REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Narkotyki uznawane za leki – biznes z potencjałem w UE

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Narkotyki na receptę w UE?
Narkotyki na receptę w UE?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Branża psychodeliczna to obecnie jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów na rynku medycznym i terapeutycznym. Większe zainteresowanie wykazuje także Unia Europejska, która wezwała do  konsultacji w sprawie potencjalnego zastosowania substancji psychodelicznych w terapiach m.in. depresji lekoopornej czy PTSD.

Psychodeliki - narkotyki uznawane za leki

REKLAMA

W ciągu ostatnich kilku lat, branża terapeutycznych substancji psychodelicznych zyskała na popularności i znacząco się rozwinęła. Coraz więcej ludzi interesuje się możliwościami zastosowania ich w leczeniu. Rosnące zainteresowanie terapeutycznymi właściwościami substancji psychodelicznych skłania wiele firm i instytucji do inwestowania w badania i rozwój, co z kolei zwiększa ich wartość.

REKLAMA

Według Paytona Nyquvesta, prezesa i dyrektora generalnego Numinus Wellness, rynek usług w zakresie zdrowia psychicznego ma wzrosnąć do 538 miliardów dolarów do 2030 roku. Znaczna część tego finansowania – ponad 90% – ma pochodzić z rządowych usług zdrowotnych i prywatnych planów ubezpieczeniowych. Numinus jest notowany na giełdzie w Toronto, a jego kapitalizacja rynkowa wynosi obecnie około 15 milionów USD. Chociaż nie jest to najwyżej notowana firma w tej branży, prym wiedzie Compass Pathways — firma, której badania doprowadziły do określenia psylocybiny jako „przełomowej terapii” — została wyceniona na 1,3 miliarda dolarów zaledwie miesiąc po wejściu na giełdę Nasdaq w 2020 roku.

Branża psychodeliczna jest obecnie jednym z najbardziej obiecujących sektorów na rynku medycznym i terapeutycznym. Rosnąca wycena i rozwój tej branży wynikają z pozytywnych doniesień z badań naukowych oraz zwiększonego zainteresowania społeczeństwa w tym obszarze. 

Unia Europejska chce testować narkotyki w medycynie

Kilka tygodni temu Unia Europejska ogłosiła potrzebę konsultacji w sprawie zastosowania psychodelików w terapii. Członkowie Parlamentu Europejskiego wyrazili zaniepokojenie brakiem postępu rozwoju tej branży w Europie - w porównaniu z USA, Kanadą i Australią. Poprosili Europejską Agencję Leków (EMA) o "aktywniejszą rolę" i współpracę z Europejską Agencją ds. Leków, EMCDDA.

Decyzja Unii Europejskiej o rozpoczęciu konsultacji, daje nadzieję pacjentom zmagającym się z ciężkimi chorobami psychicznymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Regulacje unijne

Największym wyzwaniem zarówno w badaniach, jak i terapii, jest to, że EMA reguluje same substancje, a nie terapie. EMA nie zatwierdza też leków, a jedynie dokonuje rekomendacji. Ostateczna decyzja leży po stronie wykonawczej UE, tj. Komisji Europejskiej. Jeśli zostaną one przyjęte, każde państwo członkowskie UE musi wprowadzić zgodne z nowymi przepisami regulujące te kwestie ustawy krajowe. EMA ogłosiła plany na spotkania robocze z udziałem interesariuszy jeszcze w tym roku, natomiast Komisja Europejska opublikuje strategię dotyczącą zdrowia psychicznego 7 czerwca.

Inwestorzy dostrzegają potencjał 

REKLAMA

Sam Altman, CEO OpenAI, prezes start-upu, którego celem jest wykorzystanie pozytywnych wyników badań jakie leki psychodeliczne wykazały w badaniach klinicznych – i umożliwienie dostępu do nich ludziom cierpiącym na zaburzenia psychiczne i związane z używaniem narkotyków. Firma Journey Colab współpracuje z kliniką All Points North, w celu opracowania modelu podawania leków pacjentom, takich jak MDMA i psylocybina. Dużych inwestorów na świecie, interesujących się tą młodą branżą jest coraz więcej.

- Mimo tego, iż w Polsce substancje psychodeliczne wciąż pozostają nielegalne, zainteresowanie inwestorów tą branżą jest duże. Potencjał biznesowy potwierdzają wyceny spółek notowanych na NASDAQ czy ogólna wycena branż- mówi Aleksandra Maciejewicz z ONDARE.

Narkotyki w medycynie biznesowym hitem?

-Warto się zastanowić, czy nie jest to kolejna branża, w której stoimy z boku i obserwujemy jak szybko rozwija się za granicą czy chcemy dołączyć do dużych, światowych graczy. W Stanach Zjednoczonych, American Medical Association już przyjęło tymczasowy kod medyczny, który umożliwiłby pracownikom służby zdrowia ubieganie się o zwrot kosztów za świadczenie usług terapii psychodelicznej od stycznia 2024 r. Z kolei w Australii - w której od lipca psylocybina i MDMA będą mogły być przepisywane na receptę - otwierają się pierwsze kliniki medyczne poświęcone właśnie substancjom psychodelicznym. Idąc dalej, Wielka Brytania przyznaje paszporty innowacji MAPS za wspomaganą MDMA terapię PTSD, COMPASS Pathways za terapię psilocybinową COMP360 w leczeniu depresji odpornej na leczenie, a także firmie Small Pharma za SPL026, będący preparatem DMT do leczenia pacjentów cierpiących na duże zaburzenie depresyjne. Rząd brytyjski hojnie finansuje również badania w tym zakresie, przykładowo przeznaczając 1,5 miliona funtów na badania fazy III na rzecz Awakn i ich terapię wspomaganą ketaminą w leczenie zaburzeń związanych z używaniem alkoholu. Czy Polska może się pojawić na tej mapie? – dodaje Maciejewicz.

Źródło: ONDARE

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

REKLAMA

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

REKLAMA

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA