Czy komornik powinien uzyskać klauzulę
Nie
W przypadku postanowień nakładających grzywnę za udzielanie komornikowi nieprawdziwych informacji nie jest konieczne uzyskiwanie klauzuli wykonalności.
Za nieuzasadnioną odmowę udzielenia komornikowi wyjaśnień lub informacji osoba odpowiedzialna może być na wniosek wierzyciela lub z urzędu ukarana przez komornika grzywną do 500 zł. Podobnie może być w przypadku gdy zostaną udzielone fałszywe informacje lub wyjaśnienia. Grzywną może być również ukarany dłużnik, który zaniedba obowiązku powiadomienia o zmianie miejsca swojego pobytu.
W sytuacji gdy żądanie udzielenia wyjaśnień lub informacji skierowane było do osoby prawnej lub innej organizacji, ukaraniu grzywną podlega jej pracownik za to odpowiedzialny. Gdyby ustalenie takiego pracownika było utrudnione, ukaraniu podlega jej kierownik.
Prawomocne postanowienie komornika o ukaraniu grzywną podlega wykonaniu w drodze egzekucji sądowej bez zaopatrywania go klauzulą wykonalności. Ukaranie przez komornika grzywną nie zwalnia osób ukaranych od odpowiedzialności karnej za niedopełnienie lub przekroczenie obowiązków służbowych.
PODSTAWA PRAWNA
l Art. 762 ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 ze zm.).
KATARZYNA MAŚKO
radca prawny z Grupy Prawno-Finansowej Causa
Komentarze(0)
Pokaż: