50-52 tys. zł. Od 17 maja tego roku obowiązuje np. rozporządzenie ministra zdrowia w związku z dyrektywą UE, które ustala minimalną wysokość pomieszczenia solarium na 2,4 m, musi też przypadać tam jeden prysznic na dwie kabiny, konieczna jest klimatyzacja i WC - mówi Stanisław Marczak, wiceprezes Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu i zarazem wiceprzewodniczący Ogólnopolskiej Komisji Fryzjersko-Kosmetycznej Związku Rzemiosła Polskiego.


- Pamiętajmy, że jedno porządne łóżko, np. marki Ergolinie, kosztuje ok. 22-23 tys. zł, ale są i tańsze za 11-12 tys. zł. Za 10 tys. zł można dostać co najwyżej kabinę stojącą do opalania. Popyt na rynku na tego rodzaju usługi jest, i to przez cały rok, a wśród klienteli dominują ludzie młodzi, którzy coraz bardziej dbają o wygląd i urodę. Dla nich szczególnie przydatna jest reklama solarium w internecie. Startujący po raz pierwszy w tym biznesie mogą otrzymać pewne środki na rozruch z pomocy unijnej w urzędach pracy, jak i zwolnienia z opłat na ZUS przez dwa lata - dodaje.


Z kolei dla pani Katarzyny Skrętowicz, właścicielki sieci solariów F1 we Wrocławiu, która działa w biznesie od dziesięć lat, kluczem do powodzenia oprócz dobrej jakości sprzętu, np. marki UWE, a w trzech lokalach ma zainstalowane po sześć, pięć i cztery łóżka, jest zapał do pracy, odpowiednio przeszkolony personel, dbający o urodę i zdrowie klientów, w tym dobór natężenia seansów do różnych rodzajów skóry i karnacji, właściwe kosmetyki i wysoka higiena lokalu oraz kultura.


Zróżnicowane ceny


- Nasza stawka to średnio 90 gr za minutę opalania. Przychodzą do nas klienci, którzy wcześniej korzystali z usług w tańszych solariach, położonych gdzieś w jakichś budach czy suterenach, gdzie liczy się po 20-25 gr za minutę, ale nie dba się o zdrowie i stosuje się tanie czy wręcz tandetne urządzenia. To na pewno psuje rynek, bo o klienta trzeba dbać, gdyż jest coraz bardziej wymagający. My nie narzekamy na obłożenie lokali, klientów mamy także przed południem, ale trzeba chcieć pracować i lubić to, co się robi - dodaje.


Za to w Toruniu tamtejsza sieć solariów California Sun, oprócz wysokiej jakości urządzeń i troskliwego personelu, muzyki stereo w kabinach, z powodzeniem stosuje nowoczesne formy marketingu, w tym promocje.


- Jako jedyny salon w Toruniu posiadamy system komputerowy, co pozwala na specjalne traktowanie klienta, np. stworzenie mu indywidualnego planu korzystania z solarium, nie mówiąc o wyjątkowo korzystnych cenach na usługi - od 40 gr/min. Mamy też karnety, karty stałych klientów, karty VIP itp. Nasza najnowsza promocja to za 12 min. opalania 9 zł, za 15 min. 12 zł i 20 min. 15 zł - mówi pani Ewa.


Uruchomienie solarium to koszt w granicach 50-52 tys. złotych

ZBIGNIEW ŻUKOWSKI

zbigniew.zukowski@infor.pl

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  14 maja 2021
  Zakres dat:

  Uchwała SN w sprawie kredytów frankowych przesunięta. Czy jest jeszcze potrzebna?

  Uchwała SN w sprawie kredytów frankowych. Po pięciogodzinnych obradach, Izba Cywilna Sądu Najwyższego odroczyła 11 maja 2021 r. posiedzenie w sprawie pytań dotyczących sporów o kredyty powiązane kursem CHF. SN uznał, że w pierwszej kolejności zapozna się ze stanowiskiem Rzecznika Praw Obywatelskich, Narodowego Banku Polskiego, Komisji Nadzoru Finansowego, Rzecznika Finansowego, oraz Rzecznika Praw Dziecka. W terminie 30 kolejnych dni, Instytucje te mają przedstawić swoje stanowisko. Po tym czasie, Izba dokona analizy każdego z tych stanowisk i dopiero następnie, wyda uchwałę. Termin posiedzenia w tej sprawie, nie jest znany.

  Kredyt mieszkaniowy w maju 2021 r. – zdolność kredytowa, wkład własny, oprocentowanie

  Kredyt mieszkaniowy w maju 2021 r. W bankach nigdy wcześniej nie było tylu wniosków o kredyty mieszkaniowe. Mimo tego większość z nich jest akceptowana. Rekordowe zainteresowanie nie przekłada się wprost na rosnące oprocentowanie. To może jedynie dotyczyć co ryzykowniejszych klientów.

  Jak podróżować w czasie pandemii?

  Jak podróżować w czasie pandemii? O jakich zasadach pamiętać? I na ile warunki epidemiologiczne są w stanie skomplikować wyjazd?

  Zawiadomienie o dokonaniu montażu instalacji gazowej

  Zawiadomienie o dokonaniu montażu instalacji gazowej: o czym pamiętać, ile kosztuje i jak właściwie wygląda? Dziś opowiemy właśnie o tym.

  Program "Czyste powietrze" z systemem gwarancji bankowych

  Program "Czyste powietrze" - powstanie system gwarancyjny, którego celem będzie poszerzenie współpracy z sektorem bankowym. Program "Czyste powietrze" umożliwia udzielenie pomocy finansowej osobom, które chcą wymienić nieefektywne źródła ciepła.

  Wyrejestrowanie pojazdu w przypadku wywozu z kraju

  Wyrejestrowanie w przypadku wywozu pojazdu z kraju: o czym pamiętać, ile kosztuje i jak właściwie wygląda? Dziś opowiemy właśnie o tym.

  Wyrejestrowanie pojazdu po kradzieży

  Wyrejestrowanie pojazdu po kradzieży: czy jest możliwe, ile kosztuje i jak właściwie wygląda? Dziś opowiemy właśnie o tym.

  Zarząd wspólnoty mieszkaniowej nie organizuje zebrania właścicieli lokali - co można zrobić?

  Zebranie ogółu właścicieli lokali. Zarząd (lub zarządca) wspólnoty mieszkaniowej ma obowiązek przynajmniej raz w roku (nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku) zwoływać zebranie ogółu właścicieli lokali. Co prawda art. 90 ustawy z 31 marca 2020 roku o zmianie tzw. ustawy covidowej stanowi, że jeżeli ustawowy termin zwołania zebrania właścicieli lokali przypada w okresie obowiązywania stanu epidemii, ulega on przedłużeniu o 6 tygodni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Tym niemniej w różnych okresach ubiegłego roku możliwe było organizowanie takich wydarzeń, jednak wiele wspólnot tego nie zrobiło. Zdaniem niektórych ekspertów, bierność może wynikać ze złej woli lub niepewności stanu prawnego. Skutek jest taki, że od ponad 12 miesięcy w wielu wspólnotach nie odbyły się coroczne zebrania właścicieli. Co można z tym zrobić?

  Czy CPK ma szansę stać się portem lotniczym 3. generacji?

  Port lotniczy 3. generacji a CPK. Do 2030 roku Międzynarodowy Port Lotniczy Incheon, a od lutego 2021 r. także doradca strategiczny Centralnego Portu Komunikacyjnego zamierza zmienić paradygmat współczesnych lotnisk przekształcając się w port lotniczy 3. generacji. Czy koncepcja azjatyckiego partnera sprawdzi się także w przypadku CPK?

  Nieruchomości sąsiadujące z gruntami obszaru górniczego - wyrok TK

  Nieruchomości położone w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru górniczego. Brak statusu strony postępowania koncesyjnego właścicieli nieruchomości sąsiadujących z gruntami, na których ma odbywać się wydobycie kopalin ze złóż, jest niezgodny z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Skargę w tej sprawie wniosła współwłaścicielka jednej z takich nieruchomości.

  Sprzedaż opon w Q1 2021. Wyraźnie widać wzrosty!

  Sprzedaż opon w Q1 2021 z dwucyfrowymi wzrostami. Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego zaprezentował dane, które napawają optymizmem.

  Prognoza wzrostu PKB Polski w 2021 i 2022 r. 

  PKB Polski - prognoza 2021. Komisja Europejska podwyższyła w środę prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. Przedstawiła również prognozę na 2022 rok.

  Dofinansowanie z Programu LIFE – nowe możliwości rozwoju eko-biznesu

  Ochrona środowiska może stać się punktem wyjścia do prowadzenia biznesu albo mieć pozytywny wpływ na jego rozwój. Projekty zrealizowane przy wsparciu finansowanym Programu LIFE są tego doskonałym przykładem. Trwa nabór do Inkubatora wniosków LIFE, który zwiększa szanse przedsiębiorców, by sięgnąć po to dofinasowanie.

  Bez podwyżki stóp procentowych nie zdusimy wysokiej inflacji [VIDEO]

  Inflacja w Polsce jest znacznie powyżej celu inflacyjnego NBP. Żyjemy w świecie zerowych stóp procentowych, ale to musi się skończyć, wtedy odczujemy jak duże są koszty spłacania kredytów i długu budżetu państwa.

  Hotele otwarte. Czy branża odrobi straty?

  Hotele vs COVID-19. Czy w ogóle, i w jakim tempie, branża hotelarska odrobi straty po kilkumiesięcznym zakazie działalności? Czy ponowne otwarcie sprawi, że unikniemy fali upadłości w tym sektorze gospodarki?

  Brexit. Jak mogą zyskać polskie firmy?

  Brexit. Szacuje się, że w 2020 roku Wielka Brytania straciła prawdopodobnie aż 11,3% swojego PKB. Z drugiej strony są kraje i firmy, które mogą skorzystać na Brexicie. Na tej liście jest też Polska.

  Od kiedy otwarte kina i siłownie? Jest wcześniejszy termin

  Jest nowy termin otwarcia instytucji kultury oraz siłowni, klubów fitness i basenów. Rząd podjął decyzję o przyśpieszeniu otwarcia o 8 dni.

  Czy to koniec home office? Na powrót do biur liczą nie tylko prezesi

  Czy home office zostanie z nami na dłużej? Badania KPMG sugerują, że największe firmy spodziewają się, że większość pracowników wróci do pracy stacjonarnej, gdy tylko rządy zduszą pandemię koronawirusa. Prognozy mówiące o tym jakoby praca biurowa miała odejść wraz z dawną normalnością, okazały się zbyt pochopne.

  Small Business Units - co to za inwestycje?

  Czym charakteryzują się inwestycje typu Small Business Units i do kogo najczęściej są skierowane? Co należy wiedzieć o inwestycjach typu SBU?

  RODO w praktyce - co się zmieniło przez 3 lata?

  RODO: 93% Polaków potwierdza, że ich pracodawca dba o kwestie ochrony danych osobowych. Czy według polskich pracowników, unijne rozporządzenie zwiększyło dbałość pracodawców o ochronę danych osobowych? Co jeszcze się zmieniło po wprowadzeniu nowych przepisów?

  Budynki plus energetyczne w programie „Nowa Energia”. Wnioski od 1 czerwca 2021 r.

  Program „Nowa Energia”. Z początkiem czerwca 2021 r. rusza nabór wniosków o dofinansowanie wdrożenia innowacji w obszarze plusenergetycznych budynków w ramach programu „Nowa Energia”. Na innowacyjne projekty w tej dziedzinie czeka 250 mln zł.

  Rusza nabór wniosków o dofinansowanie do programu „Nowa Energia”

  Nowa Energia to program wsparcia przedsiębiorców w zakresie wdrażania innowacji energetycznych budynków. Sprawdź, kto może starać się o wsparcie z programu i jakie warunki należy spełnić.

  Zdrowy dom, czyli jaki?

  Zdrowy dom. Polacy spędzają w domach i mieszkaniach nawet 90 proc. swojego czasu. Pandemia COVID-19, lockdowny oraz konieczność zdalnej pracy i nauki pokazały, jak ważne są odpowiednie warunki mieszkaniowe dla funkcjonowania rodziny, zdrowia i dobrego samopoczucia. Dla 75 proc. Polaków zdrowie i chęć poprawy komfortu życia okazały się głównym motywatorem do rozpoczęcia remontu. Z kolei dla 80 proc. spośród tych, którzy szukali ostatnio nowego lokum, najważniejsze okazały się takie cechy zdrowego domu jak jakość powietrza i ilość światła dziennego – wynika z VI edycji raportu „Barometr zdrowych domów”. Zmiana podejścia Polaków może być nie tylko drogowskazem dla nowych inwestycji deweloperskich, lecz także impulsem do przyspieszenia renowacji istniejących budynków. Tym bardziej że 40 proc. badanych planuje remont lub przeprowadzkę w ciągu następnych dwóch lat.

  Inwestorzy coraz większą grupą wśród kupujących mieszkania

  Wynajem mieszkań - inwestorzy stają się coraz większą grupą wśród kupujących mieszkania. Nie przejmują się spowolnieniem na rynku najmu, które wywołała pandemia koronawirusa.

  Ponad 500 mieszkań w ramach SIM SMS

  Społeczna inicjatywa mieszkaniowa (SIM). Ponad 500 mieszkań ma wybudować SIM SMS – społeczna inicjatywa mieszkaniowa powołana przez gminy z trzech województw – śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Kolejna SIM powstała przy współpracy KZN i siedmiu gmin – Zawiercia, Klucz, Staszowa, Jędrzejowa, Końskich, Sędziszowa i Małogoszcza.