REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak szybko znaleźć informatyka, kiedy firma potrzebuje?

Subskrybuj nas na Youtube
jak znaleźć informatyka
jak znaleźć informatyka
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak szybko znaleźć i zatrudnić doświadczonego informatyka w firmie? Lista prostych porad

Dlaczego tak trudno jest znaleźć dobrego pracownika IT (informatyka)

Doświadczony informatyk w firmie jest dziś na wagę złota. Rynek IT jest obecnie rynkiem pracownika i w najbliższym czasie nic się w tej kwestii nie zmieni. Co z tego wynika?

REKLAMA

Po pierwsze, zatrudnienie i utrzymanie doświadczonego specjalisty IT jest kosztowne, co szczególnie w przypadku mniejszych firm może stanowić barierę nie do przejścia. 

REKLAMA

Po drugie, znalezienie osoby, która będzie spełniać twoje oczekiwania, a do tego podejmie się pracy w twojej firmie, może okazać się bardzo czasochłonne. Pytanie, czy możesz sobie pozwolić na to, aby prowadzić kilkumiesięczną rekrutację na tak ważne stanowisko. 

Po trzecie, specjaliści IT to grupa zawodowa, której najbardziej zależy na elastycznym i nienormowanym czasie pracy. W rezultacie stosunkowo ciężko jest znaleźć pracownika, który będzie zainteresowany pracą na pełen etat w jednej firmie, w dodatku bez możliwości pracy zdalnej. 

Jak zatem podejść do szukania informatyka, aby go faktycznie znaleźć? 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak szukać informatyka do firmy? 

Jako przedsiębiorca, szukający specjalisty IT, masz w zasadzie 2 wyjścia. Po pierwsze, możesz zdecydować się na samodzielną rekrutację informatyka. Po drugie, możesz skorzystać z usługi outsourcingu IT. Obie formy pozyskania specjalisty IT mają swoje wady i zalety. Przyjrzyjmy się im bliżej. 

Na czym polega samodzielna rekrutacja informatyka?

Z jednej strony nic nie stoi na przeszkodzie, abyś podjął się samodzielnej rekrutacji informatyka. Jeśli dodatkowo w twojej firmie jest dział HR, to wydaje się naturalne, że zajmie się on znalezieniem najlepszego specjalisty IT. 

REKLAMA

Musisz jednak wziąć pod uwagę, że branża IT jest bardzo specyficzna. Przede wszystkim pod pojęciem informatyk kryje się tak wiele różnorodnych specjalizacji, że bez precyzyjnego określenia, czym będzie zajmować się twój nowy pracownik, nikt nie będzie wiedział, kogo właściwie szukasz. A z dokładnym zdefiniowaniem kompetencji możesz mieć problem, jeśli pracownicy HR nie znają się na branży IT. W rezultacie na twoje ogłoszenie odpowie mnóstwo osób, które nie mają umiejętności, na jakich ci zależy. To tylko wydłuży i skomplikuje proces rekrutacji, nie dając gwarancji znalezienia właściwego pracownika IT. 

Ponadto, jeśli nawet sprecyzujesz, jakie kompetencje i doświadczenie powinien mieć poszukiwany przez ciebie informatyk, pozostaje kwestia merytorycznej weryfikacji tych informacji. Jeśli nie masz w firmie osoby, która będzie potrafiła to zrobić, zatrudniasz danego informatyka niejako w ciemno.   

Warto dodać, że sam proces rekrutacji pracownika IT jest czasochłonny. Na rynku od lat brakuje specjalistów, co sprawia, że ci najlepsi mogą przebierać w ofertach i stawiać wysokie wymagania pracodawcom. Jeśli nie uda ci się ich spełnić, będziesz miał trudności ze znalezieniem odpowiedniej osoby. A projekt, którym miałby się zająć twój nowy pracownik, będzie w tym czasie czekać. 

To wszystko sprawia, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na drugą z opcji, czyli zatrudnienie specjalisty IT na zasadach outsourcingu IT

Na czym polega outsourcing IT? Trzy modele 

Outsourcing IT to usługa polegająca na wynajęciu od zewnętrznej firmy niezbędnych pracowników IT, którzy będą wykonywać projekty dla twojej firmy. Z outsourcing IT możesz skorzystać w ramach 3 różnych modeli:

- pełny outsourcing IT – polega na stworzeniu całego działu IT w zewnętrznej firmie

- częściowy outsourcing IT – polega na realizacji określonych projektów przez specjalistów IT z zewnętrznej firmy,

- dedykowany outsourcing IT – polega na wdrażaniu różnorodnych rozwiązań w twojej firmie przez specjalistów IT z zewnętrznej firmy. 

W każdym z tych modeli masz do swojej dyspozycji najlepszych profesjonalistów IT, choć żaden z nich nie jest bezpośrednio zatrudniony w twojej firmie. Dzięki temu nie tracisz czasu na rekrutację odpowiednich pracowników. Oszczędzasz również na kosztach związanych z zatrudnieniem informatyka na etacie. 

Własna rekrutacja czy outsourcing IT – jak znaleźć najlepszych specjalistów IT?

Zatrudnienie informatyka na etacie ma pewne ograniczenia. Przede wszystkim informatyk na etacie nie zawsze będzie dostępny. W końcu jest to pracownik, który wykonuje swoje obowiązki w określonych godzinach, a do tego, jak każda inna zatrudniona osoba, ma prawo do urlopu czy chorobowego. Dodajmy do tego, że obecnie specjaliści IT rzadko decydują się na pracę stacjonarną. Większość z nich ceni sobie możliwość pracy zdalnej o dogodnej dla siebie porze. 

Poza tym rotacja na stanowiskach informatycznych jest obecnie dosyć spora. Rosnące zapotrzebowanie na nowych pracowników IT sprawia, że doświadczony informatyk może w każdej chwili dostać lepszą ofertę pracy. A jeśli zdecyduje się odejść, zabierze też ze sobą całe know-how, które do tej pory stosował w twojej firmie. 

W przeciwieństwie do tego outsourcing IT jest tańszy i o wiele wygodniejszy. Przede wszystkim to nie ty zajmujesz się znalezieniem pracownika IT o odpowiednich kompetencjach i weryfikacją tych umiejętności. Wystarczy, że zgłosisz firmie outsourcingowej, na jakich usługach informatycznych ci zależy, a to ona dobierze dla ciebie najlepszych specjalistów IT. 

Nie musisz się także przejmować ewentualnymi urlopami, zwolnieniami lekarskimi, czy innymi przerwami w pracy, które mogłyby negatywnie wpłynąć na realizację projektów. To po stronie firmy outsourcingowej leży zapewnienie ciągłości świadczenia usług, za które płacisz. 

Rynek IT powiększa się niemalże z dnia na dzień, co oznacza, że popyt na usługi informatyków jest olbrzymi, a znalezienie odpowiedniej osoby do pracy jest coraz trudniejszym i droższym zadaniem. Nie znaczy to jednak, że jesteś skazany na porażkę. Jeśli nie masz czasu i zasobów, zawsze możesz zdecydować się na wynajęcie specjalistów IT w ramach outsourcingu. 

Autor: Oliwia Ostrowska, IT Delivery Manager, Team Connect

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA