REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Robotyzacja administracji – czym jest cyfrowy urzędnik?

robotyzacja
robotyzacja
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Cyfrowy urzędnik, już od 2 lat usprawnia pracę w Urzędzie Miasta Bydgoszczy. To rozwiązanie pozwoliło na znaczne oszczędności, a inwestycja zwróciła się po paru miesiącach. Rozwój podobnych technologii w urzędach to duża nadzieja dla samorządów.

Robotyzacja: co robi cyfrowy urzędnik?

Robot „zatrudniony” w urzędzie w Bydgoszczy wykonuje zadania, które opierają się na powtarzalnych, sprawdzonych procesach. Samodzielnie pobiera dokumenty z elektronicznych Biur Obsługi Klienta (eBOK) dostawców energii, wysyła je do odpowiednich jednostek podległych i analizuje zawarte w nich dane rozliczeniowe. Jeśli wykryje błędy, wysyła informację do zespołu nadzorującego w Urzędzie Miasta. Aplikacja (Baza Zarządzania Energią) pozwala na pozyskanie danych źródłowych, sczytanie danych z dokumentu i ich analizę, a także wysyłkę do właściwej jednostki.

REKLAMA

Zastosowanie robota w urzędzie przyniosło wymierne korzyści. Są to między innymi:

• zwiększenie efektywności wykonywanych zadań,

• odciążenie pracowników od wykonywania powtarzalnych zadań,

• możliwość dodawania nieograniczonej liczby kontrahentów, dla których mogą być pobierane dokumenty,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• skonfigurowanie dowolnej liczby punktów poboru,

• budowę bazy zwierającej dane o obiektach i kosztach mediów.

W ciągu zaledwie 2 lat, od kiedy robot został wprowadzony do urzędu, przyniósł setki tysięcy złotych oszczędności rocznie.

Robotyzacja – jaką wartość ma rynek

Deloitte wskazuje, że rynek automatyzacji (w tym RPA – Robotic Process Automation – Zrobotyzowanej Automatyzacji Procesów) do roku 2024 osiągnie wartość aż 5 bilionów dolarów .

– Dostępność robotów jest coraz większa, co wpływa również na koszty wdrożenia takich rozwiązań. Obecnie wprowadzenie narzędzia RPA do firmy zajmuje zaledwie kilka dni, a koszty jego utrzymania są niewielkie – po niedługim czasie robot „zarabia” sam na siebie.  Korzystając z robotów cyfrowych dostępnych na rynku, samorządy mogą usprawnić pracę urzędu, zwiększyć jakość obsługi mieszkańca oraz obniżyć koszty funkcjonowania.– mówi Michał Wawiórko, Prezes Zarządu First Byte Sp. z o.o. Dodaje: Wdrożenie robota w Urzędzie Miasta Bydgoszczy pokazuje, jakie realne korzyści mogą nieść one w jednostkach samorządowych. To nie tylko ogromne oszczędności, ale także zwiększona efektywność pracy.

Robotyzacja w przyszłości

Biorąc pod uwagę korzyści płynące z automatyzacji, a także kierunek, w którym zmierza świat, można spodziewać się, że coraz więcej placówek będzie decydować się na podobne technologie. Obecnie wdrożeniem cyfrowego urzędnika wspierającego zarządzanie energią interesują się inne miasta, szczególnie takie posiadające rozproszoną strukturę PPE (Punktów Poboru Energii). Warto zaznaczyć, że rozwiązanie nie tylko wspiera zarządzanie energią elektryczną ale również zostało rozbudowane o energią cieplną. Dzięki temu wszystkie rozliczenia znajdują się w obrębie jednego rozwiązania w urzędzie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA