Czy wiesz jak nie dać się oszukać przy zakupie domu?
REKLAMA
REKLAMA
Sprawdź księgę wieczystą prowadzoną dla nabywanej nieruchomości, w celu potwierdzenia, że zbywca jest wpisany jako jej właściciel lub użytkownik wieczysty.
REKLAMA
Sprawdź jakie obciążenia znajdują się na nieruchomości - chodzi o hipoteki, służebności, prawo dożywocia, które to prawa obciążać będą nieruchomość nawet po jej zbyciu.
Badając stan nieruchomości w księdze wieczystej, zwróć uwagę na wpisy i wzmianki o wnioskach - wzmianka może pozbawić kupującego możliwości powoływania się na rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych.
Potwierdź dane dotyczące nieruchomości (nr działki, powierzchnia, zabudowa itd.) w ewidencji gruntów i budynków prowadzonej w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu.
REKLAMA
W przypadku gdy nieruchomość nabywana jest na cele określonej inwestycji, konieczne jest usta lenie, czy dla danej nieruchomości obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a jeżeli tak, to czy zezwala on na lokalizację zamierzonej przez nabywcę inwestycji.
Jeśli nie ma miejscowego planu, nabywca przed wystąpieniem o pozwolenie na budowę będzie musiał uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Najbezpieczniej jest wystąpić o nią przed nabyciem nieruchomości.
Ważne jest zawarcie w umowie sprzedaży odpowiednich zapewnień co do stanu nieruchomości (prawnego i faktycznego). Zapewnienia mogą dotyczyć np. braku pod powierzchnią nieruchomości urządzeń, które uniemożliwią lub utrudnią jej zabudowę, braku zanieczyszczeń, dostępu do drogi publicznej. Złożenie takich zapewnień, w przypadku ujawnienia wad fizycznych lub prawnych nieruchomości, pozwoli nabywcy na łatwiejsze dochodzenie roszczeń od zbywcy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.