REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Narkotyki uznawane za leki – biznes z potencjałem w UE

Narkotyki na receptę w UE?
Narkotyki na receptę w UE?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Branża psychodeliczna to obecnie jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów na rynku medycznym i terapeutycznym. Większe zainteresowanie wykazuje także Unia Europejska, która wezwała do  konsultacji w sprawie potencjalnego zastosowania substancji psychodelicznych w terapiach m.in. depresji lekoopornej czy PTSD.

Psychodeliki - narkotyki uznawane za leki

REKLAMA

W ciągu ostatnich kilku lat, branża terapeutycznych substancji psychodelicznych zyskała na popularności i znacząco się rozwinęła. Coraz więcej ludzi interesuje się możliwościami zastosowania ich w leczeniu. Rosnące zainteresowanie terapeutycznymi właściwościami substancji psychodelicznych skłania wiele firm i instytucji do inwestowania w badania i rozwój, co z kolei zwiększa ich wartość.

REKLAMA

Według Paytona Nyquvesta, prezesa i dyrektora generalnego Numinus Wellness, rynek usług w zakresie zdrowia psychicznego ma wzrosnąć do 538 miliardów dolarów do 2030 roku. Znaczna część tego finansowania – ponad 90% – ma pochodzić z rządowych usług zdrowotnych i prywatnych planów ubezpieczeniowych. Numinus jest notowany na giełdzie w Toronto, a jego kapitalizacja rynkowa wynosi obecnie około 15 milionów USD. Chociaż nie jest to najwyżej notowana firma w tej branży, prym wiedzie Compass Pathways — firma, której badania doprowadziły do określenia psylocybiny jako „przełomowej terapii” — została wyceniona na 1,3 miliarda dolarów zaledwie miesiąc po wejściu na giełdę Nasdaq w 2020 roku.

Branża psychodeliczna jest obecnie jednym z najbardziej obiecujących sektorów na rynku medycznym i terapeutycznym. Rosnąca wycena i rozwój tej branży wynikają z pozytywnych doniesień z badań naukowych oraz zwiększonego zainteresowania społeczeństwa w tym obszarze. 

Unia Europejska chce testować narkotyki w medycynie

Kilka tygodni temu Unia Europejska ogłosiła potrzebę konsultacji w sprawie zastosowania psychodelików w terapii. Członkowie Parlamentu Europejskiego wyrazili zaniepokojenie brakiem postępu rozwoju tej branży w Europie - w porównaniu z USA, Kanadą i Australią. Poprosili Europejską Agencję Leków (EMA) o "aktywniejszą rolę" i współpracę z Europejską Agencją ds. Leków, EMCDDA.

Decyzja Unii Europejskiej o rozpoczęciu konsultacji, daje nadzieję pacjentom zmagającym się z ciężkimi chorobami psychicznymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Regulacje unijne

Największym wyzwaniem zarówno w badaniach, jak i terapii, jest to, że EMA reguluje same substancje, a nie terapie. EMA nie zatwierdza też leków, a jedynie dokonuje rekomendacji. Ostateczna decyzja leży po stronie wykonawczej UE, tj. Komisji Europejskiej. Jeśli zostaną one przyjęte, każde państwo członkowskie UE musi wprowadzić zgodne z nowymi przepisami regulujące te kwestie ustawy krajowe. EMA ogłosiła plany na spotkania robocze z udziałem interesariuszy jeszcze w tym roku, natomiast Komisja Europejska opublikuje strategię dotyczącą zdrowia psychicznego 7 czerwca.

Inwestorzy dostrzegają potencjał 

REKLAMA

Sam Altman, CEO OpenAI, prezes start-upu, którego celem jest wykorzystanie pozytywnych wyników badań jakie leki psychodeliczne wykazały w badaniach klinicznych – i umożliwienie dostępu do nich ludziom cierpiącym na zaburzenia psychiczne i związane z używaniem narkotyków. Firma Journey Colab współpracuje z kliniką All Points North, w celu opracowania modelu podawania leków pacjentom, takich jak MDMA i psylocybina. Dużych inwestorów na świecie, interesujących się tą młodą branżą jest coraz więcej.

- Mimo tego, iż w Polsce substancje psychodeliczne wciąż pozostają nielegalne, zainteresowanie inwestorów tą branżą jest duże. Potencjał biznesowy potwierdzają wyceny spółek notowanych na NASDAQ czy ogólna wycena branż- mówi Aleksandra Maciejewicz z ONDARE.

Narkotyki w medycynie biznesowym hitem?

-Warto się zastanowić, czy nie jest to kolejna branża, w której stoimy z boku i obserwujemy jak szybko rozwija się za granicą czy chcemy dołączyć do dużych, światowych graczy. W Stanach Zjednoczonych, American Medical Association już przyjęło tymczasowy kod medyczny, który umożliwiłby pracownikom służby zdrowia ubieganie się o zwrot kosztów za świadczenie usług terapii psychodelicznej od stycznia 2024 r. Z kolei w Australii - w której od lipca psylocybina i MDMA będą mogły być przepisywane na receptę - otwierają się pierwsze kliniki medyczne poświęcone właśnie substancjom psychodelicznym. Idąc dalej, Wielka Brytania przyznaje paszporty innowacji MAPS za wspomaganą MDMA terapię PTSD, COMPASS Pathways za terapię psilocybinową COMP360 w leczeniu depresji odpornej na leczenie, a także firmie Small Pharma za SPL026, będący preparatem DMT do leczenia pacjentów cierpiących na duże zaburzenie depresyjne. Rząd brytyjski hojnie finansuje również badania w tym zakresie, przykładowo przeznaczając 1,5 miliona funtów na badania fazy III na rzecz Awakn i ich terapię wspomaganą ketaminą w leczenie zaburzeń związanych z używaniem alkoholu. Czy Polska może się pojawić na tej mapie? – dodaje Maciejewicz.

Źródło: ONDARE

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA