| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Porady internautów > Czy wiesz jak nie dać się oszukać przy zakupie domu?

Czy wiesz jak nie dać się oszukać przy zakupie domu?

Poniższe wskazówki mogą okazać się przydatne, gdy planujesz zakup nieruchomości. Na co uważać przy zakupie domu?

Sprawdź księgę wieczystą prowadzoną dla nabywanej nieruchomości, w celu potwierdzenia, że zbywca jest wpisany jako jej właściciel lub użytkownik wieczysty.

Sprawdź jakie obciążenia znajdują się na nieruchomości - chodzi o hipoteki, służebności, prawo dożywocia, które to prawa obciążać będą nieruchomość nawet po jej zbyciu.

Badając stan nieruchomości w księdze wieczystej, zwróć uwagę na wpisy i wzmianki o wnioskach - wzmianka może pozbawić kupującego możliwości powoływania się na rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych.

Potwierdź dane dotyczące nieruchomości (nr działki, powierzchnia, zabudowa itd.) w ewidencji gruntów i budynków prowadzonej w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu.

W przypadku gdy nieruchomość nabywana jest na cele określonej inwestycji, konieczne jest usta lenie, czy dla danej nieruchomości obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a jeżeli tak, to czy zezwala on na lokalizację zamierzonej przez nabywcę inwestycji.

Jeśli nie ma miejscowego planu, nabywca przed wystąpieniem o pozwolenie na budowę będzie musiał uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Najbezpieczniej jest wystąpić o nią przed nabyciem nieruchomości.

Ważne jest zawarcie w umowie sprzedaży odpowiednich zapewnień co do stanu nieruchomości (prawnego i faktycznego). Zapewnienia mogą dotyczyć np. braku pod powierzchnią nieruchomości urządzeń, które uniemożliwią lub utrudnią jej zabudowę, braku zanieczyszczeń, dostępu do drogi publicznej. Złożenie takich zapewnień, w przypadku ujawnienia wad fizycznych lub prawnych nieruchomości, pozwoli nabywcy na łatwiejsze dochodzenie roszczeń od zbywcy.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osiedle Intenso na warszawskiej Woli
Osiedle Intenso na warszawskiej Woli

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »