Czy wiesz jak oszczędzać energię elektryczną w zimie?
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli opuszczasz pomieszczenie, w którym pali się światło, zgaś je. Ale pamiętaj: gaś światło, jeśli wychodzisz na dłużej. Jeżeli zamierzasz wrócić po minucie nie ma sensu zgaszać światła, bo wtedy zużyjesz więcej energii. W trakcie startu żarówka pobiera tyle energii, co przez 1 sekundę świecenia. Pstrykanie co chwilę zmniejsza żywotność żarówek, dlatego będziesz musiał wymieniać je częściej.
REKLAMA
REKLAMA
Wymień żarówki na energooszczędne, zwłaszcza w pomieszczeniach, w których przebywasz najczęściej. Ale uwaga: wyłączenie żarówki energooszczędnej ma sens, gdy jej ponowne zapalenie nie nastąpi w ciągu 8 minut. 8 minut pracy żarówki równoważy energię potrzebną na jej zapalenie. Nie gaś więc i nie zapalaj co chwilę światła, bo energoświetlówki nie spełnią wtedy swojego zadania.
Nie zostawiaj ładowarki do komórki w gniazdu - prąd nadal płynie! Co ważne - ładowarki zostawiane często w gniazdkach tracą po pewnym czasie swoją moc i ładują gorzej. W konsekwencji będziesz musiał ładować komórkę częściej, a więc pobierać więcej prądu niż do tej pory i tym samym płacić więcej za prąd. Najlepiej przerwać to błędne koło wyciągając ładowarkę z gniazdka.
W kuchni zużycie prądu jest chyba rekordowe, dlatego tutaj należy szczególnie zwrócić uwagę co i jak wykorzystujemy. Polecam wymienić czajnik elektryczny na gazowy (jeśli masz kuchenkę gazową) i rzadziej korzystać z mikrofalówki. Jedzenie podgrzewaj na gazie. Zużycie energii w przypadku tych urządzeń jest 3-krotnie większe niż w przypadku kuchenki elektrycznej. Gotuj zawsze tyle wody w czajniku ile jest ci potrzebne - więcej wody to większy pobór energii do jej zagotowania.
REKLAMA
Nie sol wody w garnku przed wrzeniem. Po dosypaniu soli do wody jej temperatura wrzenia zwiększa się wprawdzie ok. 1 stopnia, ale spowalnia to proces gotowania. Pobór energii jest wtedy większy. Najlepiej zagotować wodę bez soli i wsypać ją dopiero gdy pojawią się bąbelki. Gotuj żywność zawsze w takiej ilości wody, jakiej potrzebujesz i zawsze pod przykryciem.
Radzę zaopatrzyć się w komplet garnków z energooszczędnym dnem, które optymalnie pochłania, przechowuje i rozdziela ciepło. Ugotujesz ziemniaki nawet 10 minut przy mniejszym nakładzie energii niż w zwykłych garnkach i nie będziesz musiał często podgrzewać potrawy (ciepło w środku utrzymuje się nawet do 5 godzin).
Kupuj sprzęty AGD klasy energetycznej A++. Duże sprzęty tej kategorii zużywają tylko ok. 300 kWh rocznie, podczas gdy lodówki starszej generacji i mniejszych rozmiarów zużywają w ciągu roku ok. 500 kWh. Kuchenka elektryczna powinna mieć płytę indukcyjną o sprawności energetycznej ok. 90 procent i zmienne strefy grzania palników. Sprzęty typu pralka lub zmywarka powinny posiadać tryb energooszczędny.
Lodówkę otwieraj tylko na chwilę, ponieważ po dłuższym czasie traci dotychczasową temperaturę. Aby ja po zamknięciu odzyskać, lodówka musi pobrać więcej energii. Sprawdź również stan uszczelki przy drzwiach. Jeżeli jest twarda lub odchodzi od drzwi, wymień ją. Nie stawiaj lodówki w nasłonecznionym miejscu ani tuż przy piekarniku lub mikrofalówce - nagrzana lodówka będzie musiała się schłodzić, co wiąże się z większym poborem energii.
Zaopatrz się w listwy zasilające z włącznikiem, które pozwalają odciąć od prądu kilka odbiorników na raz.
Dopasuj do swoich potrzeb taryfy twojego zakładu energetycznego. Dla osób pracujących i spędzających większość czasu poza domem najkorzystniejsza będzie taryfa nocna, w której stawki za 1kWh mogą być nawet o 50% tańsze niż w przypadku oferty uniwersalnej. Mniej płaci się przez 10 godzin w ciągu doby (zazwyczaj pomiędzy godz. 13:00-16:00 oraz 22:00-8:00). Jeżeli więcej czasu spędzasz w domu, wybierz taryfę uniwersalną. Cenę energii elektrycznej przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia jest taka sama. Idealna dla gospodarstw domowych, w których nie ma ogrzewania elektrycznego, a prąd zasila jedynie urządzenia oświetleniowe i powszechnego użytku.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA