REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak płacić mniejsze rachunki za wodę?

REKLAMA

REKLAMA

Często nie zdajemy sobie sprawy ile wody zużywamy zupełnie na nic. Przez zwykłe niedbalstwo lub niewiedzę jesteśmy później zmuszeni płacić wysokie rachunki. Można tego uniknąć, zmieniając swoje złe nawyki w korzystaniu z wody. Oto kilka praktycznych rad.

Napraw kapiące krany w łazience, kuchni, piwnicy. Załóż nowe uszczelki. Nie bądź pobłażliwy dla każdej kolejnej kropli - jeżeli kran kapie z częstotliwością jednej kropli na sekundę łatwo policzyć, że roczna utrata wody to 11935 litrów.

REKLAMA

REKLAMA

Sprawdź, czy woda nie wycieka ze spłuczki. Jeżeli nie jesteś pewien, dodaj do zbiornika kostkę o ciemnym kolorze, lub barwnik spożywczy do spłuczki. Jeżeli jest jakiś przeciek, barwnik pojawi się w ciągu 30 minut. Sprawdź, też, czy w zbiorniku nie ma starych, zepsutych części. Jeżeli coś nie funkcjonuje jak powinno, wymień to natychmiast. Większość z części jest niedroga i łatwa w montażu.

Jeżeli nie posiadasz licznika, natychmiast go załóż! Bez licznika płacisz za wszelkie awarie wodne w całym bloku. Pamiętaj, że ilość wody zużyta według licznika dla całego bloku nie równa się sumie wskazań liczników u lokatorów oraz pomieszczeń wspólnych, a ktoś musi za to zapłacić. Na kogo spada cześć opłat chyba już się domyślasz:)

Z doświadczenia wiem, że warto sprawdzić czy nasz instalacje wodociągowa nie ma przecieków. Jak to najłatwiej zrobić? Spisz stan wodomierza, po czym nie korzystaj w ogóle z wody przez dwie godziny. Po tym czasie sprawdź licznik i porównaj wyniki. Jeżeli mimo nieużywania wody zużycie wody wzrosło, oznacza to, że jest gdzieś przeciek.

REKLAMA

Polecam wszystkim zamontowanie w kranach i prysznicach perlatora – nasadki zwiększającej optycznie strumień wody przez znaczne jej napowietrzenie. Super sprawa, bo nie odczuwacie spadku ciśnienia wody, a zużywacie jej mniej nawet do 60 procent.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobrym sposobem na zaoszczędzenie kilku litrów wody miesięcznie jest wymiana muszli ustępowej i dolnopłuka na te nowszej generacji. Zużywają one jednorazowo mniej wody do spłukania nieczystości, które dzięki odmiennej konstrukcji miski, zużywają znacznie mniej wody do spłukiwania nieczystości, niż te starszej generacji. W klozetach starszej generacji warto zmniejszyć ilość jednorazowego zużycia wody podczas spłukiwania.

Nie spuszczaj zbyt często wody w klozecie, np. zużyte chusteczki do nosa, płatki kosmetyczne, niedopałki, martwe owady itp. Zawsze można wyrzucić je do kosza.

Najczęstszym błędem jest zmywanie naczyń pod bieżącą wodą. Najlepiej nalać wodę do miski lub napełnić zlewozmywak, umyć naczynia i opłukać pod bieżącą wodą. Radzę jednak zainwestować w zmywarkę do naczyń. Wydatek może i duży, ale szybko ci się to zwróci. Zmywarka zużywa średnio dwa razy mniej wody ręczne zmywanie. Średnie zużycie wody na jedno mycie to 15 l a energii 1 kWh, co daje nam mniej więcej 1 zł za jedno zmywanie. Ręczne zmywanie pod bieżącą wodą to dla porównania 30 l wody, nie wspominając już o dużej starcie energii - życiowej rzecz jasna;)

Oszczędzaj w łazience: bierz szybki, kilkuminutowy prysznic. Jeżeli masz tylko wannę, nie kąp się pod bieżącą wodą, lecz nalej sobie mniej więcej do połowy wanny. Nie pozwól, by woda leciała bezużytecznie podczas mycia zębów lub gdy się golisz.

Rób pranie tylko wtedy, gdy masz tyle rzeczy, aby wypełnić cały bęben. Ustaw na program oszczędnościowy, zużywający wodę w ilości adekwatnej do wielkości załadunku.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Roczny plan urlopów. Nie każdy pracodawca musi go mieć

Ustalając plan urlopów, pracodawca musi uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy - powiedziała radca prawny dr Monika Wieczorek. Zaznaczyła, że w wyjątkowych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Niższe składki dzięki Małemu ZUS plus. Dla kogo ulga i jak z niej skorzystać?

Mały ZUS plus to ulga dla przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć składki na ubezpieczenia społeczne. Warunkiem jest dochód z działalności gospodarczej poniżej określonego limitu. Sprawdź, kto może skorzystać z Małego ZUS plus, jakie są limity przychodu i terminy zgłoszeń oraz dlaczego ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.

Czym jest przygotowana likwidacja przedsiębiorstwa?

Przygotowana likwidacja pozwala na sprawne pozyskanie pieniędzy niezbędnych do uregulowania należności wobec wierzycieli, a niekiedy także na zachowanie przez dłużnika części swojego majątku. Dlatego jest to procedura warta uwagi przy planowaniu strategii oddłużenia.

Pracownik ma lepsze wyniki, gdy może wziąć psa do biura. Jak polityka prozwierzęca wpływa na firmę?

Wprowadzenie praktyk prozwierzęcych w miejscu pracy może zwiększyć produktywność pracowników i przyczynić się do poprawy wyników firmy. Taki wniosek płynie z tegorocznego badania przeprowadzonego przez portugalskich naukowców. Eksperci ze sklepu zoologicznego zooplus podkreślają, że to tylko jeden z wielu pozytywnych efektów tworzenia biur przyjaznych zwierzętom.

REKLAMA

Kryzys wizerunkowy polskich firm 2024: skutki i działania naprawcze [PRZYKŁADY]

Wizerunek przedsiębiorstwa to kluczowy element jego sukcesu. W Polsce, w ciągu ostatnich lat, wiele firm doświadczyło kryzysów wizerunkowych, które wpłynęły na ich postrzeganie przez klientów, partnerów biznesowych i społeczeństwo. Kryzysy te mają różne przyczyny, od błędów zarządzania po problemy produktowe czy etyczne. W artykule analizujemy przykłady polskich przedsiębiorstw, które w 2024 roku zmagały się z kryzysami wizerunkowymi, oraz przedstawiamy działania, jakie należy podjąć, aby ocieplić wizerunek firmy po tego rodzaju zdarzeniach.

Ważne dla właścicieli małych sklepów internetowych i konsumentów: te trendy w e-commerce mocno zmienią styl e-zakupów w 2025 roku

Po skokowych wzrostach zakupów internetowych z czasu pandemii, mijający rok przyniósł wyraźnie spokojniejsze tempo rozwoju handlu online. Nowe przyspieszenie może jednak pojawić się za sprawą jeszcze wygodniejszych rozwiązań płatniczych, które zyskały na popularności w ostatnich miesiącach.

Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

REKLAMA