reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Wzrost płacy minimalnej to pogłębianie szarej strefy [OPINIA]

Wzrost płacy minimalnej to pogłębianie szarej strefy [OPINIA]

Zdaniem Ryszarda Kalisza, rząd powinien zrezygnować z podniesienia płacy minimalnej do poziomu 2800 zł w 2021 roku. – Planowany wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę doprowadzi do wzrostu kosztów zatrudnienia i pogłębiania się „szarej strefy” oraz wzrostu bezrobocia – podkreśla minister prawa gospodarczego w Gabinecie Cieni BCC.

Należy ograniczyć podatek od niektórych instytucji finansowych albo zawiesić lub zmienić niektóre jego elementy, które uderzają w klientów. Na skutek kryzysu ryzyko kredytowe znacząco wzrosło, dlatego banki zaostrzają kryteria udzielania kredytów, co może skutkować pogorszeniem sytuacji finansowej klientów. Dodatkowe trudności w uzyskaniu kredytów mogą mieć katastrofalne skutki dla wielu przedsiębiorców – uważa Ryszard Kalisz, minister ds. prawa gospodarczego w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC. – Choć środki pomocowe przewidziane w tarczach antykryzysowych stanowią dla przedsiębiorców niezbędne wsparcie w dobie kryzysu, to nigdy nie będą mogły stanowić podstawowego źródła finansowania działalności gospodarczej – wyjaśnia.

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Płaca minimalna bez zmian

Zdaniem Ryszarda Kalisza, rząd powinien zrezygnować z podniesienia płacy minimalnej do poziomu 2800 zł w 2021 roku. – Planowany wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę doprowadzi do wzrostu kosztów zatrudnienia i pogłębiania się „szarej strefy” oraz wzrostu bezrobocia – podkreśla minister prawa gospodarczego w Gabinecie Cieni BCC.

Jego zdaniem, należy również uzależnić procentową wysokość spadku obrotów od wielkości przedsiębiorstwa.
Kryterium spadku obrotów, w obecnym kształcie, nie spełnia swojej prewencyjnej roli. 25% spadek obrotów skutkowałby zamknięciem przedsiębiorstwa po czterech miesiącach. Firmy nie mogą dzisiaj pozwolić sobie na tak niekorzystne wyniki finansowe, z tego względu redukują koszty prowadzenia działalności zwalniając pracowników – dodaje Ryszard Kalisz.

Wśród pozytywnych działań rządu wymienia zwolnienie z podatku minimalnego od nieruchomości komercyjnych za okres od 1 marca do 31 grudnia 2020 r. oraz pakiet slim VAT, który zakłada wiele uproszczeń dla podatników.

Wskazania dla rządu

  1. Należy ograniczyć podatek od niektórych instytucji finansowych albo zawiesić lub zmienić niektóre jego elementy, które uderzają w klientów (jak np. znaczna wysokość podatku na tle innych państw UE, podstawa opodatkowania, podwójne opodatkowanie podmiotów takich jak instytucje pożyczkowe). Wskutek kryzysu ryzyko kredytowe znacząco wzrosło. Z tego względu banki zaostrzają kryteria udzielania kredytów, co może skutkować pogorszeniem sytuacji finansowej ich klientów. Dodatkowe trudności w uzyskaniu kredytów mogą mieć katastrofalne skutki dla wielu przedsiębiorców. Choć środki pomocowe przewidziane w tarczach antykryzysowych stanowią dla przedsiębiorców niezbędne wsparcie w dobie kryzysu, to nigdy nie będą mogły stanowić podstawowego źródła finansowania działalności gospodarczej.
  2. Należy zrezygnować z podniesienia płacy minimalnej do poziomu 2800 zł w 2021 roku. Podczas gdy wzrost płacy minimalnej w 2020 roku do poziomu 2600 zł był argumentowany „utrzymującą się dobrą koniunkturą gospodarczą”, to jednak obecnie podobna argumentacja byłaby bezpodstawna. Planowany wzrost płacy minimalnej doprowadzi do wzrostu kosztów zatrudnienia pracownika i będzie prowadził do pogłębiania się „szarej strefy” i wzrostu bezrobocia, tym samym zmniejszając dochody państwa m.in. z PIT.
  3. Należy zmienić kryterium spadku obrotów, które w obecnym kształcie nie spełnia swojej prewencyjnej roli. Powinno się uzależnić procentową wysokość spadku obrotów od wielkości przedsiębiorstwa. W obecnym kształcie, 25% spadek obrotów skutkowałby zamknięciem przedsiębiorstwa po czterech miesiącach. Firmy nie mogą dzisiaj pozwolić sobie na tak niekorzystne wyniki finansowe, z tego względu redukują koszty prowadzenia działalności zwalniając pracowników.

 Ryszard Kalisz, minister ds. prawa gospodarczego w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC. W latach 1987 – 2007 wykonywał zawód adwokata. Ekspert w obradach „ Okrągłego Stołu” (1989), zastępca Przewodniczącego Trybunału Stanu (1993-1995), współtwórca przepisów Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r., Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP (1997-2000), Szef Kancelarii Prezydenta (1998-2000), Członek Rady Bezpieczeństwa Narodowego (2000-2005), Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji RP (2004-2005). Poseł na Sejm IV, VI i VII kadencji (2001-2015). 

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama