REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pompa ciepła – oszczędność dla budżetu i środowiska

Pompa ciepła - oszczędność i ekologia
Pompa ciepła - oszczędność i ekologia
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polska wciąż boryka się z problemem zimowego smogu. Z raportu IQAir wynika, że średnia roczna zawartość PM2,5 dla naszego kraju w 2022 roku wyniosła 16,3 µg/m³, czyli ponad trzykrotnie więcej niż normy WHO. 

Smogowy problem 

REKLAMA

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) kluczowym wyzwaniem dla Polski jest przyspieszenie transformacji w kierunku czystej energii, aby rozwiązać problem emisji wynikających z dominującej roli węgla w sektorze energetycznym. Paliwa kopalne nadal stanowią 85% całkowitych dostaw energii. W rezultacie intensywność emisji dwutlenku węgla w polskim sektorze energetycznym jest obecnie druga pod względem wysokości wśród członków IEA. Warto jednak wspomnieć, że według Inspekcji Ochrony Środowiska ocena jakości powietrza za rok 2022 wykazała jego poprawę w porównaniu z rokiem 2021. Stężenia większości zanieczyszczeń były niższe, a obszary przekroczeń mniejsze. Mógł to być jednak wynik „łagodnej” i wietrznej zimy. 

REKLAMA

Pocieszający jest fakt, że coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w ekologiczne źródła ciepła, w tym m.in. na takie rozwiązania jak pompy ciepła. Korzyści wynikające z ich zastosowania są liczne. Przede wszystkim, pozwalają na znaczne obniżenie emisji zanieczyszczeń powietrza w porównaniu z tradycyjnymi źródłami ciepła, takimi jak węgiel czy gaz

Pompy ciepła coraz popularniejsze 

Jeżeli popatrzymy na wpływ pomp ciepła na powietrze, to są one obecnie najbezpieczniejszą technologią. Transformacja z tradycyjnych źródeł ogrzewania (tzw. kopciuchów) w stronę pomp ciepła to duży krok w kierunku rozwiązania zanieczyszczonego powietrza w Polsce, w tym zimowego smogu – wskazuje Tomasz Walczak, CTO Euros Energy.

Ekologicznie i oszczędnie?

REKLAMA

Jak podaje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła – w 2022 roku w Polsce, odnotowany został wzrost sprzedaży pomp ciepła o 103% w porównaniu z 2021 rokiem. Czynników wpływających na zwiększenie zainteresowania pompami ciepła jest kilka. Należy do nich nie tylko chęć bycia ekologicznym, ale również m.in. możliwość obniżenia kosztów ogrzewania.

Potwierdzają to badania przeprowadzone pod koniec 2022 roku, z których wynika, że Polacy boją się wysokich rachunków za ogrzewanie (84% respondentów). Jedynie 12% osób nie obawia się wzrostu wydatków w tym zakresie. Warto więc wspomnieć, że osoby, które w ostatnich latach postawiły na pompy ciepła, docieplenie domów oraz np. panele fotowoltaiczne były w czasie kryzysu energetycznego bardziej odporne na duże wzrosty cen m.in. węgla czy gazu ziemnego. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wprowadzenie pompy ciepła na szeroką skalę w Polsce mogłoby przyczynić się do redukcji emisji szkodliwych substancji, ale wymaga to odpowiedniej infrastruktury i inwestycji w nowoczesne technologie – dodaje Tomasz Walczak.

W rozwoju sektora pomp ciepła w Polsce pomagają również m.in. rządowe programy jak Program Mój Prąd oraz Czyste Powietrze, który zachęca do inwestycji w instalacje fotowoltaiczne i udostępnia dofinansowania do pomp ciepła w polskich domach.

Mamy jednak jeszcze dużo do wypracowania. W dalszym ciągu produkcja energii elektrycznej w Polsce obciąża środowisko naturalne. Jak podaje GUS – wskaźnik udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto wyniósł w 2021 r. 15,62%. Poziom ten powinien być jednak większy i wynosić 23% przy przyjętym celu dla Polski na rok 2030. 

Źródło: Euros Energy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA