| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Dłużnicy alimentacyjni z Warszawy trafią do bazy BIG InfoMonitor

Dłużnicy alimentacyjni z Warszawy trafią do bazy BIG InfoMonitor

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy w styczniu 2010 roku rozpoczął współpracę z firmą BIG InfoMonitor w zakresie przyjmowania od miasta informacji gospodarczych, dotyczących dłużników alimentacyjnych. Osoby, których dane znajdą się w zasobach Centralnej Ewidencji Dłużników, mogą mieć problemy z uzyskaniem kredytu, pożyczki, z zakupami na raty oraz z zakupem Internetu i innych usług.

Osoby, które nie wywiązują się wobec swoich dzieci z obowiązku alimentacyjnego, trafią do bazy BIG InfoMonitor. To działanie ma na celu odzyskiwanie zadłużenia z tytułu wypłacanych przez miasto świadczeń alimentacyjnych.

Z bazy BIG InfoMonitor korzystają banki oraz inne firmy pobierające informacje gospodarcze m.in. firmy pożyczkowe, ubezpieczyciele, firmy telekomunikacyjne, dostawcy telewizji kablowej, Internetu i mediów.

W 2009 roku BIG InfoMonitor udostępnił ponad 5,5 mln takich raportów. Dane dłużników alimentacyjnych będą umieszczane w Centralnej Ewidencji Dłużników bez wcześniejszego uprzedzenia ich o zamiarze takiego działania w razie powstania zaległości z tytułu świadczeń alimentacyjnych za okres dłuższy niż 6 miesięcy. W momencie całkowitego uregulowania zaległości, informacje o dłużniku zostają usunięte z bazy.

- Przepisy umożliwiające samorządom dopisywanie dłużników alimentacyjnych do baz biur informacji gospodarczych weszły w życie 1 października 2008 roku. Zmiany w ustawodawstwie stworzyły efektywne narzędzie egzekwowania należności od dłużników alimentacyjnych. Za pośrednictwem biur informacji gospodarczej możemy mobilizować dłużników do spłacania zaległości. Liczymy, że na tej współpracy skorzystają przede wszystkim rodziny dłużników, a zwłaszcza osoby najbardziej bezbronne, czyli dzieci, które nie otrzymują zasądzonych na ich rzecz alimentów – komentuje Bogdan Jaskołd, dyrektor biura polityki społecznej Urzędu m. st. Warszawy.

Od wejścia w życie nowych zapisów organy samorządowe odzyskały za pośrednictwem BIG InfoMonitor ponad 215 mln zł zadłużenia z tytułu świadczeń alimentacyjnych. Obecnie w Sejmie trwają prace nad kolejnymi zmianami – powstaje nowa ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych, która umożliwi jednostkom samorządowym wpisywanie do BIG informacji dotyczących zadłużenia konsumentów i przedsiębiorców z różnych tytułów, a nie tylko dłużników alimentacyjnych.

Zmiany spowodują, iż otrzymają one narzędzie odzyskiwania należności również z tytułu gospodarowania zasobami komunalnymi, do których zaliczają się podatki od nieruchomości, usługi wodociągowe i kanalizacyjne, gospodarowanie odpadami i utrzymanie czystości, usługi transportu zbiorowego, utrzymanie dróg oraz zieleni publicznej.

- Poczucie bezkarności osób, które nie wywiązują się z ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego stanowi obecnie bardzo poważny problem społeczny. Mamy nadzieję, że nowe przepisy wejdą niedługo w życie i będziemy mogli odzyskiwać również należności powstałe z tytułu opłat lokalnych - podsumowuje Mariusz Hildebrand, prezes BIG InfoMonitor.

InfoMonitor/IN

Zobacz także: Alimenty.wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Kadrowo – Płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK