Zmiana ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych
REKLAMA
REKLAMA
Zmiany zmniejszą biurokratyczną procedurę, a tym samym polepszą sytuację pracowników tymczasowych. Mają one na celu umożliwienie zatrudniania pracowników tymczasowych u pracodawców użytkowników w których wystąpiły zwolnienia grupowe szczególnie w działach u których nie było takich zwolnień, gdzie jest zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych.
REKLAMA
Agencja pracy tymczasowej wydaje pracownikowi tymczasowemu świadectwo pracy dotyczące łącznego zakończonego okresu zatrudnienia w tej agencji, objętego kolejnymi umowami o pracę, nawiązanymi w okresie nie dłuższym niż 12 kolejnych miesięcy.
REKLAMA
Świadectwo pracy wydaje się w dniu upływu terminu. Jeżeli jednak rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę nawiązanej przed upływem 12 kolejnych miesięcy przypada po upływie tego terminu, świadectwo pracy wydaje się w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia takiej umowy o pracę.
Jeżeli wydanie świadectwa pracy nie jest możliwe, agencja pracy tymczasowej, nie później niż w terminie kolejnych siedmiu dni, przesyła albo doręcza świadectwo pracy pracownikowi tymczasowemu lub osobie upoważnionej przez niego na piśmie do odebrania świadectwa pracy.
Pracownik tymczasowy może w każdym czasie żądać wydania przez agencję pracy tymczasowej świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy.
Świadectwo pracy dotyczy okresu zatrudnienia na podstawie każdej kolejnej umowy o pracę lub łącznego okresu zatrudnienia objętego kolejnymi umowami o pracę.
Świadectwo pracy wydaje się w terminie siedmiu dni od dnia zgłoszenia żądania, a jeżeli jego wydanie w tym terminie nie jest możliwe, agencja pracy tymczasowej, nie później niż w terminie kolejnych siedmiu dni, przesyła albo doręcza świadectwo pracy pracownikowi tymczasowemu lub osobie upoważnionej przez niego na piśmie do odebrania świadectwa pracy.
W okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy agencja pracy tymczasowej zatrudniająca pracownika tymczasowego może skierować tego pracownika do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy użytkownika przez okres nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy.
Podstawa prawna:
USTAWA z dnia 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.