REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Informatyka kwantowa – nowy kierunek dla innowacji

informatyka kwantowa
informatyka kwantowa

REKLAMA

REKLAMA

Zastosowanie magicznego świata cząstek elementarnych w technologiach komputerowych będą zgłębiać studenci nowego kierunku na poznańskim uniwersytecie. Informatyka kwantowa już niebawem.

Współpraca dla kwantowej rewolucji

REKLAMA

Uruchomienie kierunku będzie pierwszym obszarem współpracy w ramach podpisanego 9 stycznia porozumienia o współpracy pomiędzy m in. Kostrzyńsko – Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, VI Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu.

REKLAMA

Zapisy porozumienia koncentrują się na wspieraniu procesów edukacyjnych i badawczo – rozwojowych, które będą tworzyć kompetencje w obszarze innowacyjności i kadr przyszłości. Otwierają też szeroką współpracę w zakresie tworzenia innowacyjnych kierunków kształcenia, w ramach których studenci łączą nauczanie z praktyką zawodową w technologicznych przedsiębiorstwach. Zarówno oni, jak i uczniowie szkół średnich będą mogli zdobywać wiedzę i praktykę działania na stażach czy warsztatów zawodoznawczych, których efektem będzie tworzenie nowych, wysoko wyspecjalizowanych miejsc pracy. 

Czym są komputery kwantowe

Jak zauważył Wojciech Stramski, CEO Beyond.pl, komputery kwantowe to jedno z rozwiązań, które pozwolą przetwarzać duże wolumeny danych szybciej niż jest to możliwe teraz. 

REKLAMA

- Jesteśmy świadkami coraz szerszego wykorzystania sztucznej inteligencji (AI), machine learning, blockchain, sieci 5G czy Internetu Rzeczy (IoT) zarówno w biznesie, jak i życiu prywatnym. Wszystkie te technologie mają wspólny mianownik - dane. Ich wolumen przyrasta w tempie wykładniczym, podwajając się co trzy lata, a to wymaga wzrostu zrównoważonych mocy obliczeniowych koniecznych do ich przechowywania i przetwarzania - wskazał Wojciech Stramski.

Technologiczne przyspieszenie w stolicy Wielkopolski opiera się na Ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji. To ona nakłada na Specjalne Strefy Ekonomiczne obowiązek inicjowania kooperacji pomiędzy uczelniami wyższymi, szkołami branżowymi lub średnimi z klasami profilowanymi, a wiodącymi w regionie inwestorami strefowymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poznań został wybrany jako jedno z sześciu z miast, w którym zostaną zlokalizowane pierwsze europejskie komputery kwantowe. Wsparcie nowych technologii na tym polu zapewnia również Unia Europejska w ramach uruchomionej w październiku 2022 roku, w ramach inicjatywy EuroHPC (Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Europejskich Obliczeń Wielkiej Skali).

Informatyka kwantowa od 2023 r.

Pierwsi studenci Informatyki Kwantowej rozpoczną naukę w październiku 2023 roku.  Jak zapowiedział  prorektor UAM ds. cyfryzacji i współpracy z gospodarką, prof. Michał Banaszak, kierunek będzie kształcić specjalistów w dziedzinie wdrażania technologii kwantowych w przemyśle związanym z technologiami informatycznymi, a także pracowników badawczych w podstawowych dziedzinach fizyki. Studenci zdobędą też wiedzę i kompetencje w zakresie samodzielnego tworzenia i optymalizacji programów na komputerach lub symulatorach kwantowych, czy zostaną zaznajomieni z istniejącymi algorytmami kwantowymi. 

Czy informatyka kwantowa zrewolucjonizuje medycynę?

Obecnie komputery kwantowe oferują nowe algorytmy i nowe sposoby przetwarzania informacji, pozwalające na szybsze rozwiązywanie problemów optymalizacyjnych spotykanych np. w medycynie, chemii, ochronie środowiska, bankowości, logistyce i zarządzaniu. 

Porozumienie nie ogranicza się do współpracy w ramach jednego kierunku, może być skalowane, na inne, ważne dla gospodarki innowacyjne specjalizacje dostępne na poznańskim UAM. Korzystać z takich możliwości będą z pewnością szkoły średnie, które są sygnatariuszami umowy partnerstwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA