REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za jakie zobowiązania firmy odpowiada się osobistym majątkiem

REKLAMA

Przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową firmę albo jest wspólnikiem spółki cywilnej lub osobowej, za zobowiązania firmy może odpowiadać nie tylko majątkiem przedsiębiorstwa, ale także swoim majątkiem.


Przedsiębiorca, który w związku z działalnością firmy zaciągnął zobowiązania, musi liczyć się z tym, że gdy ich nie zapłaci, to wówczas wierzyciel może egzekwować należność z jego majątku osobistego. Natomiast przeciwko jego małżonkowi sąd może wydać nawet klauzulę wykonalności, wówczas gdy przedsiębiorca zadłużył się w związku z działalnością firmy. Sposób, w jaki przedsiębiorca będzie odpowiadał materialnie za niezapłacone zobowiązania i faktury, zależy od tego, w jakiej formie prowadzi działalność gospodarczą. Dlatego też, zanim przedsiębiorca rozpocznie działalność gospodarczą i wybierze rodzaj prowadzenia jej, powinien ustalić zasady tej odpowiedzialności.

REKLAMA


Zobowiązania jednoosobowego przedsiębiorcy

REKLAMA


Jeżeli przedsiębiorca będący właścicielem jednoosobowej firmy wpisanej do ewidencji w gminie przestanie płacić zobowiązania w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, to wówczas wierzyciel może przeprowadzić egzekucję z majątku firmy lub z jego majątku osobistego.


Zdarza się, że przedsiębiorstwo wchodzi w skład majątku wspólnego przedsiębiorcy i jego żony (męża), a małżonków łączy wspólność ustawowa, bo nie mają intercyzy, czyli umowy o rozdzielności majątkowej. Mimo że przedsiębiorstwo stanowi majątek wspólny, a długi związane z działalnością zaciągał tylko przedsiębiorca, wierzyciel ma prawo prowadzić egzekucję z majątku całej firmy. Powinien wówczas ubiegać się w sądzie o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności. Na przebieg egzekucji nie ma wpływu fakt, czy na zaciągnięcie zobowiązania wyraził zgodę małżonek przedsiębiorcy. Sąd, wydając klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi przedsiębiorcy, ograniczy jego odpowiedzialność do wchodzącego w skład majątku wspólnego przedsiębiorstwa.


Gdyby jednak przedsiębiorca zaciągał inne zobowiązania niezwiązane z działalnością firmy, to wówczas odpowiedzialność za nie małżonka, z którym łączy go wspólność majątkowa, wygląda inaczej. Wierzyciel może wyegzekwować należność z majątku objętego wspólnotą małżeńską tylko wówczas, gdy małżonek wyraził zgodę na zaciągnięcie tego zobowiązania. Powinien jednak wystąpić do sądu o wydanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika, udowadniając przy tym, że taka zgoda była.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Wspólnik zapłaci za spółkę cywilną

REKLAMA


Na podobnych zasadach odpowiadają wspólnicy spółki cywilnej za jej długi. Obowiązuje zasada solidarnej odpowiedzialności wspólników. Chodzi tu o wszystkie zobowiązania spółki, które powstały w czasie jej trwania, a przyczyną ich były działania faktyczne lub prawne, podjęte dla osiągnięcia celu gospodarczego określonego w umowie spółki.


Odpowiedzialność wspólników polega na tym, że wierzyciel spółki ma prawo domagać się zapłaty długu nie tylko od wszystkich łącznie, lecz również od niektórych z nich. Wierzyciel będzie mógł domagać się nawet zaspokojenia wierzytelności od każdego wspólnika z osobna. Gdyby zaś całą wierzytelność zapłacił jeden ze wspólników, to wówczas wierzyciel nie będzie mógł z roszczeniem występować do pozostałych.


Solidarna odpowiedzialność wspólników polega więc na tym, że każdy z nich odpowiada za wszystkie zobowiązania do pełnej wysokości całym swoim majątkiem osobistym.


W dodatku wierzyciel ma prawo swobodnie wybrać, z jakiego majątku chce zaspokoić swoje roszczenia: z majątku spółki, majątku wszystkich wspólników czy tylko niektórych z nich. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w swoim orzecznictwie. W uzasadnieniu do uchwały z 27 maja 1997 r. w sprawie sygn. akt III CZP 61/93 sąd stwierdził, że przepisy kodeksu cywilnego nie wymagają, aby wierzyciel kierował egzekucję najpierw do majątku spółki, a dopiero wówczas gdy nie wystarcza on na zaspokojenie wierzytelności - do osobistego majątku wspólników.


Jeżeli wspólnik wstąpił do spółki cywilnej, która już istniała, to nie odpowiada za zobowiązania, które powstały wcześniej, w okresie, gdy nie był jeszcze wspólnikiem. Gdyby jednak wystąpił ze spółki, to wówczas nadal odpowiada razem z pozostałymi wspólnikami za zobowiązania, które wynikają ze zdarzeń mających miejsce w okresie, gdy był jeszcze wspólnikiem. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 24 sierpnia 1967 r. w sprawie sygn. akt II CR 187/67.


Aby mogła zostać przeprowadzona egzekucja z majątku wspólnego wspólników, potrzebny jest tytuł egzekucyjny wydany przeciwko wszystkim wspólnikom. Taka egzekucja może zostać przeprowadzona wyłącznie w celu zaspokojenia zobowiązań spółki, które w żadnym wypadku nie są zobowiązaniami osobistymi poszczególnych wspólników.


Zobowiązania spółek osobowych


Za zobowiązania spółek osobowych wspólnicy odpowiadają majątkiem osobistym. Zakres ich odpowiedzialności zależy od tego, w jakiej spółce mają udziały.

Wspólnik spółki jawnej ponosi tzw. subsydiarną odpowiedzialność za jej zadłużenia. Oznacza to, że wówczas gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna, wierzyciel może podjąć decyzję o prowadzeniu jej z majątku wspólnika. Odpowiada swoim majątkiem osobistym również za zobowiązania spółki jawnej, które powstały, zanim do niej przystąpił.


Zdarza się, że do spółki jawnej przystąpił przedsiębiorca jednoosobowy, który wnosi do niej zadłużone przedsiębiorstwo. Wspólnik, który zawarł z tym przedsiębiorcą umowę spółki jawnej, odpowiada majątkiem osobistym za powstałe jeszcze przed dniem utworzenia spółki zobowiązania związane z prowadzeniem tego przedsiębiorstwa.


Zanim jeszcze egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna, wierzyciel może wnieść pozew do sądu przeciwko wspólnikowi spółki jawnej i domagać się zasądzenia od niego kwoty zadłużenia.


Subsydiarna odpowiedzialność wspólnika nie dotyczy tylko zobowiązań, które powstały przed wpisem spółki do rejestru.


Inna jest odpowiedzialność wspólników w spółce partnerskiej. Nazywają się oni partnerami i każdy z nich ponosi odpowiedzialność tylko za zobowiązania spółki, które powstały w związku z wykonywaniem przez niego wolnego zawodu. Natomiast nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania, które powstały w związku z wykonywaniem wolnego zawodu przez pozostałych partnerów. Partner odpowiada majątkiem osobistym również za zobowiązania spółki, powstałe w związku z działalnością innych osób, które podlegały jego kierownictwu, a zatrudniła je spółka na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego.


Zawiązując umowę spółki partnerskiej, partnerzy mogą się zgodzić na to, że jeden, kilku z nich albo wszyscy ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki na takich zasadach, jak wspólnicy spółki jawnej.


Natomiast odpowiedzialność za zobowiązania spółki komandytowej zależy od tego, jaki status ma w niej wspólnik. Jeżeli jest komandytariuszem, to wówczas swoim majątkiem osobistym odpowiada tylko do wysokości sumy komandytowej, a wolny jest od odpowiedzialności w granicach wkładu wniesionego do spółki. Gdyby komandytariusz przystąpił do spółki, która już istnieje, to wówczas ponosi odpowiedzialność za zobowiązania istniejące w momencie wpisania jej do rejestru.


W razie zawarcia umowy spółki komandytowej z przedsiębiorcą prowadzącym zadłużone przedsiębiorstwo we własnym imieniu i na własny rachunek komandytariusz odpowiada za istniejące w dniu zawarcia umowy spółki zobowiązania tego przedsiębiorstwa.


Z kolei spółka komandytowo-akcyjna ma wspólników: komplementariuszy i akcjonariuszy. Odpowiedzialność majątkiem osobistym za zobowiązania tej spółki zależy od tego, kim jest wspólnik.


Akcjonariusz nie odpowiada za zobowiązania spółki komandytowo-akcyjnej. Odpowiada za nie bowiem tylko komplementariusz. Jeżeli komplementariusz przystępuje do zadłużonej spółki, to odpowiada za zobowiązania, które istniały w chwili wpisania go do rejestru.


SPÓŁKI OSOBOWE

W obrocie gospodarczym istnieją następujące spółki osobowe prawa handlowego:

l spółka jawna

l spółka partnerska

l komandytowa

l komandytowo-akcyjna


MAJĄTEK WSPÓLNY PRZEDSIĘBIORCY I JEGO MAŁŻONKA

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Do majątku wspólnego należą w szczególności:

l pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,

l dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków,

l środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.


Natomiast przedmioty zwykłego urządzenia domowego służące do użytku przedsiębiorcy i jego małżonka są objęte wspólnością ustawową nawet wówczas gdy zostały odziedziczone, zapisane lub podarowane, chyba że spadkodawca lub darczyńca postanowił inaczej.


MAJĄTEK OSOBISTY PRZEDSIĘBIORCY

W skład majątku osobistego przedsiębiorcy wchodzą:

l przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności majątkowej,

l przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił,

l prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom,

l przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokojenia osobistych potrzeb jednego z małżonków,

l prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie,

l przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość,

l wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej wyłącznie tego jednego małżonka,

l przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków,

l prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy,

l przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.


PRZYKŁAD: NIE TYLKO Z MAJĄTKU OSOBISTEGO

Wierzyciel uzyskał tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko przedsiębiorcy, który pozostaje w związku małżeńskim. Dlatego może prowadzić egzekucję nie tylko z majątku osobistego przedsiębiorcy, ale również z dochodów, jakie uzyskuje on z działalności zarobkowej. Gdyby przedsiębiorca osiągał dochody z praw autorskich i pokrewnych praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy albo dorabiał dodatkowo na etacie i miał wynagrodzenie za pracę, to wierzyciel mógłby prowadzić egzekucję również z tych dochodów, mimo że wchodzą one w skład majątku wspólnego przedsiębiorcy i jego małżonka.


Podstawa prawna

l Art. 41 ustawy z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. nr 9, poz. 59 ze zm.).

l Art. 7871 i 7872 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.).

l Art. 1012-1029 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.).

l Art. 22-150 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 ze zm.).


Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA