REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

sztuczna inteligencja w pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

Firmy oczekują zmian w związku z AI 

REKLAMA

Od pojawienia się ChatGPT, biznes jest coraz bardziej zainteresowany generatywną sztuczną inteligencją. Najlepiej ilustrują to wyniki badań. W sierpniu KPMG opublikowało raport, z którego wynika, że aż 80 proc. pytanych firm uważa, że SI zmieni ich sektor, a jeszcze więcej (93 proc.) sądzi, że przyniesie korzyści dla ich firmy. Stanie się to w ciągu najbliższego roku lub półtora. 

REKLAMA

– W przypadku generatywnej sztucznej inteligencji mamy do czynienia z fenomenem, który może równie mocno wpłynąć na gospodarkę, jak kiedyś rewolucja przemysłowa – mówi Arkadiusz Doliński, Director, Professional Services z BPSC i dodaje – Wyniki świadczą nie tylko o technologicznym entuzjazmie, ale o głębokim przekonaniu, że jesteśmy na progu nowej ery. Chodzi tu o coś więcej niż tylko o adaptację – chodzi o pionierskie myślenie w świecie, który stawia technologię w centrum gospodarczej ewolucji – uważa Arkadiusz Doliński. 

To, co się stanie teraz, odbije się echem w kolejnych latach. Według McKinsey w ciągu najbliższej dekady sztuczna inteligencja może stworzyć od 20 do 50 milionów nowych miejsc pracy na świecie. To imponująca liczba, jednak jest też druga strona medalu, o czym pisze Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) — bilans rynku pracy może okazać się ujemny, gdyż istnieje ryzyko, że w wyniku rozwoju 
SI angaż straci znacznie więcej ludzi, niż ją zyska. 

Co z miejscami pracy

REKLAMA

Czołowa instytucja zajmująca się globalnymi wyzwaniami gospodarczymi WEF oszacowała, że w wyniku postępu technologicznego aż 83 miliony miejsc pracy jest zagrożone likwidacją. W zamian za to algorytmy i systemy bazujące na SI mają dać zatrudnienie 69 milionom pracowników.

Czysta matematyka pokazuje, że bilans jest ujemny. - Choć liczby wskazują na bezpośrednią utratę miejsc pracy, nie uwzględniają one ewolucji rynku pracy i adaptacji, które niewątpliwie nastąpią w odpowiedzi na te zmiany. Nowe sektory, które jeszcze nie istnieją, nowe specjalizacje czy nawet całkowicie nowe obszary gospodarki mogą powstać w wyniku tej rewolucji technologicznej — zauważa ekspert z katowickiej spółki IT. W kontekście jego słów ciekawie wybrzmiewa niedawny raport IBM, w którym pada stwierdzenie, że SI nie zastąpi ludzi, ale ludzie korzystający z SI zastąpią tych, którzy tego nie robią.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA