REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak szybko znaleźć informatyka, kiedy firma potrzebuje?

jak znaleźć informatyka
jak znaleźć informatyka
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak szybko znaleźć i zatrudnić doświadczonego informatyka w firmie? Lista prostych porad

Dlaczego tak trudno jest znaleźć dobrego pracownika IT (informatyka)

Doświadczony informatyk w firmie jest dziś na wagę złota. Rynek IT jest obecnie rynkiem pracownika i w najbliższym czasie nic się w tej kwestii nie zmieni. Co z tego wynika?

REKLAMA

Po pierwsze, zatrudnienie i utrzymanie doświadczonego specjalisty IT jest kosztowne, co szczególnie w przypadku mniejszych firm może stanowić barierę nie do przejścia. 

REKLAMA

Po drugie, znalezienie osoby, która będzie spełniać twoje oczekiwania, a do tego podejmie się pracy w twojej firmie, może okazać się bardzo czasochłonne. Pytanie, czy możesz sobie pozwolić na to, aby prowadzić kilkumiesięczną rekrutację na tak ważne stanowisko. 

Po trzecie, specjaliści IT to grupa zawodowa, której najbardziej zależy na elastycznym i nienormowanym czasie pracy. W rezultacie stosunkowo ciężko jest znaleźć pracownika, który będzie zainteresowany pracą na pełen etat w jednej firmie, w dodatku bez możliwości pracy zdalnej. 

Jak zatem podejść do szukania informatyka, aby go faktycznie znaleźć? 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak szukać informatyka do firmy? 

Jako przedsiębiorca, szukający specjalisty IT, masz w zasadzie 2 wyjścia. Po pierwsze, możesz zdecydować się na samodzielną rekrutację informatyka. Po drugie, możesz skorzystać z usługi outsourcingu IT. Obie formy pozyskania specjalisty IT mają swoje wady i zalety. Przyjrzyjmy się im bliżej. 

Na czym polega samodzielna rekrutacja informatyka?

Z jednej strony nic nie stoi na przeszkodzie, abyś podjął się samodzielnej rekrutacji informatyka. Jeśli dodatkowo w twojej firmie jest dział HR, to wydaje się naturalne, że zajmie się on znalezieniem najlepszego specjalisty IT. 

REKLAMA

Musisz jednak wziąć pod uwagę, że branża IT jest bardzo specyficzna. Przede wszystkim pod pojęciem informatyk kryje się tak wiele różnorodnych specjalizacji, że bez precyzyjnego określenia, czym będzie zajmować się twój nowy pracownik, nikt nie będzie wiedział, kogo właściwie szukasz. A z dokładnym zdefiniowaniem kompetencji możesz mieć problem, jeśli pracownicy HR nie znają się na branży IT. W rezultacie na twoje ogłoszenie odpowie mnóstwo osób, które nie mają umiejętności, na jakich ci zależy. To tylko wydłuży i skomplikuje proces rekrutacji, nie dając gwarancji znalezienia właściwego pracownika IT. 

Ponadto, jeśli nawet sprecyzujesz, jakie kompetencje i doświadczenie powinien mieć poszukiwany przez ciebie informatyk, pozostaje kwestia merytorycznej weryfikacji tych informacji. Jeśli nie masz w firmie osoby, która będzie potrafiła to zrobić, zatrudniasz danego informatyka niejako w ciemno.   

Warto dodać, że sam proces rekrutacji pracownika IT jest czasochłonny. Na rynku od lat brakuje specjalistów, co sprawia, że ci najlepsi mogą przebierać w ofertach i stawiać wysokie wymagania pracodawcom. Jeśli nie uda ci się ich spełnić, będziesz miał trudności ze znalezieniem odpowiedniej osoby. A projekt, którym miałby się zająć twój nowy pracownik, będzie w tym czasie czekać. 

To wszystko sprawia, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na drugą z opcji, czyli zatrudnienie specjalisty IT na zasadach outsourcingu IT

Na czym polega outsourcing IT? Trzy modele 

Outsourcing IT to usługa polegająca na wynajęciu od zewnętrznej firmy niezbędnych pracowników IT, którzy będą wykonywać projekty dla twojej firmy. Z outsourcing IT możesz skorzystać w ramach 3 różnych modeli:

- pełny outsourcing IT – polega na stworzeniu całego działu IT w zewnętrznej firmie

- częściowy outsourcing IT – polega na realizacji określonych projektów przez specjalistów IT z zewnętrznej firmy,

- dedykowany outsourcing IT – polega na wdrażaniu różnorodnych rozwiązań w twojej firmie przez specjalistów IT z zewnętrznej firmy. 

W każdym z tych modeli masz do swojej dyspozycji najlepszych profesjonalistów IT, choć żaden z nich nie jest bezpośrednio zatrudniony w twojej firmie. Dzięki temu nie tracisz czasu na rekrutację odpowiednich pracowników. Oszczędzasz również na kosztach związanych z zatrudnieniem informatyka na etacie. 

Własna rekrutacja czy outsourcing IT – jak znaleźć najlepszych specjalistów IT?

Zatrudnienie informatyka na etacie ma pewne ograniczenia. Przede wszystkim informatyk na etacie nie zawsze będzie dostępny. W końcu jest to pracownik, który wykonuje swoje obowiązki w określonych godzinach, a do tego, jak każda inna zatrudniona osoba, ma prawo do urlopu czy chorobowego. Dodajmy do tego, że obecnie specjaliści IT rzadko decydują się na pracę stacjonarną. Większość z nich ceni sobie możliwość pracy zdalnej o dogodnej dla siebie porze. 

Poza tym rotacja na stanowiskach informatycznych jest obecnie dosyć spora. Rosnące zapotrzebowanie na nowych pracowników IT sprawia, że doświadczony informatyk może w każdej chwili dostać lepszą ofertę pracy. A jeśli zdecyduje się odejść, zabierze też ze sobą całe know-how, które do tej pory stosował w twojej firmie. 

W przeciwieństwie do tego outsourcing IT jest tańszy i o wiele wygodniejszy. Przede wszystkim to nie ty zajmujesz się znalezieniem pracownika IT o odpowiednich kompetencjach i weryfikacją tych umiejętności. Wystarczy, że zgłosisz firmie outsourcingowej, na jakich usługach informatycznych ci zależy, a to ona dobierze dla ciebie najlepszych specjalistów IT. 

Nie musisz się także przejmować ewentualnymi urlopami, zwolnieniami lekarskimi, czy innymi przerwami w pracy, które mogłyby negatywnie wpłynąć na realizację projektów. To po stronie firmy outsourcingowej leży zapewnienie ciągłości świadczenia usług, za które płacisz. 

Rynek IT powiększa się niemalże z dnia na dzień, co oznacza, że popyt na usługi informatyków jest olbrzymi, a znalezienie odpowiedniej osoby do pracy jest coraz trudniejszym i droższym zadaniem. Nie znaczy to jednak, że jesteś skazany na porażkę. Jeśli nie masz czasu i zasobów, zawsze możesz zdecydować się na wynajęcie specjalistów IT w ramach outsourcingu. 

Autor: Oliwia Ostrowska, IT Delivery Manager, Team Connect

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA