| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Branża rolno-spożywcza chce środków unijnych

Branża rolno-spożywcza chce środków unijnych

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpatruje przyjęte wnioski o wsparcie z działania PROW 2007-13 "Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej". Uzyskaniem wsparcia zainteresowana jest w szczególności branża przetwórstwa rolno-spożywczego. W latach 2008-2010 złożono 2614 wniosków. Ubiegano się o kwotę prawie 7 miliardów złotych.

Spośród 1625 wniosków złożonych w latach 2008-2009 zakończono ocenę 1584 wniosków. Zakontraktowano kwotę blisko 1,5 miliarda złotych z czego na konta beneficjentów, którzy już zakończyli i rozliczyli inwestycje, wpłynęło już ponad 611 mln zł.

Ocena wniosków złożonych w ARiMR w latach 2008-2009 praktycznie dobiegła końca i obecnie Agencja prowadzi przede wszystkim weryfikację wniosków złożonych w ostatnim naborze w 2010 r. Łączna kwota pomocy, na którą złożono wnioski wynosiła 3,4 miliarda złotych i znacznie przekroczyła przeznaczony na 2010 limit pomocy wynoszący 1,6 miliarda złotych. To oznacza, że teoretycznie na wsparcie może liczyć tylko ok. połowa spośród 989 złożonych wniosków.

Jednak na podstawie doświadczeń z rozpatrywania wniosków z lat 2008 i 2009 można przyjąć, że ok. 40-45% wnioskodawcom Agencja odmówi przyznania pomocy ze względu na niespełnienie przez nich kryteriów możliwości jej udzielenia lub też sami wnioskodawcy zrezygnują z realizacji inwestycji. To doprowadzi do przyznania pomocy dla większości wniosków, które uzyskają pozytywną ocenę i będą się kwalifikowały do przyznania pomocy. Do końca minionego roku oceniono wszystkie złożone w nim wnioski, lecz tylko 2 wnioski kwalifikowały się do zawarcia umowy bez konieczności uzupełniania dokumentacji stąd obecnie trudno jest powiedzieć jaki będzie ostateczny efekt tego naboru.

Nie można też precyzyjnie określić, kiedy zakończy się rozpatrywanie pozostałych 983 wniosków, które wymagają uzupełnienia dokumentacji. Na domiar złego aż ponad 520 wnioskodawców wystąpiło z prośbą o przedłużenie terminu na dokonanie uzupełnień. Obecnie trwają prace związane z rozpatrywaniem 883 wniosków. Niestety w przypadku aż 500 wniosków na łączna kwotę pomocy prawie 2.2 miliarda złotych (co stanowi aż 70% kwoty wniosków będących w ocenie) nie można zakończyć procesu weryfikacji ze względu na to, że składający wnioski poprosili o przedłużenie do 6 m-cy terminu na złożenie uzupełnień.

Polecamy: Dotacje również dla firm budowlanych!

W działaniu 123 "Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej" wystąpienia o wydłużenie terminów złożenia uzupełnień są główną przyczyną wydłużenia czasu oceny wniosków o przyznanie pomocy, ale nie jedyną. Bardzo wiele wniosków zostało złożonych bez wymaganych dokumentów.

Wnioski zawierające inwestycje budowlane nie posiadają np. jeszcze decyzji o pozwoleniu na budowę lub wnioskujący wręcz nie wystąpili nawet o wydanie takich decyzji. Z oczywistych względów takie wnioski nie mają szans na uzupełnienie w terminie 21 dni przewidzianym w rozporządzeniu MRiRW z dnia 17-10-2007 i wymagają przedłużenia terminu na złożenie uzupełnień, co skutecznie hamuje proces weryfikacji wniosków i przyznawania pomocy.

Jedynie staranne przygotowanie dokumentacji wniosków i dotrzymanie terminów przewidzianych na uzupełnienie wniosków, przy współpracy pomiędzy Wnioskodawcami i Agencją pozwoli na sprawne przeprowadzenie oceny wniosków i doprowadzenie do zawarcia umów w możliwie krótkim terminie.

Źródło: ARiMR DKS

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WspolnyPozew.com

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK