| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > ZUS coraz rzadziej idzie na rękę przedsiębiorcom

ZUS coraz rzadziej idzie na rękę przedsiębiorcom

Firmy, które mają problemy finansowe nie unikną składek. ZUS coraz rzadziej godzi się na umorzenie należności - pisze "Rzeczpospolita".

Na podstawie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przedsiębiorcy mogą wystąpić o umorzenie należności składkowych w przypadku, gdy są one całkowicie nieściągalne (art. 28 ust.1-3).

Ubezpieczeni, którzy jednocześnie są płatnikami składek mogą jednak występować o umorzenie składek, mimo braku ich całkowitej nieściągalności (art. 28 ust.3a). Jest to możliwe m.in., gdy opłacenie należności pozbawiłoby ich możliwości zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych np. w związku z przewlekłą chorobą.

W pierwszym półroczu br. ZUS umorzył na mocy art.28 ponad 22 mln złotych z tytułu składek i 36 mln złotych z tytułu odsetek. Rok temu w tym samym okresie było to odpowiednio 47 mln złotych i 75 mln złotych.

Ze względów gospodarczych lub innych przyczyn ZUS może także na wniosek dłużnika odroczyć termin płatności należności składkowych lub rozłożyć je na raty. W 2007 roku zostało zawarto 15,6 tys. układów ratalnych, w 2008 – 13,2 tys., z kolei w pierwszym półroczu tego roku – 6,8 tys.

Biorąc pod uwagę te dane przedsiębiorcy uważają, że w czasie kryzysu powinni mieć szerszy dostęp do tego typu usług.

Obecnie do Sejmu wpłynęły dwa projekty nowelizacji ustawy systemowej. Chodzi w nich o to, aby odroczenie lub rozłożenie na raty dotyczyło też części składki finansowanej przez ubezpieczonego.

ZUS z kolei wyraża sprzeciw. Tłumaczy, że podobne rozwiązanie spowoduje opóźnienie w przekazywaniu należności do OFE, które nie zostanie zrekompensowane odsetkami za zwłokę.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK