REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pompa ciepła – oszczędność dla budżetu i środowiska

Pompa ciepła - oszczędność i ekologia
Pompa ciepła - oszczędność i ekologia
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polska wciąż boryka się z problemem zimowego smogu. Z raportu IQAir wynika, że średnia roczna zawartość PM2,5 dla naszego kraju w 2022 roku wyniosła 16,3 µg/m³, czyli ponad trzykrotnie więcej niż normy WHO. 

Smogowy problem 

REKLAMA

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) kluczowym wyzwaniem dla Polski jest przyspieszenie transformacji w kierunku czystej energii, aby rozwiązać problem emisji wynikających z dominującej roli węgla w sektorze energetycznym. Paliwa kopalne nadal stanowią 85% całkowitych dostaw energii. W rezultacie intensywność emisji dwutlenku węgla w polskim sektorze energetycznym jest obecnie druga pod względem wysokości wśród członków IEA. Warto jednak wspomnieć, że według Inspekcji Ochrony Środowiska ocena jakości powietrza za rok 2022 wykazała jego poprawę w porównaniu z rokiem 2021. Stężenia większości zanieczyszczeń były niższe, a obszary przekroczeń mniejsze. Mógł to być jednak wynik „łagodnej” i wietrznej zimy. 

REKLAMA

Pocieszający jest fakt, że coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w ekologiczne źródła ciepła, w tym m.in. na takie rozwiązania jak pompy ciepła. Korzyści wynikające z ich zastosowania są liczne. Przede wszystkim, pozwalają na znaczne obniżenie emisji zanieczyszczeń powietrza w porównaniu z tradycyjnymi źródłami ciepła, takimi jak węgiel czy gaz

Pompy ciepła coraz popularniejsze 

Jeżeli popatrzymy na wpływ pomp ciepła na powietrze, to są one obecnie najbezpieczniejszą technologią. Transformacja z tradycyjnych źródeł ogrzewania (tzw. kopciuchów) w stronę pomp ciepła to duży krok w kierunku rozwiązania zanieczyszczonego powietrza w Polsce, w tym zimowego smogu – wskazuje Tomasz Walczak, CTO Euros Energy.

Ekologicznie i oszczędnie?

REKLAMA

Jak podaje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła – w 2022 roku w Polsce, odnotowany został wzrost sprzedaży pomp ciepła o 103% w porównaniu z 2021 rokiem. Czynników wpływających na zwiększenie zainteresowania pompami ciepła jest kilka. Należy do nich nie tylko chęć bycia ekologicznym, ale również m.in. możliwość obniżenia kosztów ogrzewania.

Potwierdzają to badania przeprowadzone pod koniec 2022 roku, z których wynika, że Polacy boją się wysokich rachunków za ogrzewanie (84% respondentów). Jedynie 12% osób nie obawia się wzrostu wydatków w tym zakresie. Warto więc wspomnieć, że osoby, które w ostatnich latach postawiły na pompy ciepła, docieplenie domów oraz np. panele fotowoltaiczne były w czasie kryzysu energetycznego bardziej odporne na duże wzrosty cen m.in. węgla czy gazu ziemnego. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wprowadzenie pompy ciepła na szeroką skalę w Polsce mogłoby przyczynić się do redukcji emisji szkodliwych substancji, ale wymaga to odpowiedniej infrastruktury i inwestycji w nowoczesne technologie – dodaje Tomasz Walczak.

W rozwoju sektora pomp ciepła w Polsce pomagają również m.in. rządowe programy jak Program Mój Prąd oraz Czyste Powietrze, który zachęca do inwestycji w instalacje fotowoltaiczne i udostępnia dofinansowania do pomp ciepła w polskich domach.

Mamy jednak jeszcze dużo do wypracowania. W dalszym ciągu produkcja energii elektrycznej w Polsce obciąża środowisko naturalne. Jak podaje GUS – wskaźnik udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto wyniósł w 2021 r. 15,62%. Poziom ten powinien być jednak większy i wynosić 23% przy przyjętym celu dla Polski na rok 2030. 

Źródło: Euros Energy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA