REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak oszczędzać energię elektryczną w zimie?

REKLAMA

REKLAMA

Znów zmartwił cię wysoki rachunek za prąd? Czas, żeby zweryfikować swoje złe nawyki, zwłaszcza, że nadchodzi okres zimowym, w którym siłą rzeczy zużywa się więcej energii. Po co obciążać domowy budżet dodatkowymi kosztami za prąd? Zobacz na czym możesz zaoszczędzić.

Jeżeli opuszczasz pomieszczenie, w którym pali się światło, zgaś je. Ale pamiętaj: gaś światło, jeśli wychodzisz na dłużej. Jeżeli zamierzasz wrócić po minucie nie ma sensu zgaszać światła, bo wtedy zużyjesz więcej energii. W trakcie startu żarówka pobiera tyle energii, co przez 1 sekundę świecenia. Pstrykanie co chwilę zmniejsza żywotność żarówek, dlatego będziesz musiał wymieniać je częściej.

REKLAMA

REKLAMA

Wymień żarówki na energooszczędne, zwłaszcza w pomieszczeniach, w których przebywasz najczęściej. Ale uwaga: wyłączenie żarówki energooszczędnej ma sens, gdy jej ponowne zapalenie nie nastąpi w ciągu 8 minut. 8 minut pracy żarówki równoważy energię potrzebną na jej zapalenie. Nie gaś więc i nie zapalaj co chwilę światła, bo energoświetlówki nie spełnią wtedy swojego zadania.

Nie zostawiaj ładowarki do komórki w gniazdu - prąd nadal płynie! Co ważne - ładowarki zostawiane często w gniazdkach tracą po pewnym czasie swoją moc i ładują gorzej. W konsekwencji będziesz musiał ładować komórkę częściej, a więc pobierać więcej prądu niż do tej pory i tym samym płacić więcej za prąd. Najlepiej przerwać to błędne koło wyciągając ładowarkę z gniazdka.

W kuchni zużycie prądu jest chyba rekordowe, dlatego tutaj należy szczególnie zwrócić uwagę co i jak wykorzystujemy. Polecam wymienić czajnik elektryczny na gazowy (jeśli masz kuchenkę gazową) i rzadziej korzystać z mikrofalówki. Jedzenie podgrzewaj na gazie. Zużycie energii w przypadku tych urządzeń jest 3-krotnie większe niż w przypadku kuchenki elektrycznej. Gotuj zawsze tyle wody w czajniku ile jest ci potrzebne - więcej wody to większy pobór energii do jej zagotowania.

REKLAMA

Nie sol wody w garnku przed wrzeniem. Po dosypaniu soli do wody jej temperatura wrzenia zwiększa się wprawdzie ok. 1 stopnia, ale spowalnia to proces gotowania. Pobór energii jest wtedy większy. Najlepiej zagotować wodę bez soli i wsypać ją dopiero gdy pojawią się bąbelki. Gotuj żywność zawsze w takiej ilości wody, jakiej potrzebujesz i zawsze pod przykryciem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Radzę zaopatrzyć się w komplet garnków z energooszczędnym dnem, które optymalnie pochłania, przechowuje i rozdziela ciepło. Ugotujesz ziemniaki nawet 10 minut przy mniejszym nakładzie energii niż w zwykłych garnkach i nie będziesz musiał często podgrzewać potrawy (ciepło w środku utrzymuje się nawet do 5 godzin).

Kupuj sprzęty AGD klasy energetycznej A++. Duże sprzęty tej kategorii zużywają tylko ok. 300 kWh rocznie, podczas gdy lodówki starszej generacji i mniejszych rozmiarów zużywają w ciągu roku ok. 500 kWh. Kuchenka elektryczna powinna mieć płytę indukcyjną o sprawności energetycznej ok. 90 procent i zmienne strefy grzania palników. Sprzęty typu pralka lub zmywarka powinny posiadać tryb energooszczędny.

Lodówkę otwieraj tylko na chwilę, ponieważ po dłuższym czasie traci dotychczasową temperaturę. Aby ja po zamknięciu odzyskać, lodówka musi pobrać więcej energii. Sprawdź również stan uszczelki przy drzwiach. Jeżeli jest twarda lub odchodzi od drzwi, wymień ją. Nie stawiaj lodówki w nasłonecznionym miejscu ani tuż przy piekarniku lub mikrofalówce - nagrzana lodówka będzie musiała się schłodzić, co wiąże się z większym poborem energii.

Zaopatrz się w listwy zasilające z włącznikiem, które pozwalają odciąć od prądu kilka odbiorników na raz.

Dopasuj do swoich potrzeb taryfy twojego zakładu energetycznego. Dla osób pracujących i spędzających większość czasu poza domem najkorzystniejsza będzie taryfa nocna, w której stawki za 1kWh mogą być nawet o 50% tańsze niż w przypadku oferty uniwersalnej. Mniej płaci się przez 10 godzin w ciągu doby (zazwyczaj pomiędzy godz. 13:00-16:00 oraz 22:00-8:00). Jeżeli więcej czasu spędzasz w domu, wybierz taryfę uniwersalną. Cenę energii elektrycznej przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia jest taka sama. Idealna dla gospodarstw domowych, w których nie ma ogrzewania elektrycznego, a prąd zasila jedynie urządzenia oświetleniowe i powszechnego użytku.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

REKLAMA

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

REKLAMA

Wyższe składki ZUS w 2025 roku [Kierowcy]

Znamy kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2025 rok. Średnia krajowa wzrośnie o 850 zł. Oznacza to wyższe składki ZUS, a także wzrost kosztów zatrudnienia kierowców w transporcie międzynarodowym.

Zbiorowa mądrość. Współpraca między zespołami w Grupie Eurocash

Nie od dziś wiadomo, że praca zespołowa umożliwia wykorzystanie różnorodnych umiejętności i doświadczeń pracowników, a przez to sprzyja ich kreatywności – różne perspektywy i pomysły wzajemnie się napędzają, prowadząc do innowacyjnych rozwiązań. Wspólna praca buduje także zaangażowanie i motywację wśród pracowników, ponieważ czują się oni częścią większej całości. Dzięki wzajemnemu wsparciu i kontroli zmniejsza się ryzyko błędów, co z kolei przyczynia się do osiągania lepszych wyników firmy. Wie o tym Eurocash, a współpraca zespołowa stała się częścią strategii biznesowej Grupy.

REKLAMA