reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Nie widać końca zniżek na warszawskiej giełdzie

Nie widać końca zniżek na warszawskiej giełdzie

Coraz więcej wskazuje na to, że uporanie się z kryzysem dłużnym nie przyjdzie nam tak łatwo. Demokraci i Republikanie dalecy są od rychłego porozumienia, a pomoc udzielona Grecji nie jest dla uczestników rynku wystarczającym argumentem za inwestowaniem kapitału.

Takie przekonanie umacniają komentarze, mówiące o tym, że USA mogą stracić najwyższy rating nawet jeśli limit zadłużenia zostanie podniesiony. Podobny wydźwięk ma brak zaufania inwestorów do włoskich czy hiszpańskich obligacji. To pokazuje, że uratowanie jednego albo dwóch państw przed bankructwem nie oznacza, iż kolejne nie wpadną w tarapaty. Strach przed takim obrotem spraw byłby zapewne mniejszy gdyby nie nieustanne oznaki spowalniania koniunktury gospodarczej na świecie. Tym razem wrażenie na inwestorach zrobiły znacznie słabsze od oczekiwanych dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku w USA. Spadły w skali miesiąca o 2,1%.

Nasza giełda w dalszym ciągu radzi sobie w warunkach podwyższonej niepewności słabo. Wczoraj indeks WIG przełamał 12-miesięczną średnią, dając tym samym wyraźny sygnał, że zniżki nie tylko nie kończą się, ale mogą się utrwalić. Rok temu to właśnie ta średnia powstrzymała ruch w dół rodzimego parkietu, więc skoro teraz nie jest w stanie doprowadzić do poprawy koniunktury, trzeba traktować ją jako oznakę jego słabości.

Dowiedz się także: Ile uncji złota były warte poszczególne surowce na przestrzeni czterech minionych dekad?

Nastrojów nie poprawiły Beżowa Księga w Stanach Zjednoczonych, wskazująca na osłabiające się tempo rozwoju w USA, a także publikowane dziś w Azji i Europie wyniki finansowe spółek.

WIG przełamał 12-miesięczną średnią kroczącą, a to oznacza, że zniżki na rodzimym parkiecie powinny mieć trwały charakter.

Polecamy serwis: Kursy walut

W minionym tygodniu doszło do odreagowania po znaczącym ożywieniu w zakresie refinansowania przez Amerykanów wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu kredytów hipotecznych. Po zwyżce o 23,1% tydzień wcześniej w minionym tygodniu liczba wniosków o tego rodzaju kredyty zmniejszyła się o 5,5%. Natomiast wzmocnił się spadek pod względem ilości kredytów na kupno domów. Tym razem wyniósł on 3,8%, po symbolicznym regresie tydzień wcześniej. Udział wniosków o refinansowanie kredytów obniżył się nieznacznie, do 69,6% z 70,1% tydzień wcześniej.

Wykonano już 88% prac budowlanych w ramach przygotowań do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Jednocześnie koszty z tym związane mogą okazać się niższe o 16 mln funtów od planowanych i wynieść 7,25 mld funtów. Wydatki będą znacząco mniejsze w przypadku dwóch poprzednich gospodarzy Olimpiad. Chiny na pekińskie Igrzyska wydały 70 mld USD, a Grecja na ateńską imprezę przeznaczyła środki w wysokości 16 mld USD.

Zespół analiz
Home Broker

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wciąż dużą popularnością wśród Amerykanów cieszą się kredyty refinansowe.
Wciąż dużą popularnością wśród Amerykanów cieszą się kredyty refinansowe.

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół świadczy wyspecjalizowane usługi w zakresie prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama