REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Narkotyki uznawane za leki – biznes z potencjałem w UE

Narkotyki na receptę w UE?
Narkotyki na receptę w UE?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Branża psychodeliczna to obecnie jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów na rynku medycznym i terapeutycznym. Większe zainteresowanie wykazuje także Unia Europejska, która wezwała do  konsultacji w sprawie potencjalnego zastosowania substancji psychodelicznych w terapiach m.in. depresji lekoopornej czy PTSD.

Psychodeliki - narkotyki uznawane za leki

REKLAMA

W ciągu ostatnich kilku lat, branża terapeutycznych substancji psychodelicznych zyskała na popularności i znacząco się rozwinęła. Coraz więcej ludzi interesuje się możliwościami zastosowania ich w leczeniu. Rosnące zainteresowanie terapeutycznymi właściwościami substancji psychodelicznych skłania wiele firm i instytucji do inwestowania w badania i rozwój, co z kolei zwiększa ich wartość.

REKLAMA

Według Paytona Nyquvesta, prezesa i dyrektora generalnego Numinus Wellness, rynek usług w zakresie zdrowia psychicznego ma wzrosnąć do 538 miliardów dolarów do 2030 roku. Znaczna część tego finansowania – ponad 90% – ma pochodzić z rządowych usług zdrowotnych i prywatnych planów ubezpieczeniowych. Numinus jest notowany na giełdzie w Toronto, a jego kapitalizacja rynkowa wynosi obecnie około 15 milionów USD. Chociaż nie jest to najwyżej notowana firma w tej branży, prym wiedzie Compass Pathways — firma, której badania doprowadziły do określenia psylocybiny jako „przełomowej terapii” — została wyceniona na 1,3 miliarda dolarów zaledwie miesiąc po wejściu na giełdę Nasdaq w 2020 roku.

Branża psychodeliczna jest obecnie jednym z najbardziej obiecujących sektorów na rynku medycznym i terapeutycznym. Rosnąca wycena i rozwój tej branży wynikają z pozytywnych doniesień z badań naukowych oraz zwiększonego zainteresowania społeczeństwa w tym obszarze. 

Unia Europejska chce testować narkotyki w medycynie

Kilka tygodni temu Unia Europejska ogłosiła potrzebę konsultacji w sprawie zastosowania psychodelików w terapii. Członkowie Parlamentu Europejskiego wyrazili zaniepokojenie brakiem postępu rozwoju tej branży w Europie - w porównaniu z USA, Kanadą i Australią. Poprosili Europejską Agencję Leków (EMA) o "aktywniejszą rolę" i współpracę z Europejską Agencją ds. Leków, EMCDDA.

Decyzja Unii Europejskiej o rozpoczęciu konsultacji, daje nadzieję pacjentom zmagającym się z ciężkimi chorobami psychicznymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Regulacje unijne

Największym wyzwaniem zarówno w badaniach, jak i terapii, jest to, że EMA reguluje same substancje, a nie terapie. EMA nie zatwierdza też leków, a jedynie dokonuje rekomendacji. Ostateczna decyzja leży po stronie wykonawczej UE, tj. Komisji Europejskiej. Jeśli zostaną one przyjęte, każde państwo członkowskie UE musi wprowadzić zgodne z nowymi przepisami regulujące te kwestie ustawy krajowe. EMA ogłosiła plany na spotkania robocze z udziałem interesariuszy jeszcze w tym roku, natomiast Komisja Europejska opublikuje strategię dotyczącą zdrowia psychicznego 7 czerwca.

Inwestorzy dostrzegają potencjał 

REKLAMA

Sam Altman, CEO OpenAI, prezes start-upu, którego celem jest wykorzystanie pozytywnych wyników badań jakie leki psychodeliczne wykazały w badaniach klinicznych – i umożliwienie dostępu do nich ludziom cierpiącym na zaburzenia psychiczne i związane z używaniem narkotyków. Firma Journey Colab współpracuje z kliniką All Points North, w celu opracowania modelu podawania leków pacjentom, takich jak MDMA i psylocybina. Dużych inwestorów na świecie, interesujących się tą młodą branżą jest coraz więcej.

- Mimo tego, iż w Polsce substancje psychodeliczne wciąż pozostają nielegalne, zainteresowanie inwestorów tą branżą jest duże. Potencjał biznesowy potwierdzają wyceny spółek notowanych na NASDAQ czy ogólna wycena branż- mówi Aleksandra Maciejewicz z ONDARE.

Narkotyki w medycynie biznesowym hitem?

-Warto się zastanowić, czy nie jest to kolejna branża, w której stoimy z boku i obserwujemy jak szybko rozwija się za granicą czy chcemy dołączyć do dużych, światowych graczy. W Stanach Zjednoczonych, American Medical Association już przyjęło tymczasowy kod medyczny, który umożliwiłby pracownikom służby zdrowia ubieganie się o zwrot kosztów za świadczenie usług terapii psychodelicznej od stycznia 2024 r. Z kolei w Australii - w której od lipca psylocybina i MDMA będą mogły być przepisywane na receptę - otwierają się pierwsze kliniki medyczne poświęcone właśnie substancjom psychodelicznym. Idąc dalej, Wielka Brytania przyznaje paszporty innowacji MAPS za wspomaganą MDMA terapię PTSD, COMPASS Pathways za terapię psilocybinową COMP360 w leczeniu depresji odpornej na leczenie, a także firmie Small Pharma za SPL026, będący preparatem DMT do leczenia pacjentów cierpiących na duże zaburzenie depresyjne. Rząd brytyjski hojnie finansuje również badania w tym zakresie, przykładowo przeznaczając 1,5 miliona funtów na badania fazy III na rzecz Awakn i ich terapię wspomaganą ketaminą w leczenie zaburzeń związanych z używaniem alkoholu. Czy Polska może się pojawić na tej mapie? – dodaje Maciejewicz.

Źródło: ONDARE

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

REKLAMA

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

REKLAMA

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA