Licencja kolejowa dla firm na prostszych zasadach
REKLAMA
REKLAMA
Za udzielenie licencji tymczasowej pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej równowartość w złotych 175 euro ustaloną przy zastosowaniu obowiązującego w dniu udzielenia licencji kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski. Na wniosek przedsiębiorcy, złożony wraz z wnioskiem o udzielenie licencji, opłata za udzielenie licencji albo licencji tymczasowej rozkładana jest na dwie raty uiszczane w następujący sposób:
REKLAMA
1) 50 proc. opłaty - po doręczeniu zawiadomienia o udzieleniu licencji albo licencji tymczasowej;
2) 50 proc. opłaty - w terminie 6 miesięcy od dnia udzielenia licencji, a w przypadku udzielenia licencji tymczasowej - nie później niż 30 dni przed upływem terminu ważności tej licencji.
REKLAMA
Zgodnie z rozporządzeniem opłaty, uiszcza się w terminie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o udzieleniu licencji albo licencji tymczasowej, informującego o dacie udzielenia licencji albo licencji tymczasowej i wysokości opłaty. Opłatę uiszcza się na rachunek bankowy Urzędu Transportu Kolejowego.
Warto podkreślić, że terminy w rozporządzeniu, uważa się za zachowane, jeżeli opłata zostanie wpłacona na rachunek bankowy Urzędu Transportu Kolejowego nie później niż w ostatnim dniu terminu.
Rozporządzenie ma przede wszystkim ułatwić wszystkim zainteresowanym przedsiębiorcom uzyskanie licencji na transport kolejowy. Tym samym rozporządzenie dopuszcza do rynku wszystkich zainteresowanych przewozem osób i towarów na rynku polskim.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 października 2009 r. w sprawie opłaty za udzielenie licencji i licencji tymczasowej na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie transportu kolejowego (Dz. U z 2009 Nr 196 poz. 1515).
Zobacz więcej: Firma.wieszjak.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.