reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Patent europejski uśmierci firmowy budżet?

Patent europejski uśmierci firmowy budżet?

Trwają prace Komisji Europejskiej nad wprowadzeniem nowych regulacji unijnych dotyczących patentu europejskiego. Nowością ma być zmniejszenie kosztów uzyskania patentu europejskiego.

Patent europejski, opierając się na Konwencji o patencie europejskim, generuje duże wydatki dla tych, którzy chcą zarejestrować swój patent w całej Europie. Procedura następująca po uzyskaniu patentu przez Europejski Urząd Patentowy, polega na przekazaniu do poszczególnych państw Konwencji dokumentacji przełożonej na dany język narodowy. Jeśli więc przedsiębiorca chce uzyskać ochronę we wszystkich państwach UE, musi dokonać tłumaczenia na 23 języki, a to są znaczne wydatki. Z pewnością jest to poważna blokada dla wszystkich małych i średnich przedsiębiorstw.

Fakt, iż nie ma przepisów regulujących kwestię jednolitego patentu europejskiego, skłonił Komisję Europejską do rozpoczęcia prac w tym zakresie. Komisja zaproponowała, aby wniosek był składany w dowolnym języku narodowym. Następnie zostałby on przetłumaczony na jeden z trzech roboczych: angielski, niemiecki lub francuski. Publikacja nastąpiłaby w jednym z nich, a wątpliwości byłyby wyjaśnione w pozostałych. Brak konieczności dodatkowego tłumaczenia całej dokumentacji na pozostałe języki unijne z pewnością zmniejszyłoby koszty całej procedury.

Polecamy: Jak zarejestrować firmę w Niemczech

Pojawia się jednak inny problem – jeśli przedsiębiorca będzie chciał mieć pewność, iż nie narusza niczyich praw, będzie musiał sam dokonać tłumaczeń patentów z tych dziedzin, które go interesują. Ostatecznie więc i tak nie ucieknie od dodatkowych opłat. Z kolei przedsiębiorcy anglojęzyczni (czy też posługujący się językiem francuskim lub niemieckim) będą na uprzywilejowanej pozycji.

- W takiej sytuacji warto byłoby rozważyć, w jaki sposób rozwiązać ten problem. Nie można bowiem pod pozorem ujednoliconych regulacji przerzucać rzeczywiste koszty na przedsiębiorców. Trudno również nazwać kompromisem propozycji, w której cały system opiera się na trzech wybranych językach, choć zgodnie z prawem UE wszystkie języki narodowe są sobie równe - mówi ekspert Pracodawców RP, Emilia Podębska.

Źródło: Pracodawcy RP

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jarosz

specjalista ds. controllingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama