REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak oszczędzać energię elektryczną w zimie?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Znów zmartwił cię wysoki rachunek za prąd? Czas, żeby zweryfikować swoje złe nawyki, zwłaszcza, że nadchodzi okres zimowym, w którym siłą rzeczy zużywa się więcej energii. Po co obciążać domowy budżet dodatkowymi kosztami za prąd? Zobacz na czym możesz zaoszczędzić.

Jeżeli opuszczasz pomieszczenie, w którym pali się światło, zgaś je. Ale pamiętaj: gaś światło, jeśli wychodzisz na dłużej. Jeżeli zamierzasz wrócić po minucie nie ma sensu zgaszać światła, bo wtedy zużyjesz więcej energii. W trakcie startu żarówka pobiera tyle energii, co przez 1 sekundę świecenia. Pstrykanie co chwilę zmniejsza żywotność żarówek, dlatego będziesz musiał wymieniać je częściej.

REKLAMA

REKLAMA

Wymień żarówki na energooszczędne, zwłaszcza w pomieszczeniach, w których przebywasz najczęściej. Ale uwaga: wyłączenie żarówki energooszczędnej ma sens, gdy jej ponowne zapalenie nie nastąpi w ciągu 8 minut. 8 minut pracy żarówki równoważy energię potrzebną na jej zapalenie. Nie gaś więc i nie zapalaj co chwilę światła, bo energoświetlówki nie spełnią wtedy swojego zadania.

Nie zostawiaj ładowarki do komórki w gniazdu - prąd nadal płynie! Co ważne - ładowarki zostawiane często w gniazdkach tracą po pewnym czasie swoją moc i ładują gorzej. W konsekwencji będziesz musiał ładować komórkę częściej, a więc pobierać więcej prądu niż do tej pory i tym samym płacić więcej za prąd. Najlepiej przerwać to błędne koło wyciągając ładowarkę z gniazdka.

W kuchni zużycie prądu jest chyba rekordowe, dlatego tutaj należy szczególnie zwrócić uwagę co i jak wykorzystujemy. Polecam wymienić czajnik elektryczny na gazowy (jeśli masz kuchenkę gazową) i rzadziej korzystać z mikrofalówki. Jedzenie podgrzewaj na gazie. Zużycie energii w przypadku tych urządzeń jest 3-krotnie większe niż w przypadku kuchenki elektrycznej. Gotuj zawsze tyle wody w czajniku ile jest ci potrzebne - więcej wody to większy pobór energii do jej zagotowania.

REKLAMA

Nie sol wody w garnku przed wrzeniem. Po dosypaniu soli do wody jej temperatura wrzenia zwiększa się wprawdzie ok. 1 stopnia, ale spowalnia to proces gotowania. Pobór energii jest wtedy większy. Najlepiej zagotować wodę bez soli i wsypać ją dopiero gdy pojawią się bąbelki. Gotuj żywność zawsze w takiej ilości wody, jakiej potrzebujesz i zawsze pod przykryciem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Radzę zaopatrzyć się w komplet garnków z energooszczędnym dnem, które optymalnie pochłania, przechowuje i rozdziela ciepło. Ugotujesz ziemniaki nawet 10 minut przy mniejszym nakładzie energii niż w zwykłych garnkach i nie będziesz musiał często podgrzewać potrawy (ciepło w środku utrzymuje się nawet do 5 godzin).

Kupuj sprzęty AGD klasy energetycznej A++. Duże sprzęty tej kategorii zużywają tylko ok. 300 kWh rocznie, podczas gdy lodówki starszej generacji i mniejszych rozmiarów zużywają w ciągu roku ok. 500 kWh. Kuchenka elektryczna powinna mieć płytę indukcyjną o sprawności energetycznej ok. 90 procent i zmienne strefy grzania palników. Sprzęty typu pralka lub zmywarka powinny posiadać tryb energooszczędny.

Lodówkę otwieraj tylko na chwilę, ponieważ po dłuższym czasie traci dotychczasową temperaturę. Aby ja po zamknięciu odzyskać, lodówka musi pobrać więcej energii. Sprawdź również stan uszczelki przy drzwiach. Jeżeli jest twarda lub odchodzi od drzwi, wymień ją. Nie stawiaj lodówki w nasłonecznionym miejscu ani tuż przy piekarniku lub mikrofalówce - nagrzana lodówka będzie musiała się schłodzić, co wiąże się z większym poborem energii.

Zaopatrz się w listwy zasilające z włącznikiem, które pozwalają odciąć od prądu kilka odbiorników na raz.

Dopasuj do swoich potrzeb taryfy twojego zakładu energetycznego. Dla osób pracujących i spędzających większość czasu poza domem najkorzystniejsza będzie taryfa nocna, w której stawki za 1kWh mogą być nawet o 50% tańsze niż w przypadku oferty uniwersalnej. Mniej płaci się przez 10 godzin w ciągu doby (zazwyczaj pomiędzy godz. 13:00-16:00 oraz 22:00-8:00). Jeżeli więcej czasu spędzasz w domu, wybierz taryfę uniwersalną. Cenę energii elektrycznej przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia jest taka sama. Idealna dla gospodarstw domowych, w których nie ma ogrzewania elektrycznego, a prąd zasila jedynie urządzenia oświetleniowe i powszechnego użytku.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

Upały w pracy – od 2027 roku nowe przepisy. Co musisz wiedzieć już dziś?

Rząd zapowiada zmiany w przepisach BHP. Od 1 stycznia 2027 r. pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Zanim jednak wejdą one w życie, już teraz warto znać swoje prawa.

Fiskus na tropie! Jak działa kontrola? [Gość Infor.pl]

Podatnik pod lupą fiskusa – co warto wiedzieć o kontrolach skarbowych w Polsce Kontrola skarbowa – hasło, które budzi dreszcze u większości przedsiębiorców. Choć nikt nie chce być sprawdzany przez fiskusa, w praktyce takie sytuacje są coraz częstsze i nierzadko trudne do uniknięcia.

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

REKLAMA

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

REKLAMA