REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak płacić mniejsze rachunki za wodę?

REKLAMA

REKLAMA

Często nie zdajemy sobie sprawy ile wody zużywamy zupełnie na nic. Przez zwykłe niedbalstwo lub niewiedzę jesteśmy później zmuszeni płacić wysokie rachunki. Można tego uniknąć, zmieniając swoje złe nawyki w korzystaniu z wody. Oto kilka praktycznych rad.

Napraw kapiące krany w łazience, kuchni, piwnicy. Załóż nowe uszczelki. Nie bądź pobłażliwy dla każdej kolejnej kropli - jeżeli kran kapie z częstotliwością jednej kropli na sekundę łatwo policzyć, że roczna utrata wody to 11935 litrów.

REKLAMA

REKLAMA

Sprawdź, czy woda nie wycieka ze spłuczki. Jeżeli nie jesteś pewien, dodaj do zbiornika kostkę o ciemnym kolorze, lub barwnik spożywczy do spłuczki. Jeżeli jest jakiś przeciek, barwnik pojawi się w ciągu 30 minut. Sprawdź, też, czy w zbiorniku nie ma starych, zepsutych części. Jeżeli coś nie funkcjonuje jak powinno, wymień to natychmiast. Większość z części jest niedroga i łatwa w montażu.

Jeżeli nie posiadasz licznika, natychmiast go załóż! Bez licznika płacisz za wszelkie awarie wodne w całym bloku. Pamiętaj, że ilość wody zużyta według licznika dla całego bloku nie równa się sumie wskazań liczników u lokatorów oraz pomieszczeń wspólnych, a ktoś musi za to zapłacić. Na kogo spada cześć opłat chyba już się domyślasz:)

Z doświadczenia wiem, że warto sprawdzić czy nasz instalacje wodociągowa nie ma przecieków. Jak to najłatwiej zrobić? Spisz stan wodomierza, po czym nie korzystaj w ogóle z wody przez dwie godziny. Po tym czasie sprawdź licznik i porównaj wyniki. Jeżeli mimo nieużywania wody zużycie wody wzrosło, oznacza to, że jest gdzieś przeciek.

REKLAMA

Polecam wszystkim zamontowanie w kranach i prysznicach perlatora – nasadki zwiększającej optycznie strumień wody przez znaczne jej napowietrzenie. Super sprawa, bo nie odczuwacie spadku ciśnienia wody, a zużywacie jej mniej nawet do 60 procent.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobrym sposobem na zaoszczędzenie kilku litrów wody miesięcznie jest wymiana muszli ustępowej i dolnopłuka na te nowszej generacji. Zużywają one jednorazowo mniej wody do spłukania nieczystości, które dzięki odmiennej konstrukcji miski, zużywają znacznie mniej wody do spłukiwania nieczystości, niż te starszej generacji. W klozetach starszej generacji warto zmniejszyć ilość jednorazowego zużycia wody podczas spłukiwania.

Nie spuszczaj zbyt często wody w klozecie, np. zużyte chusteczki do nosa, płatki kosmetyczne, niedopałki, martwe owady itp. Zawsze można wyrzucić je do kosza.

Najczęstszym błędem jest zmywanie naczyń pod bieżącą wodą. Najlepiej nalać wodę do miski lub napełnić zlewozmywak, umyć naczynia i opłukać pod bieżącą wodą. Radzę jednak zainwestować w zmywarkę do naczyń. Wydatek może i duży, ale szybko ci się to zwróci. Zmywarka zużywa średnio dwa razy mniej wody ręczne zmywanie. Średnie zużycie wody na jedno mycie to 15 l a energii 1 kWh, co daje nam mniej więcej 1 zł za jedno zmywanie. Ręczne zmywanie pod bieżącą wodą to dla porównania 30 l wody, nie wspominając już o dużej starcie energii - życiowej rzecz jasna;)

Oszczędzaj w łazience: bierz szybki, kilkuminutowy prysznic. Jeżeli masz tylko wannę, nie kąp się pod bieżącą wodą, lecz nalej sobie mniej więcej do połowy wanny. Nie pozwól, by woda leciała bezużytecznie podczas mycia zębów lub gdy się golisz.

Rób pranie tylko wtedy, gdy masz tyle rzeczy, aby wypełnić cały bęben. Ustaw na program oszczędnościowy, zużywający wodę w ilości adekwatnej do wielkości załadunku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    SN: Firma może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

    Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie. Tak wynika z wtorkowej uchwały Sądu Najwyższego.

    Konsumenci nie przestaną kupować w sieci. Jak sprawić, aby e-commerce był bardziej eko?

    Światowy e-commerce generuje olbrzymie ilości emisji gazów cieplarnianych, ale można zauważyć, że największe firmy z tego obszaru są na dobrej drodze w kwestii neutralności klimatycznej. Co mogą robić mniejsi gracze na rynku? Jak zmniejszyć koszty redukcji emisji dwutlenku węgla? Jest kilka możliwości. 

    Jak zweryfikować, czy firma jest eko? Greenwashing jest coraz powszechniejszy

    Greenwashing nie jest już pojęciem obcym. Firmy coraz częściej proponują rozwiązania, które nazywają proekologicznymi. Czy jednak są takimi rzeczywiście?  Jak weryfikować te działania, by nie dać się nabić w „zieloną butelkę”?

    Małe, ale ważne. Busy do 3,5 t nieocenioną częścią sektora TSL

    Jeden z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki to sektor TSL (transport, spedycja, logistyka). Jak się okazuje, bardzo istotną częścią transportu drogowego w Polsce są busy do 3,5 t. Raport “Transport drogowy w Polsce 2023” podaje, że blisko połowa przychodów branży transportu drogowego pochodzi od transportu nierejestrowanego o DMC do 3,5 t.

    REKLAMA

    Firmy w okresowych trudnościach mogą ubiegać się o wsparcie. Budżet konkursu to 66 mln zł

    Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła nabór do konkursu „Wsparcie firm w okresowych trudnościach”. Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie i w jakim terminie? Na co można przeznaczyć otrzymane środki?

    Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

    Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

    Kalendarz marketingowy – czym jest i jak może pomóc w działalności małej firmy?

    Co to jest kalendarz marketingowy? Jak można wykorzystać to narzędzie do marketingu internetowego małych i średnich firm?

    Polska największym producentem jabłek w UE. Jabłek jemy jednak mało

    Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej oraz 4. ich producentem na świecie. Mimo, że w naszym kraju tych owoców jest pod dostatkiem, a jabłko jest promowane jako owoc narodowy, jego spożycie nie rośnie. W gospodarstwach domowych zjada się rocznie ok. 11-12 kg jabłek na osobę.

    REKLAMA

    Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

    W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

    Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

    Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

    REKLAMA