| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Pakiety medyczne dla pracowników - uchwała Izby Finansowej NSA bez przełomu

Pakiety medyczne dla pracowników - uchwała Izby Finansowej NSA bez przełomu

24 października 2011 r. Izba Finansowa NSA podjęła uchwałę (sygn. akt II FPS 7/10), że pakiety medyczne wykupione przez pracodawcę, których wartość nie jest wolna od PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT, stanowią dla pracowników uprawnionych do ich wykorzystania nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT..

 Tym samym NSA utrzymał linię interpretacyjną, jaką prezentowała uchwała 7 sędziów NSA z 24 maja 2010, II FSK 1/10.

Nie jest to raczej dobra dla pracowników i pracodawców wiadomość, bo uchwała z 24 maja 2010 r. ośmieliła organy podatkowe do żądania podatku od takich zdarzeń, jak np. imprezy firmowe dla pracowników, czy karty na siłownię lub basen.

Uchwała NSA została podjęta w obecności 30 sędziów Izby Finansowej NSA, z których 22 sędziów głosowało za, a 8 było przeciw.

Warto podkreślić, że uchwała Izby Finansowej NSA z 24 października 2011 r. zapadła na skutek przekazania zagadnienia prawnego budzącego poważne wątpliwości przez skład 7 sędziów NSA (postanowienie z 24 stycznia 2011 r. - sygn. II FPS 7/10).

Czy ryczałtowo opłacane pakiety medyczne powodują powstanie przychodu w PIT?

Sędzia Zirk-Sadowski podkreślił, że sprawa nieodpłatnych świadczeń jest nadal dyskusyjna, a uchwała nie wyczerpuje całości skomplikowanego zagadnienia - bowiem jest tylko odpowiedzią na konkretne pytanie składu 7 sędziów NSA.

Więcej na ten temat ...

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »