Chorwacja w strefie euro. Pożegnanie z chorwacką kuną
REKLAMA
REKLAMA
- Chorwacja popularna wśród turystów
- Podwójne ceny w Chorwacji dla zapobiegania manipulacji
- Czy zmiana waluty na euro wpłynie na inflację lub ceny w Chorwacji?
- Jak wymienić wycofane waluty, które zostały z wakacji?
Chorwacja popularna wśród turystów
Chorwacja to kraj nad Adriatykiem często wybierany przez nas na wakacyjną destynację. Polscy turyści są na czwartym miejscu wśród najczęściej go odwiedzających. Do września ubr. urlop spędziło tam ponad 1 mln Polaków – wynika z informacji podanych przez Chorwacką Wspólnotę Turystyczną. Co oznacza zmiana waluty dla polskich turystów?
REKLAMA
Obecnie jedynym środkiem płatniczym na terenie Chorwacji jest waluta europejska. Euro aktualnie obowiązuje zatem już w aż 20 państwach członkowskich UE, posługuje się nim prawie 347 mln ludzi – wynika z danych Rady Unii Europejskiej.
Podwójne ceny w Chorwacji dla zapobiegania manipulacji
REKLAMA
Przyjeżdżający turyści aż do końca 2023 roku będą mieć możliwość zobaczenia na sklepowych półkach cen zarówno w kunach, jak i euro. Natomiast przy kasach przedsiębiorcy zobowiązani są do prezentowania kursu walutowego w jasny i widoczny sposób (1 EUR = 7,53450 HR). Jest to bardzo ważny środek ochrony konsumentów i pozwoli na kontrolowanie, czy aby przypadkiem firma nie chce sztucznie zawyżyć cen – tym bardziej w sezonie wakacyjnym.
Wprowadzenie euro w Chorwacji głównie rodzi obawy o wzrost cen i usług. Dodatkowo jest to podbite niestabilną sytuacją inflacyjną, z którą ten kraj również się zmaga. Jednak należy pamiętać, że podnoszenie cen w kontekście wymiany waluty na euro jest zakazane. Jeśli jakiś przedsiębiorca złamie zakaz, konsumenci mogą zgłosić nieuzasadnioną podwyżkę właściwym organom, a te – nałożyć grzywnę. Podejrzewać więc można, że takich prób będzie mało w obawie przed wysokimi karami. Warto jednak zachować czujność i w razie wątpliwości sprawdzić, czy aby na pewno wszystko się zgadza – wskazuje Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex.
Czy zmiana waluty na euro wpłynie na inflację lub ceny w Chorwacji?
Zmiana waluty na euro nie wiąże się jednak jedynie z obawami o wzrost inflacji i cen. Wymiana ta jest dużym udogodnieniem dla turystów, zwłaszcza z krajów posługujących się europejską walutą. Co ciekawe, chorwacka moneta 1 euro ma wybitą kunę jako symbol tego kraju.
Jak wymienić wycofane waluty, które zostały z wakacji?
Co zrobić z pozostałymi w portfelach kunami? Można wymieniać je bezpłatnie w chorwackich bankach i wybranych kantorach. Co istotne, wymianą kun nie zajmuje się Narodowy Bank Polski.
REKLAMA
Z sytuacją wymiany „starych” banknotów mieliśmy już niejednokrotnie do czynienia, nawet stosunkowo niedawno. 30 września 2022 r. status prawnego środka płatniczego straciły papierowe banknoty o nominałach 20 i 50 funtów. W tym przypadku zmiana wynikała z potrzeby zastąpienia materiału – papieru przez polimer. Wszystko to dla zapewnienia większej trwałości i lepszego poziomu zabezpieczenia przed fałszerstwami – wskazuje Aleksander Pawlak.
Jeżeli w domu zalegają nam banknoty nieważnych walut, powinniśmy je niezwłocznie sprzedać, jeżeli jest jeszcze taka możliwość. Warto sprawdzić wcześniej kurs wymiany i wybrać najkorzystniejszą dla nas opcję.
Źródło: Tavex
Zobacz także: Kuna chorwacka
REKLAMA
REKLAMA