REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Robotyzacja administracji – czym jest cyfrowy urzędnik?

robotyzacja
robotyzacja
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Cyfrowy urzędnik, już od 2 lat usprawnia pracę w Urzędzie Miasta Bydgoszczy. To rozwiązanie pozwoliło na znaczne oszczędności, a inwestycja zwróciła się po paru miesiącach. Rozwój podobnych technologii w urzędach to duża nadzieja dla samorządów.

Robotyzacja: co robi cyfrowy urzędnik?

Robot „zatrudniony” w urzędzie w Bydgoszczy wykonuje zadania, które opierają się na powtarzalnych, sprawdzonych procesach. Samodzielnie pobiera dokumenty z elektronicznych Biur Obsługi Klienta (eBOK) dostawców energii, wysyła je do odpowiednich jednostek podległych i analizuje zawarte w nich dane rozliczeniowe. Jeśli wykryje błędy, wysyła informację do zespołu nadzorującego w Urzędzie Miasta. Aplikacja (Baza Zarządzania Energią) pozwala na pozyskanie danych źródłowych, sczytanie danych z dokumentu i ich analizę, a także wysyłkę do właściwej jednostki.

REKLAMA

Zastosowanie robota w urzędzie przyniosło wymierne korzyści. Są to między innymi:

• zwiększenie efektywności wykonywanych zadań,

• odciążenie pracowników od wykonywania powtarzalnych zadań,

• możliwość dodawania nieograniczonej liczby kontrahentów, dla których mogą być pobierane dokumenty,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• skonfigurowanie dowolnej liczby punktów poboru,

• budowę bazy zwierającej dane o obiektach i kosztach mediów.

W ciągu zaledwie 2 lat, od kiedy robot został wprowadzony do urzędu, przyniósł setki tysięcy złotych oszczędności rocznie.

Robotyzacja – jaką wartość ma rynek

Deloitte wskazuje, że rynek automatyzacji (w tym RPA – Robotic Process Automation – Zrobotyzowanej Automatyzacji Procesów) do roku 2024 osiągnie wartość aż 5 bilionów dolarów .

– Dostępność robotów jest coraz większa, co wpływa również na koszty wdrożenia takich rozwiązań. Obecnie wprowadzenie narzędzia RPA do firmy zajmuje zaledwie kilka dni, a koszty jego utrzymania są niewielkie – po niedługim czasie robot „zarabia” sam na siebie.  Korzystając z robotów cyfrowych dostępnych na rynku, samorządy mogą usprawnić pracę urzędu, zwiększyć jakość obsługi mieszkańca oraz obniżyć koszty funkcjonowania.– mówi Michał Wawiórko, Prezes Zarządu First Byte Sp. z o.o. Dodaje: Wdrożenie robota w Urzędzie Miasta Bydgoszczy pokazuje, jakie realne korzyści mogą nieść one w jednostkach samorządowych. To nie tylko ogromne oszczędności, ale także zwiększona efektywność pracy.

Robotyzacja w przyszłości

Biorąc pod uwagę korzyści płynące z automatyzacji, a także kierunek, w którym zmierza świat, można spodziewać się, że coraz więcej placówek będzie decydować się na podobne technologie. Obecnie wdrożeniem cyfrowego urzędnika wspierającego zarządzanie energią interesują się inne miasta, szczególnie takie posiadające rozproszoną strukturę PPE (Punktów Poboru Energii). Warto zaznaczyć, że rozwiązanie nie tylko wspiera zarządzanie energią elektryczną ale również zostało rozbudowane o energią cieplną. Dzięki temu wszystkie rozliczenia znajdują się w obrębie jednego rozwiązania w urzędzie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

REKLAMA

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

REKLAMA

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

REKLAMA