REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niższa podaż pieniądza w styczniu

REKLAMA

REKLAMA

Tylko nieznacznie wzrosły depozyty i kredyty dla gospodarstw domowych, spadły oszczędności przedsiębiorstw i nadal nie rosną kredyty dla nich.

W styczniu podaż pieniądza M3 była niższa niż przed miesiącem o 1,4 proc. – wynika ze wstępnych danych o podaży pieniądza opublikowanych przez NBP 12 lutego.

REKLAMA

– Obserwacje z wielu lat wskazują, że ograniczenie ekspansji monetarnej w styczniu jest zjawiskiem typowym, choć wyjątkowe były dwa poprzednie lata, gdy przeciwdziałano zjawiskom kryzysowym – mówi Andrzej Matusiak, naczelnik Wydziału Statystyki Pieniężnej i Bankowej w Departamencie Statystyki NBP.

REKLAMA

W styczniu tego roku więcej pieniędzy – choć niewiele więcej – pojawiło się tylko w gospodarstwach domowych. Ich depozyty zwiększyły się o 1,1 proc. w stosunku do grudnia (wolniej niż zwykle) i były o ok. 13 proc. wyższe niż przed rokiem.

Również nieznacznie, bo o 0,5 proc. wzrosła od grudnia wartość kredytów zaciągniętych przez gospodarstwa domowe. To dynamika najniższa od pięciu lat. W porównaniu ze styczniem poprzedniego roku zadłużenie Polaków zwiększyło się o 8,7 proc., podczas gdy rok wcześniej ta dynamika sięgała 45,4 proc.

Zanotowany w styczniu spadek oszczędności przedsiębiorstw (o 7 proc.) był w części wynikiem rutynowych operacji rachunkowych dokonywanych zawsze na początku przez finansistów firm, a w innej części rezultatem wycofania z banków pieniędzy pozyskanych przez jedno z wielkich przedsiębiorstw z emisji akcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W danych o podaży pieniądza najuważniej śledzone są liczby dotyczące kredytów dla przedsiębiorstw. Ich wzrost potwierdzałby trwałość ożywienia gospodarki. Ale w styczniu zobowiązania firm wobec banków zmniejszyły się o 0,1 proc., choć po wyeliminowaniu wpływu zmian kursu złotego poziom zadłużenia firm w stosunku do grudnia byłby o te 0,1 proc. wyższy. W okresie ostatnich dwunastu miesięcy łączna wartość kredytów dla firm obniżyła się o 5,9 proc. (po wyeliminowaniu różnic kursowych o 3,5 proc.).

W styczniu znacząco (o 14,5 proc.) zmniejszyło się zadłużenie netto instytucji rządowych (dzięki emisji obligacji zagranicznych), jeszcze wyraźniej (aż o 57,2 proc.) spadło zadłużenie funduszy ubezpieczeń społecznych, gdyż ZUS spłacił część kredytów bankowych pieniędzmi otrzymanymi w końcu ub. roku z budżetu państwa.

NBP/IN

Zobacz także: Rynek finansowy Wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

Weryfikacja kontrahenta na białej liście VAT może być skomplikowana

Przedsiębiorca, aby nie stracić możliwości zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych, musi upewnić się, że w dniu realizacji przelewu konto odbiorcy znajduje się na białej liście VAT. Jednak od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że w sytuacji, gdy przelew jest realizowany przez pośrednika, istotna jest data wydania mu pisemnej dyspozycji przelewu. Przepisy jednoznacznie wskazują na konieczność weryfikacji rachunku w wykazie "na dzień zlecenia przelewu". 

REKLAMA