Czy wiesz jak płacić mniejsze rachunki za wodę?
REKLAMA
REKLAMA
Napraw kapiące krany w łazience, kuchni, piwnicy. Załóż nowe uszczelki. Nie bądź pobłażliwy dla każdej kolejnej kropli - jeżeli kran kapie z częstotliwością jednej kropli na sekundę łatwo policzyć, że roczna utrata wody to 11935 litrów.
REKLAMA
REKLAMA
Sprawdź, czy woda nie wycieka ze spłuczki. Jeżeli nie jesteś pewien, dodaj do zbiornika kostkę o ciemnym kolorze, lub barwnik spożywczy do spłuczki. Jeżeli jest jakiś przeciek, barwnik pojawi się w ciągu 30 minut. Sprawdź, też, czy w zbiorniku nie ma starych, zepsutych części. Jeżeli coś nie funkcjonuje jak powinno, wymień to natychmiast. Większość z części jest niedroga i łatwa w montażu.
Jeżeli nie posiadasz licznika, natychmiast go załóż! Bez licznika płacisz za wszelkie awarie wodne w całym bloku. Pamiętaj, że ilość wody zużyta według licznika dla całego bloku nie równa się sumie wskazań liczników u lokatorów oraz pomieszczeń wspólnych, a ktoś musi za to zapłacić. Na kogo spada cześć opłat chyba już się domyślasz:)
Z doświadczenia wiem, że warto sprawdzić czy nasz instalacje wodociągowa nie ma przecieków. Jak to najłatwiej zrobić? Spisz stan wodomierza, po czym nie korzystaj w ogóle z wody przez dwie godziny. Po tym czasie sprawdź licznik i porównaj wyniki. Jeżeli mimo nieużywania wody zużycie wody wzrosło, oznacza to, że jest gdzieś przeciek.
REKLAMA
Polecam wszystkim zamontowanie w kranach i prysznicach perlatora – nasadki zwiększającej optycznie strumień wody przez znaczne jej napowietrzenie. Super sprawa, bo nie odczuwacie spadku ciśnienia wody, a zużywacie jej mniej nawet do 60 procent.
Dobrym sposobem na zaoszczędzenie kilku litrów wody miesięcznie jest wymiana muszli ustępowej i dolnopłuka na te nowszej generacji. Zużywają one jednorazowo mniej wody do spłukania nieczystości, które dzięki odmiennej konstrukcji miski, zużywają znacznie mniej wody do spłukiwania nieczystości, niż te starszej generacji. W klozetach starszej generacji warto zmniejszyć ilość jednorazowego zużycia wody podczas spłukiwania.
Nie spuszczaj zbyt często wody w klozecie, np. zużyte chusteczki do nosa, płatki kosmetyczne, niedopałki, martwe owady itp. Zawsze można wyrzucić je do kosza.
Najczęstszym błędem jest zmywanie naczyń pod bieżącą wodą. Najlepiej nalać wodę do miski lub napełnić zlewozmywak, umyć naczynia i opłukać pod bieżącą wodą. Radzę jednak zainwestować w zmywarkę do naczyń. Wydatek może i duży, ale szybko ci się to zwróci. Zmywarka zużywa średnio dwa razy mniej wody ręczne zmywanie. Średnie zużycie wody na jedno mycie to 15 l a energii 1 kWh, co daje nam mniej więcej 1 zł za jedno zmywanie. Ręczne zmywanie pod bieżącą wodą to dla porównania 30 l wody, nie wspominając już o dużej starcie energii - życiowej rzecz jasna;)
Oszczędzaj w łazience: bierz szybki, kilkuminutowy prysznic. Jeżeli masz tylko wannę, nie kąp się pod bieżącą wodą, lecz nalej sobie mniej więcej do połowy wanny. Nie pozwól, by woda leciała bezużytecznie podczas mycia zębów lub gdy się golisz.
Rób pranie tylko wtedy, gdy masz tyle rzeczy, aby wypełnić cały bęben. Ustaw na program oszczędnościowy, zużywający wodę w ilości adekwatnej do wielkości załadunku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.