REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe technologie dla oszczędzania energii

oszczędzanie energii
oszczędzanie energii
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wysokie ceny energii i inflacja wydrążają w naszych portfelach coraz większą dziurę. Warto zaplanować, jak w realny sposób możemy zadbać o swój budżet.

Drożej na co dzień 

REKLAMA

Koszty energii, mediów, produktów i usług rosną od niemal dwóch lat z miesiąca na miesiąc, co niekorzystnie wpływa na sytuację gospodarstw domowych. Inflacja wzrosła w styczniu br. o 2,4% w porównaniu z miesiącem ubiegłym, a w stosunku do całego roku – aż o 17,2%, a to przybliża nas do kolejnego historycznego szczytu cen! Eksperci szacują, że przez inflację nie tylko zwiększają się koszty utrzymania i „kurczą” się pensje, ale dotyka to także naszych oszczędności w bankach.

REKLAMA

Musimy mierzyć się także z obserwowanym wzrostem kosztów energii – zarówno elektrycznej, jak i cieplnej – spowodowanej zachwianiami na rynku światowym w cenach i dostawach surowców. Najdotkliwiej możemy to odczuć podczas sezonu grzewczego zimą oraz latem, kiedy temperatury zmuszają nas do korzystania z różnego rodzaju urządzeń grzewczych lub chłodzących, często posiadających duże zużycie prądu. W odpowiedzi na wzrost cen, rząd wprowadził Tarczę Solidarnościową, zamrażającą w 2023 roku ceny energii dla odbiorców indywidualnych na poziomie z 2022 do określonego poziomu zużycia. Oznacza to, że do ustalonego limitu zapłacimy w tym roku za prąd tyle, ile płaciliśmy w ubiegłym. Aby mieć pewność, że nie przekroczymy limitów, warto wprowadzić zmiany w sposobie prowadzenia gospodarstwa domowego.

Jak oszczędzić na energii zimą?

Zimą nowe technologie pozwalają czerpać jak najwięcej z natury, by obniżyć koszty utrzymania. Słońce, które ogrzewa okno, staje się źródłem naturalnej energii, darmowym kaloryferem. Dlatego istotne jest, by w odpowiedni sposób zarządzać osłonami zewnętrznymi. Automatyzacja gwarantuje, że rolety będą w optymalnej pozycji o właściwej porze, bez względu na pogodę, nawet gdy nie ma nas w domu. Osłony otworzą się automatycznie w ciągu dnia, aby wykorzystać darmowe ciepło słoneczne i ogrzać dom. Następnie zamkną się o zmroku, aby zachować dopływ ciepła. Dzięki temu możemy zredukować od 10 do 30% zużycia energii cieplnej.

Jak oszczędzić na energii latem?

Z kolei latem, okna nie wyposażone w ochronę przeciwsłoneczną, ogrzewają wnętrze mieszkania, jak stale włączony kaloryfer.

REKLAMA

Za sprawą automatyki do osłon zewnętrznych, bez zbędnego wysiłku możemy obniżyć temperaturę wewnątrz pomieszczeń od 4 do 7°C podczas upałów i tym samym zmniejszyć potrzebę korzystania z energochłonnych urządzeń chłodzących. Dzięki autonomii rolety z solarnym silnikiem, nie musimy obawiać się, że przy jej instalacji uszkodzimy wnętrze – nie potrzebujemy podłączenia przewodów dostarczających prąd. Nie straszna jej także żadna pogoda, bowiem pojemna bateria (2200 mAh) zapewnia 45 dni funkcjonowania nawet przy niewielkiej ilości słońca. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według badań naukowców budowlanych z Uniwersytetu Oregon z 2021 roku, stosując latem tzw. pasywną strategię chłodzenia, której elementem jest m.in. odpowiednie użytkowanie osłon, możemy zmniejszyć obciążenie klimatyzacji nawet o 80%. Łącząc te działania z silnikami do rolet napędzanymi energią słońca,  możemy znacznie obniżyć koszty energii elektrycznej i zmniejszyć wpływ naszego gospodarstwa domowego na środowisko.

Źródło: Somfy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA