| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Czy grozi nam centralizacja biznesu w stolicy?

Czy grozi nam centralizacja biznesu w stolicy?


Od kilku lat obserwujemy stały wzrost liczby przedsiębiorstw przenoszących swój biznes do stolicy. Za nimi podążają pracownicy, a także inne firmy, z którymi dotychczas utrzymywana współpraca była owocna i efektywna. Czy tendencja ta jest koniecznością rynkową, czy jedynie chwilową modą i potrzebą swoistej nobilitacji?

Centralizacja nie niesienie za sobą najlepszych wspomnień. Czy dotyczyła władzy administracyjnej w czasach PRL-u, czy gospodarki sterowanej z Warszawy – zawsze łączyła się z negatywnymi konsekwencjami. Dziś, w czasach wolnego rynku i jednostek samorządowych, nie grozi już przysłowiowy "telefon z Warszawy".

Dość ciekawe zjawisko pojawia się w korporacjach. Okazuje się bowiem, że walka dużych firm o pozycję na krajowym rynku, rozmaite fuzje, przekształcenia i przejmowania firm, potrzeba wiarygodności wobec kontrahentów i współudziałowców zagranicznych czy wreszcie dostęp szerszego świata mediów i decydentów powodują, że wiele dużych firm decyduje się przenieść cały zarząd czy departamenty odpowiedzialne za strategię korporacji do stolicy.

Podobnie postąpiło też wiele mniejszych przedsiębiorstw i korporacji. Skutki takich działań to nie tylko drenaż regionów z wykwalifikowanej kadry, która z daną firmą związała swój los. To także upadek wielu firm outsourcingowych, które dotychczas utrzymywały się z migrujących podmiotów. 

- Od jakiegoś czasu klienci podczas rozmów o współpracy coraz częściej pytają nas czy mamy swój oddział w Warszawie i jakie mamy kontakty ze stołecznymi dziennikarzami. Przyznam, że jeśli tak dalej pójdzie będziemy zmuszeni taki oddział utworzyć – przyznaje przedstawiciel jednej z agencji Public Relations z Wrocławia.

Inna sytuacja spotkała Marka Kowalskiego, grafika komputerowego z Gdańska. Firma, którą obsługiwał przeniosła się do Warszawy, jednak zadowolona z jego stylu postanowiła nie zrywać kontaktów. - W moim zawodzie wystarczy kontakt telefoniczny, wszelkie projekty przesyłam e-mailem lub zamieszczam na stronie, gorzej mają koledzy z drukarni i zajmujący się promocją firmy - kończy Kowalski. Czy tendencja ta nabierze na sile, czy może przedsiębiorcy dostrzegą zalety innych regionów w kraju?

Utrzymanie ekonomicznej równowagi między miastem stołecznym a regionalnymi rynkami może okazać się trudnym zadaniem. Centralizacja biznesu w stolicy nabiera na sile. Czy grozi nam wizja kraju z jedną wielką metropolią na wzór państw Ameryki Łacińskiej? Miejmy nadzieję, że nie, tym bardziej, że wizja ta nie byłaby dobra nie tylko dla pozostałych dużych miast, ale i samych mieszkańców stolicy.

Polecamy: Jak założyć firmę w Warszawie przez Internet?

Źródło: Wellington.com.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Żur

Menedżer produktu w nazwa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »