REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy RPP podwyższy stopy procentowe? Komentarz eksperta

stopy procentowe prognoza
stopy procentowe prognoza
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Wielu ekonomistów przewiduje, że drugie w tym roku posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zakończy się jak cztery poprzednie – pozostawiając stopy procentowe na obecnym poziomie 6,75 proc. Czy RPP może nas czymś zaskoczyć?

RPP prawdopodobnie utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie

Rada Polityki Pieniężnej oczywiście zawsze może zaskoczyć uczestników rynku, ale w najbliższym czasie jest to raczej mało prawdopodobne. Zakładać należy, że stopy procentowe, podobnie jak na czterech poprzednich posiedzeniach, pozostaną bez zmian, a więc na poziomie 6,75%. Choć inflacja nadal pozostaje na wysokim poziomie, ostatnie miesiące przynoszą jej zauważalne cofnięcie, podobnie jak w wielu innych, światowych gospodarkach. Większy oddech od listopada pojawił się także na złotym, który skorygował już sporo z zeszłorocznej fali osłabienia.

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych możliwa w przypadku znacznego spadku inflacji 

REKLAMA

Wiele osób zapewne czeka na informację o ewentualnych obniżkach stóp procentowych. Taka sytuacja jest na chwilę obecną bardzo hipotetycznym scenariuszem. Jednak, jeśli mielibyśmy go teoretycznie rozważyć, dynamika spadku inflacji oraz umocnienia złotego musiałaby bardzo zauważalnie przyspieszyć. Do tego jednocześnie pojawić musiałyby się jakieś bardzo niepokojące sygnały z gospodarki i w efekcie z małym opóźnieniem z rynku pracy.

Otwartą pozostaje natomiast kwestia jesiennych wyborów parlamentarnych, gdzie drobna chociaż ulga w portfelach kredytobiorców na kilka tygodni przed wyborami, może wiele zmienić. Jednak przyjdzie nam jeszcze poczekać na takie decyzje. 

Podwyżki stóp procentowych mało prawdopodobne 

Jak natomiast wygląda sytuacja odwrotna, czy możemy obawiać się wzrostów stóp procentowych? O ile nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, przede wszystkim po stronie jakichś nagłych turbulencji na złotym, podwyżki stóp raczej nam już nie grożą. 

USA mniej skłonne do podwyżek stóp procentowych 

REKLAMA

Wiele wskazuje na to, że również cykl podwyżek stóp procentowych w USA coraz większymi krokami zbliża się do końca. Najprawdopodobniej jeszcze jedna, tym razem już ostatnia podwyżka stóp o 25 pb czeka nas tam w marcu. W przypadku Europejskiego Banku Centralnego także zbyt wiele miejsca do wzrostu stóp już nie zostało. Obecnie stopa depozytowa wynosi tam 2,50%, a na posiedzeniu marcowym może wzrosnąć ponownie o 50 pb, co jednak nie jest jeszcze przesądzone. Dalsze decyzje zależne mają być od danych. Patrząc z kolei na rynkowe wyceny kolejnych ruchów EBC, do okolic połowy roku stopa depozytowa dojść może w okolice 3,25% i tam cykl wzrostu stóp może się zakończyć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobiegające do końca cykle wzrostu stóp w najważniejszych bankach centralnych to m.in. sygnał, że – przynajmniej pod względem ceny pieniądza – złotemu konkurencja powiększać się już znacząco nie powinna. Kwestie chociażby cyklicznego powrotu awersji do ryzyka na rynkach (a więc umocnienie dolara) to już natomiast odrębny temat.

Autor: Tomasz Gessner, analityk finansowy, Tavex

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy zbyt beztrosko podchodzą do cyberkryminalistów?

Firmy lekkomyślnie podchodzą do kwestii cyberbezpieczeństwa? Z raportu „State of Enterprise Cyber Risk in the Age of AI 2024” wynika. że co dziesiąta firma nigdy nie przeprowadziła audytu swoich systemów, a połowa sprawdza zabezpieczenia raz w tygodniu lub rzadziej. A aż 65 proc. firm działa na podstawie przestarzałych, co najmniej dwuletnich, planów. 

ZPP chce zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe i e-papierosy

Przedsiębiorcy są zaskoczeni nieoczekiwaną zmianą przepisów podatkowych dotyczących akcyzy na wyroby tytoniowe. Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców alarmują, że zmiany wprowadzane są w niewłaściwy sposób. Mają swoje propozycje. 

Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów

16 października w godzinach 10:00-12:00 zapraszamy na debatę „Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów”.

MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

REKLAMA

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

REKLAMA

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA