REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestorzy podeszli z rezerwą do nastrojów na giełdach

Emil Szweda

REKLAMA

REKLAMA

Czwartek (18 lutego br.) przyniósł spadek cen akcji, od początku do końca sesji WIG20 nie zdołał przedostać się powyżej wczorajszego zamknięcia, za to zszedł poniżej minimów ze środy.

Jednak to tylko ciekawostki statystyczne, bez większego znaczenia dla przyszłości rynku. Dla niej najważniejszym jest, że indeks blue chips nie zszedł poniżej 2220 pkt, czyli okolic minimów z poniedziałku i wtorku.

REKLAMA

REKLAMA

Co znamienne, w ostatnich dniach WIG20 stracił na wartości, mimo że indeksy giełd europejskich zyskały. Zwłaszcza końcówka notowań w Europie była pozytywna po starcie notowań w USA, gdzie indeksy rosły mimo niekorzystnych danych o wzroście liczby zasiłków dla bezrobotnych do 471 tys. Jednak optymizm okazał się mieć swoje uzasadnienie, ponieważ indeks wskaźników wyprzedzających (LEI) wzrósł po raz 10 z rzędu, potwierdzając ożywienie w gospodarce, choć jego wzrost (o 0,3 proc.) nie był tak mocny jak oczekiwano (0,5 proc.).

Oczekiwania analityków przekroczył za to indeks aktywności wytwórczej regionu Filadelfia. Dzięki tym publikacjom WIG20 udało się w końcówce notowań (dosłownie w ostatnich 10 minutach) zmniejszyć skalę strat, ale końcowy fixing przyniósł ich ponowne pogłębienie.

Jednak podejście inwestorów z rezerwą do nastrojów na światowych giełdach może okazać się uzasadnione. Korekta wzrostowa Dow Jones'a trwa już siódmy dzień, a indeks dotarł właśnie do średniej z ostatnich 50 sesji (od dołu). Przełamanie tej średniej byłoby silnym impulsem dla dalszych wzrostów, ale najpierw musi do niego dojść.

Ta sama średnia na wykresie WIG20 przebiega na poziomie 2370 punktów, więc zanim będzie można myśleć o jej przełamaniu, inwestorzy muszą uporać się z oporem na 2290 pkt (wczorajszy szczyt).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Sama sesja miała dwóch drugoplanowych bohaterów. Inwestorom przypadły do gustu wyniki LPP i TVN, ponieważ grupy potrafiły w trudnych warunkach 2009 roku doprowadzić do wzrostu przychodów ze sprzedaży, niestety kosztem spadku marż i zysków netto. Dla indeksu ważniejsze znaczenie miała jednak przecena Pekao (2,4 proc.) i PKO BP (3 proc.), niwelująca z dużym naddatkiem wczorajszy wzrost ich notowań.

Euro jeszcze wczoraj próbowało przełamać opór na 1,38 USD, a już dziś kurczowo trzymało się wsparcia dwa centy niżej. Z powodzeniem. Wygląda na to, że wybicie z tego wąskiego przedziału będzie miało duży wpływ na notowania na wielu innych rynkach finansowych. U nas złoty tracił mimo bardzo dobrych danych o wzroście produkcji przemysłowej. Dolar podrożał o 0,6 proc., podobnie euro i frank.

Mimo siły dolara, ropa zdołała podrożeć w okolice 78 USD za baryłkę w NY i osiągnąć tym samym najwyższe notowania od trzech tygodni. Złoto zadowoliło się utrzymaniem wczorajszej ceny, miedź zaś podrożała o 1,9 proc.

Zobacz także: Komentarze rynkowe Wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA