| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Większa dostępność do usług prawnych w Polsce

Większa dostępność do usług prawnych w Polsce

Pod względem dostępności usług prawnych Polska w Unii Europejskiej plasuje się na 12 miejscu. W europejskim rankingu Polska wyprzedza m.in. Francję, Austrię i Szwecję.

W ostatnich latach egzamin na aplikację adwokacka i radcowską zdaje coraz większa ilość absolwentów kończących prawo. Podobnie kształtuje się sytuacja jeżeli chodzi o państwowe egzaminy samorządowe, których procent zdawalności ukazuje, że aplikacja jest wciąż najlepszym sposobem dojścia do zawodu adwokata, czy radcy prawnego.

Zakończony w grudniu 2009 roku egzamin zawodowy w adwokaturze zdało 781 na przystępujących 1007 kandydatów. Taka sytuacja oznacza, że pozytywny wynik uzyskało prawie 80 proc. zdających.

W niektórych Okręgowych Izbach Adwokackich zdali wszyscy kandydaci (np. w Białymstoku, Płocku, czy Siedlcach), w Warszawie nie zdał co piąty kandydat, ale np. w Lublinie aż co trzeci ze zdających. Taka sytuacja jest najprawdopodobniej wynikiem zróżnicowanego poziomu szkoleń aplikacyjnych.
Polska w pierwszej 10 w UE

Biorąc pod uwagę te grupy zawodowe w roku 2010 pomoc prawną w Polsce świadczy grupa ponad 68 tys. osób, co oznacza 706 mieszkańców na jedną osobę świadczącą pomoc prawną.

Z prognoz Naczelnej Rady Adwokackiej wynika, że do roku 2013 liczna adwokatów wzrośnie do ok. 14,500 tys., a radców do ok. 36 tys., co daje łącznie liczbę 50,500 tys., czyli na jednego prawnika będzie przypadać 755.

W europejskim rankingu daje to Polsce pozycje w pierwszej dziesiątce pod względem liczby ludności przypadającej na jednego prawnika. Miejmy jednak nadzieję, że za te optymistyczne prognozy będą iść w parze z coraz wyższym poziomem szkoleń na aplikacjach, a co za tym idzie coraz lepszą jakością usług świadczonych przez prawników.

Więcej: Dostępność pomocy prawnej w Polsce

Zobacz także: Przedsiębiorca w sądzie Wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK