Reforma finansów nie powinna opierać się o podwyższenie podatków
REKLAMA
REKLAMA
– Wielokrotnie podkreślaliśmy, że ratowanie budżetu naszego państwa poprzez podkręcanie fiskalizmu jest działaniem szkodliwym i krótkofalowym. Nie na tym polega reforma finansów publicznych – mówi Magdalena Janczewska, ekspert ds. społeczno-gospodarczych KPP.
REKLAMA
W ocenie Konfederacji w ostatnich tygodniach zbyt dużo było rzucanych pomysłów naprawczych, a zdecydowanie za mało naprawdę merytorycznej dyskusji i rzetelnego dialogu z partnerami społecznymi.
REKLAMA
– Ostatnie wypowiedzi ministra Boniego dotyczące tworzonego właśnie planu konsolidacji i rozwoju finansów publicznych jasno pokazują, że polscy przedsiębiorcy nie powinni spodziewać się jakiś nagłych i nieprzemyślanych ruchów. To dobra wiadomość na nowy rok podatkowy – mówi ekspert.
KPP za pozytywną wiadomość uznaje także zapowiedzi rządu dotyczące uszczelnienia systemu zarządzania pieniędzmi, które przepływają przez budżet do agencji czy funduszy rządowych oraz planowane rozmowy w sprawie reformy przyznawania emerytur
mundurowych.
Konfederacja Pracodawców Polskich docenia także ostrożność szefa doradców premiera w sądach dotyczących przekazania części składki z Otwartych Funduszy Emerytalnych do ZUS.
- Podobnie jak Pan Minister uważamy, że przede wszystkim trzeba stworzyć funduszom większą elastyczność inwestycyjną i postawić większy nacisk na ich zysk, a nie
podcinać im skrzydła zabierając środki – mówi Magdalena Janczewska.
Niepokój konfederacji budzi natomiast polityka dotycząca klasyfikacji długu publicznego, która ma pozwolić na „oszczednosci” rzędu 13 mld złotych.
– To mydlenie oczu. Trudno nazywać przerzucanie pieniędzy z jednego koszyka do drugiego realnym oszczędzaniem – uważa ekspert KPP.
KPP/IN
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.