REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dane GUS o sprzedaży detalicznej – komentarz rynkowy

dane GUS
dane GUS
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny opublikował wczoraj dane na temat sprzedaży detalicznej w lutym 2023. Porównując rok do roku spadła ona aż o 5 proc. (rok temu w lutym zanotowano wzrost o 8,1 proc.), a w porównaniu ze styczniem spadek wyniósł 3,6 proc.

Dodatnia dynamika sprzedaży w branży motoryzacyjnej

Zanotowana w lutym dodatnia dynamika sprzedaży w cenach stałych w branży motoryzacyjnej może sugerować, że sytuacja na rynku zaczyna się polepszać. 

REKLAMA

Jeśli spojrzeć na sprzedaż w cenach bieżących, to dynamika rok do roku jest dodatnia już od września 2022 r., a w lutym wzrost ten osiągnął poziom aż 16,6 procenta. Wydaje się to być spowodowane przede wszystkim rosnącymi cenami aut na polskim rynku.

Dane z e-handlu 

REKLAMA

W handlu przez internet w porównaniu ze styczniem nastąpił lekki wzrost wartości sprzedaży w cenach bieżących – o 1,7 proc. W styczniu (w porównaniu z grudniem) wartość sprzedaży spadła o 32,7 proc. W lutym zwiększył się też udział sprzedaży przez internet w sprzedaży ogółem z 8,3 proc. w styczniu do 8,7 proc. w lutym.

Spadki w sprzedaży detalicznej nie powinny zaskakiwać w obecnej sytuacji ekonomicznej. Znaczna część konsumentów ogranicza się do zakupów jedynie rzeczywiście niezbędnych produktów i usług.

W poprzednich latach w styczniu również notowano spadki w porównaniu z grudniem, który dla e-commerce jest okresem najgorętszym. Ale wynosiły one najwyżej kilkanaście procent, a więc o połowę mniej niż w tym roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W porównaniu ze styczniem wzrost wartości sprzedaży przez internet o 1,7 procent może być spowodowany rekordową inflacją, która wpływa na wzrost cen również w sektorze e-commerce.

Taka sytuacja na rynku może stanowić dla e-commerce’u bardzo duże wyzwanie. Wcześniej konsumenci kierowali się w swoich wyborach nie tylko ceną, ale też między innymi wygodą zakupów. To pozwalało e-sklepom konkurować z handlem stacjonarnym, oraz między sobą, chociażby szybkością lub lepszym dopasowaniem opcji dostawy, łatwymi i darmowymi zwrotami.

Liczy się przede wszystkim cena 

REKLAMA

W czasie, gdy w zasadzie jedynym argumentem staje się cena, podmioty działające w handlu elektronicznym muszą uważniej przyjrzeć się swoim dotychczasowym strategiom rozwoju. Motywacją do zakupów są promocje i programy lojalnościowe, ale muszą być one przemyślane i rzeczywiście przydatne klientom.

Analiza dotychczasowych działań i wyników oraz optymalizacja i dopasowanie strategii do aktualnej sytuacji powinny być podstawą myślenia o rozwoju marki, szczególnie w tak podatnej na wpływy branży jak e-commerce.

Autorzy: Artur Kopania, Bidcar.pl, Ewa Wysocka, Tribe47

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA